Koszyk 0
Opis:
Książka jest zbiorem baśni opisujących meandryczne ścieżki ludzkiego rozwoju. Przedstawia niebezpieczeństwa, które na tych drogach możemy napotkać oraz mechanizmy pomocne w ich przezwyciężaniu. Napisana przez psychoterapeutę z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi sięga do historii i mitów z różnych kultur odkrywając uniwersalne motywy ludzkich losów, trudności ... z którymi wszyscy się borykamy oraz ograniczenia, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Na naszej drodze rozwoju pomocne jest sięganie do archetypowej wiedzy zawartej w nieświadomych wzorcach ludzkiej psychiki gdyż, jak pisze autor; „warto pamiętać, że projekt „człowiek” jest niewyobrażalnie skomplikowanym zadaniem a projekt „sensownie rozwijający się człowiek” – prawie niemożliwym do wykonania.” „Oświecenie dziobaków” jest kolejną psychologiczno-baśniową pozycją autora książki „Jak umierają ptaki” wydanej w 2014 roku przez Wydawnictwo Eneteia. Tomasz TeodorczykDyplomowany psychoterapeuta i nauczyciel pracy z procesem Research Society for Process Oriented Psychology w Zurychu. Pracą z procesem zajmuje się od 1988 roku. Prowadzi psychoterapię indywidualną, warsztaty oraz szkolenia i superwizje. Współtwórca programu licencyjnego pracy z procesem Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Współtwórca (z Agnieszką Wróblewską) Akademii Psychologii Procesu w Warszawie. Tłumacz książek Arnolda Mindella oraz autor artykułów o pracy z procesem.Współpracuje z firmami przy rozwiązywaniu konfliktów. Zajmuje się zastosowaniami pracy z procesem do różnych dziedzin życia, terapii i sztuki. Współtwórca i organizator wypraw psychologiczno‑podróżniczych Experience Expeditions. Organizator projektów społecznych w Polsce i za granicą. Więcej na stronie www.akademiapop.org. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Eneteia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Teodorczyk Tomasz
 • 2015
 • 1
 • 188
 • 205
 • 145
 • 15
 • 9788361538-68-4
 • 9788361538684
 • ZD2GN

Recenzje czytelników

Bajki dla dorosłych

Ocena:
Autor:
Data:
Do przeczytania książki zachęcił mnie tytuł, a właściwie podtytuł. Zakładał on, iż będą to baśnie o mechanizmach rozwojowych, czyli coś idealnego dla mnie. Zwłaszcza, że ostatnio psychologia rozwojowa jest jedną z moich pasji. Tak więc liczyłam na przyjemną lekturę przed snem, zakładając, że przeczytam książkę w ciągu jednej nocy. Jakie było moje zdziwienie po przeczytaniu pierwszej baśni. Nie mogłam skupić się na czytaniu kolejne ... gdyż w głowie krążyło mi wiele przemyśleń i interpretacji pierwszej baśni. Tak było z każda kolejną, więc rozplanowałam sobie, czytanie jednej baśni na jeden dzień.

W każdej baśni, przewijają się tytułowe dziobaki. Każda też, zgodnie z tytułem mówi o mechanizmach rozwojowych i niebezpieczeństwach z nim związanych. Tytułowe "oświecenie" można odbierać, jako cel autora, aby zobaczyć i rozpoznać pewne mechanizmy, których być może na co dzień nie zauważamy. Wszystko jest utrzymane w baśniowej konwencji i scenerii, mamy królewny, smoki, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, czary, dziwne istoty itd. Charakterystyczne dla tego gatunku, jest opowieść, która ma morał i ma nauczyć czegoś czytelnika, w sposób metaforyczny. Pod tym względem "Oświecenie dziobaków" sprawdza się idealnie.

Książka podzielona jest na rozdziały, a każdy rozdział to jedna baśń. Rozdziały ponumerowane są za pomocą kanji , czyli japońskich znaków odzwierciedlających liczby. Przy każdej baśni mamy również obraz zwierząt, utrzymany w japońskiej konwencji. Przed każdą bajką mamy również cytat, odwołujący się do wielkich uczonych, czy też istotnych tekstów. Książka jest wspaniałą chwilą do refleksji nad własnym życiem i nad ludzkim umysłem. Jedno wiem na pewno. Jeszcze nie raz wrócę do tej książki. Moimi ulubionymi baśniami są: "Złodziej snów" i "Królewicz i smok" :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena