Koszyk 0
Opis:
Dziewięć niezwykłych dni z życia najzabawniejszej rodziny w Dublinie. Czterdziestoletnia Mia Hayes, zwana w rodzinie Królikiem, trafia do hospicjum – jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca. Bliscy wciąż poszukują cudownego lekarstwa, powoli jednak godzą się z tym, że Mia wkrótce odejdzie. Każdy z nich na swój sposób radzi sobie z tym, co nieuniknione: buntem, humorem i niekontrolowanymi wybuchami ś ... miechu. Wojownicza matka nie poddaje się i ciągle wierzy, że lekarze uratują Mię. Starsza siostra co prawda nie ma już złudzeń, ale przekonuje nastoletnią Juliet, że jej mama wyzdrowieje. Brat rockandrollowiec przerywa trasę koncertową i wraca do domu, lecz robi wszystko, żeby nie myśleć o śmierci siostry. Wszyscy spotykają się przy łóżku Mii. Plotkują, kłócą się i wspominają. Otoczona bliskimi Mia myśli o Johnnym, swojej pierwszej miłości. Ma nadzieję, że jeszcze się spotkają. Najbliższe dni staną się dla wszystkich szaloną podróżą przez spełnione i niespełnione marzenia. Piękna i zabawna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Emocjonalny rollercoaster. Będziecie śmiać się przez łzy! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna McPartlin
  • 2015
  • 400
  • 215
  • 145
  • *, 9788327614728
  • 9788327614728
  • ZCW6S

Recenzje czytelników

Recenzja "Ostatnie dni Królika"

Ocena:
Data:
„Ostatnie dni Królika” to powieść obyczajowa, która mówi o ostatnich dniach tytułowego Królika, czyli czterdziestoletniej Mii. Jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca. Rodzina Mii ciągle poszukuje cudownego lekarstwa, ale z czasem zaczynają tracić nadzieję. Przygotowują się do śmierci jednego z członków rodziny.
Książka przede wszystkim pokazuje różne sposoby radzenia sobie z rodzinną tragedią. Bohaterowie przedstawieni w powieści mają niezwykle bogate osobowości ... Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, kieruje się innymi wartościami i różnie okazuje swoje uczucia.
Bardzo ciekawą kwestią są relacje rodzinne. Jakie były kiedyś, a jakie są teraz? Co wpłynęło na ich zmianę? Warto zwrócić na to uwagę.
Forma książki jest oryginalna. Powieść dzieli się na dni i wspomnienia poszczególnych bohaterów, co odbiega od schematów. Na szczęście nie ma przerostu formy nad treścią ;)
Dojrzałość emocjonalna postaci sprawia, że młody człowiek poznaje problemy świata dorosłych. Zarówno młodzi jak i starsi odbiorcy powieści znajdą w niej coś dla siebie.
Słowa na okładce książka są jak najbardziej adekwatne do jej treści. Zgadzam się z opinią, że jest to „emocjonalny rollercoaster”, ponieważ w ciągu kilkunastu minut czytelnik może głośno się śmiać, a następnie ocierać łzy z twarzy.
Jedyną wadą tej powieści są liczne bluźnierstwa. W wielu sytuacjach są one jak najbardziej uzasadnione, ale co za dużo to niezdrowo. Być może autorka właśnie w ten sposób chciała wyrazić pewne uczucia i trzymać się współczesnego świata, w którym brzydkich słów nie brakuje.
Podsumowując, „Ostatnie dni Królika” to zdecydowanie piękna, wzruszająca powieść o tym, jak radzić sobie z przeszkodami. Jest oryginalna, ciekawa, zabawna i pouczająca. Można ją „pochłonąć” od razu. Ułatwia to wygodna, duża czcionka. Przy okazji czytelnik może choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić, czy jego życie faktycznie jest pełne problemów, czy tylko on sam je sobie stwarza.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacyjna książka

Ocena:
Autor:
Data:
Po trzech latach walki z rakiem czterdziestoletnia Mia, nazywana w rodzinie Królikiem zostaje przewieziona ze szpitala do hospicjum. Bliscy są przerażeni i nie chcą dopuszczać do siebie nawet myśli, że Królik odchodzi. Każdy na swój sposób stara się uporać z targającymi nim uczuciami i poradzić sobie z tym, co już nieuchronne.

Ponad siedemdziesięcioletni rodzice Mii-Jack i Molly-wciąż szukają dla niej terapii i rozmawiają z lekarzami, gdyż wierzą ... że da się jeszcze ich najmłodsze dziecko uratować. W chwilach zwątpienia kłócą się z Bogiem, a Molly rzuca kwieciste bluzgi wokół.
Starsza siostra Mii-Grace ma czterech synów i odkąd Królik znalazła się w hospicjum opiekuje się też jej dwunastoletnią córką Juliet. Nie potrafi przemóc się, by powiedzieć nastolatce prawdę, że jej mama umiera.
Juliet opiekuje się mamą, potrafi zauważyć najdrobniejsze zmiany w jej wyglądzie. W ciągu dnia nie daje po sobie poznać, że martwi się stanem zdrowia Mi i ma nadzieję, że niedługo wrócą obie do swojego domu. ,,Podobnie jak Królik, Juliet całkiem dobrze udawała, że wszystko jest w porządku, i potrafiła sobie skutecznie wmawiać różne rzeczy. Budziła się każdego ranka przepełniona nową nadzieją. Wszystko będzie dobrze."
Davey-brat Królika po telefonie od Molly przerywa trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych i natychmiast przyjeżdża do Dublina. ,,Nie wytrzymywał szpitalnej atmosfery, nie wiedział, co zrobić czy powiedzieć." Łatwiej było mu spotkać się ze starymi kumplami i pójść na piwo. Przygnębiała go myśl, że siostra powoli gaśnie. Zastanawia się nad swoim życiem. Odniósł sukces i zarobił dużo kasy grając w zespole muzycznym. ,,Miał świetnych przyjaciół. Teoretycznie powinien czuć się szczęśliwy, ale każdy powrót do domu przypominał mu o tym życiu, z którego zrezygnował."

Cała rodzina i najbliżsi przyjaciele spotykają się przy łóżku Mii. Rozmawiają, żartują, spierają się i snują wspomnienia. Dzięki temu poznajemy życie Mii i historię jej rodziny.
Królik pomimo bólu i nagłego zapadania w sen cieszy się z obecności bliskich, myślami powraca też do swojej pierwszej miłości Johnny`ego.

,,Ostatnie dni Królika" to piękna opowieść o życiu, o tym co w nim jest najważniejsze. Wspaniały obraz przyjaźni, więzów rodzinnych i miłości w różnych jej odcieniach. Jest to powieść o niespełnionych marzeniach, których realizację przekreśliła nieuleczalna choroba. Pokazuje jak przygotować się do wiecznego rozstania z ukochaną osobą, jak pokonać strach przed własną śmiercią, gdy nie ma już sił na walkę, jak pożegnać się z całym pięknem życia.
Czytając o ostatnich dniach Mii na przemian śmiałam się i płakałam. Nie sposób nad tym zapanować. Pomimo smutnego tematu Anna McPartlin zafundowała czytelnikowi emocjonalną jazdę bez trzymanki okraszoną dużą dawką humoru. Powieść budzi bardzo silne emocje i nie mogłam się oderwać od czytania.
Koniecznie przeczytajcie, nie zawiedziecie się.

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena