Koszyk 0
Opis:
Wyobraź sobie, że w Twoim życiu pojawia się dobra wróżka, która zna wszystkie Twoje niespełnione marzenia, lęki i troski. I nie spocznie dopóki nie zaczniesz uśmiechać się do siebie w lustrze. Brzmi nierealnie? Sonja Gustavvson nigdy nie była zwykłą kobietą, niezwykły był też jej testament. Jej przyjaciółki są zaskoczone zarówno jej niespodziewaną śmiercią, jak i ostatnią wolą. Susanne, Rebeca i Maggan prowadziły dotąd spokojne życie w Sztokholmie ... jednak Sonja miała co do nich zupełnie inne plany. Czy zaryzykują i wyruszą w podróż po marzenia? Trzy kobiety, trzy różne charaktery i trzy wyjątkowe miejsca w Europie, w ciepłej i przezabawnej opowieści. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asa Hellberg
  • 2014
  • 344
  • 205
  • 135
  • 978-83-7177-918-3
  • 9788371779183
  • ZBLHP

Recenzje czytelników

Cztery muszkieterki

Ocena:
Autor:
Data:
Skusiła mnie letnia, optymistyczna i pełna relaksu okładka. Chętnie zamieniłabym się z modelkami na miejsca :) "Ostatnia wola Sonji" to historia jak z bajki opowiadająca o przyjaźni i spełnianiu marzeń.

Były sobie raz cztery przyjaciółki - Sonja, Maggan, Susanne i Rebecka. Wszystkie w średnim wieku, znające się od lat, wszystkie singielki, tylko Maggan ma córkę. Każda z nich jest inna, ale kochają się i wspierają jak siostry. Nagle jedna z nich umiera, Sonja - szok ... A jeszcze większy szok przeżywają jej przyjaciółki, kiedy okazuje się, że kobieta była bardzo bogata i przekazuje im swój majątek w spadku - jednak muszą spełnić pewne warunki. Trochę czasu zajmuje im oswojenie się z wolą Sonji, ale wszystkie podejmują wyzwanie. Rezygnują z pracy, a Maggan rozstaje się z córką, której pomagała. Każda z nich otrzymuje swoją, tajemniczą kopertę z wytycznymi i bilety lotnicze. Jedna leci do Paryża, inna do Londynu, a trzecia na Majorkę. Każda dostaje dom/mieszkanie i zadanie do wykonania. Sonja pomyślała o wszystkim, nawet o znalezieniu odpowiednich mężczyzn swoim przyjaciółkom.... Tylko, czy im się to spodoba?

"Ostatnią wolę Sonji" przeczytałam z wielką przyjemnością i rozbawieniem. Polubiłam Sonję i jej przewrotne poczucie humoru, ale również wzbudziła mój podziw - okazała się doskonałą organizatorką. Sprawiła wiele radości swoim przyjaciółkom i okazało się, że doskonale je zna. Kobiety, początkowo niechętne, jednak z czasem doceniły dzieło swej przyjaciółki. Szkoda, że Sonja sama nie mogła obejrzeć efektów swej pracy.
Dała swoim przyjaciółkom, nie tylko pieniądze, ale również wielką szansę na poukładanie sobie życia od nowa.
Asa Hellberg stworzyła współczesną bajkę o Kopciuszku, a raczej o trzech Kopciuszkach, które dzięki pomocy i pieniądzom osiągają szczęście. W książce nie brakuje oczywiście wątków miłosnych, dość burzliwych zresztą, które ubarwiają całość.
Książka działa odprężająco i rozweselająco - świetnie się bawiłam przy tej lekturze. Polecam, a sama czekam na II część :)

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/10/ostatnia-wola-sonji-asa-hellberg.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciepła opowieść o magii przyjaźni

Ocena:
Autor:
Data:
Czasem jest tak, że już sama okładka książki przyciąga Was do lektury. Kiedy doda się do niej ciekawy opis, po prostu czujecie, że musicie ją mieć. Tak miałam w przypadku „Ostatniej woli Sonji” Asy Hellberg. Skuszona wspomnianymi wyżej walorami, niezwłocznie sięgnęłam po powieść. Czy sama historia zachwyciła mnie równie mocno?

Sonja niespodziewanie umiera, a jako że nie była zamężna i nie miała dzieci, w testamencie umieściła swoje najbliższe przyjaciółki. Rebecka ... Maggan i Susanne nie miały pojęcia, jak wiele tajemnic skrywała przed nimi zmarła koleżanka. Spełniając jej ostatnią wolę, wyruszą w świat, odkrywając przy tym, jak dobrze znała je Sonja. Podróż w nieznane sprawi również, iż one same poznają się lepiej.

„Ostatnia wola Sonji” jest dla mnie powieścią niezwykłą. Tytułowa bohaterka umiera na pierwszej stronie, jednak przez całą lekturę miałam wrażenie, iż towarzyszy ona swoim przyjaciółkom. Przedstawiana we wspomnieniach najbliższych, a także poprzez swój zaskakujący testament, wydawała się być kobietą niebanalną. Nie pamiętam książki, w której istniałaby taka postać – nieżyjąca już, a jednak tak mocno odczuwalna, wzbudzająca pozytywne uczucia. Trzy pozostałe panie, tak różne od siebie, również zaskarbiły sobie moją sympatię. Były naturalne, nieprzerysowane. Każda miała wady, popełniała błędy, płakała, śmiała się. Były niczym świetnie zgrany kwartet, który nawet po śmierci jednej z nich, nie przestał brzmieć idealnie.

Powieść Asy Hellberg to losy kobiet, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, iż w ich życiu czegoś brakuje. Dopiero testament Sonji otwiera im oczy, pozwala dojrzeć prawdę skrywaną za uśmiechami, zabieganiem, pracą, troską o rodzinę. Są to kobiety około pięćdziesięcioletnie, i mogłoby się wydawać, iż powinny wieść ustatkowane życie, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Nigdy nie jest za późno na podjęcie ryzyka, podążenie za marzeniami, szukanie celu, popełnianie błędów, a także naprawianie tych, których dopuściliśmy się w przeszłości. Przyszłość jest w naszych rękach, to od nas zależy jak pokierujemy nią i jakie kroki podejmiemy w teraźniejszości. Bo nigdy nie jest za późno na miłość, szczęście i odnalezienie spokoju, a także bezpiecznej przystani, jaką jest dom.

Po kilku stronach byłam pewna, że trafiłam na wspaniałą lekturę. Po kilkudziesięciu, dzwoniłam do mamy, aby podzielić się z nią wrażeniami. „Ostatnia wola Sonji” to ciepła powieść, która dostarczyła mi wiele radości. Chociaż momentami siadałam z myślą „nic w życiu nie zobaczę, nie pójdę śladami bohaterek”, to zaraz potem brałam do ręki książkę i uśmiechałam się, wierząc, że kiedyś i ja znajdę w sobie odwagę na podążanie za marzeniami. Asa Hellberg pokazała w swoim utworze, jak ważna jest przyjaźń, posiadanie osoby, do której zawsze możemy zadzwonić, przytulić się, poszukać wsparcia, a także cieszyć się wspólnymi sukcesami.

Wiecie z czego ja niesamowicie się cieszę, kończąc ostatnią stronę powieści? Iż już w lipcu premierę będzie miała kontynuacja tej historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena