Koszyk 0
Opis:
Bartosz Czarnoleski, nieoczekiwany sukcesor włoskiej posiadłości, z zawodu altowiolista, dzieli swój czas między piękno toskańskich pagórków, pośród których cieszy się życiem wraz ze swą prześliczną narzeczoną Antonią, a nasze rodzime K., gdzie wraz z grupą przyjaciół zakłada zespół kameralny. W programie koncertu inauguracyjnego znajduje się słynny kwartet Franciszka Schuberta „Śmierć i dziewczyna” ... W zaprzyjaźnionym z Bartoszem nadkomisarzu policji tytuł ten budzi skojarzenia ze sprawą niewyjaśnionej śmierci sprzed lat. W tym samym czasie w K. ktoś rozpoczyna złowrogą działalność; metoda przestępcy jest tak wyszukana, a zarazem charakterystyczna – morderca posługuje się skrzypcową struną – że nadkomisarz Bielski zwraca się do muzyka o pomoc. Wiąże się to z koniecznością odwiedzenia Londynu. Po krótkiej, lecz burzliwej wizycie w stolicy Wielkiej Brytanii, Bartek powraca do Toskanii, by przekonać się, że i tam nic nie jest już tak, jak dawniej… Rozpoczyna się wyścig z czasem. Altowiolista musi zmierzyć się z niezwykłą zagadką historyczną. Stawką w tej grze jest życie ukochanej Antonii. Wszystkie drogi prowadzą do K. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jan Antoni Homa
  • 2012
  • 496
  • 205
  • 145
  • 978-83-7779-077-9
  • 9788377790779
  • ZAKBA

Recenzje czytelników

"Genialnie skonstruowana powieść kryminalna z wątkami muzycznymi!"

Ocena:
Autor:
Data:
Jan Antoni Homa to skrzypek, muzyk wielu formacji kameralnych i symfonicznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz drugi koncertmistrz Filharmonii Brabanckiej, działającej w Eindhoven. W 2009 r. wydał swoją pierwszą powieść pt. "Altowiolista", a rok później światło dzienne ujrzała również książka "Kręgi albo kolejność zdarzeń". Obie opublikowane nakładem Wydawnictwa Sol. "Ostatni koncert" ... to najnowsze dzieło pana Homy, którego wydania podjęło się Wydawnictwo MG, promujące polskich pisarzy. Głównym bohaterem jest Bartosz Czarnoleski - znanym z powieści "Altowiolista" skrzypkiem, który w zamian za rozwiązanie zagadki Rosenberga otrzymał włoską posiadłość z winnicą, noszącą nazwę "Casa di citta Abbandonata" ( "Dom Porzuconego Miasta" ), należącą niegdyś do Kazimierza Michalewicza. Nasz bohater dzieli swój czas między Toskanią, gdzie korzysta z uroków życia u boku pięknej narzeczonej Antosi i wiernego psa Estona, a miastem rodzinnym, w którym spełnia się jako altowiolista, w międzyczasie zakładając kwartet smyczkowy. Słynne dzieło Franciszka Schuberta „Śmierć i dziewczyna”, będące elementem programu koncertu inauguracyjnego przypomina nadkomisarzowi Bielskiemu niewyjaśnioną sprawę śmierci młodej dziewczyny, która – jak się okazuje – była krewną członkini zespołu, Joasi. Sielanka z Toskanią w tle, jak można się było spodziewać, nie trwa długo. W rodzinnym K. dochodzi do tajemniczego morderstwa, gdzie narzędziem zbrodni, jak i znakiem rozpoznawczym przestępcy staje się skrzypcowa struna. Robert Bielski, zwraca się z prośbą do bliskiego znajomego, który obraca się w muzycznym światku i jego obeznanie w temacie może okazać się kluczowe. Jest nim oczywiście nie kto inny, jak altowiolista Bartek Czarnoleski! W efekcie jest on zmuszony wyjechać do stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie czeka na niego Andrew Krawczynski - oficer Scotland Yardu, z którym ma się niezwłocznie spotkać. Jednak zanim do tego dochodzi, niefortunnym zbiegiem okoliczności staje się on uczestnikiem niebezpiecznego wydarzenia, rozgrywającego się w pociągu Eurostar, gdzie ofiarą nieomal nie padły on sam, jak i światowej sławy dyrygent Damian Rucacelli, syryjski dyplomata oraz angielska lady, Eleanora Paddington, przyjaciółka samej królowej Elżbiety! Niestety, to nie koniec złej passy. Ofiarą "Struniarza" pada kolejna osoba, a jego ukochana Antonia zostaje porwana. By ją odzyskać, musi rozwikłać kolejną zagadkę, sięgającą czasów II wojny światowej.
"Ostatni koncert" to genialnie skonstruowana powieść kryminalna, która trzyma w napięciu do samego końca, cierpliwie i bez pośpiechu uchylając poszczególne elementy tej zawiłej układanki . Zwraca uwagę dokładność, z jaką autor dopracowuje każdy najmniejszy szczegół, dzięki czemu nadaje tempo akcji, która rozwija się tak, jak powinna - nie za szybko, ale też nie za wolno. Zagadka, jaką serwuje nam pan Homa jest niezwykle skomplikowana i trzeba się nad nią porządnie nagłowić. Znajdziemy tu też nawiązania do szeroko rozumianej muzyki klasycznej; laicy w tej dziedzinie mają okazją poszerzyć swoją wiedzę o pokaźne informacje. Jest to właściwie powieść kryminalno-muzyczno, gdyż muzyka stanowi tu nie tylko element uzupełniający, ale przede wszystkim nadający historii odpowiedni wydźwięk. Podobnie, jak w przypadku "Wieczornego seansu" autorstwa Krzysztofa Beśki, "Ostatni koncert" również mile mnie zaskoczył, gdyż historia tu prezentowana jest równie intrygująca i tajemnicza.
Nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie zachęcić do zapoznania się z tą pozycją, bo jest to niewątpliwie książka warta uwagi, dostarczająca czytelnikowi wielu emocji! To lektura obowiązkowa dla tych, którzy gustują w kryminałach wszelkiej maści :) Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Muzyczny kryminał - coś co lubię.

Ocena:
Autor:
Data:
"Ostatni koncert" to kontynuacja powieści "Altowiolista" wydanej w 2009 r. Po przeczytaniu wciągającego "Altowiolisty" byłam pozytywnie zaskoczona, że jest dalszy ciąg przygód przystojnego (tylko tak go sobie wyobrażałam) muzyka.
Książka z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników kryminałów, ale także muzyków i melomanów.
W "Altowioliście" cała fabuła toczy się w świecie muzycznym, czytamy o koncertach, próbach, utworach muzyki poważnej ... oraz o tym co dzieje się za kulisami filharmonii.Dowiadujemy się jak żyją profesjonalni muzycy, co robią poza próbami i koncertami, jakim przeżyciem dla nich są przesłuchania i występy. Poza szczegółowymi opisami życia muzyków bardzo podobał mi się opis orkiestry zamieszczony w "Altowioliście". Instrument po instrumencie, Homa opisuje charakterystykę brzmienia, podaje tytuły utworów gdzie dany instrument jest traktowany solowo, opisuje też samych instrumentalistów oraz przymioty i przezwiska przypisywane konkretnym instrumentalistom w gwarze orkiestrowej. Poznajemy również żarty i anegdotki opowiadane przez muzyków w kuluarach. Te opisy są szalenie ciekawe, bardzo szczegółowe i profesjonalne. Moje serce podbiły zwłaszcza te opisy dotyczące życia prywatnego profesjonalnych muzyków, liczne tytuły utworów muzyki poważnej, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi, oraz cytaty zwłaszcza z "Doktora Faustusa" - T. Manna, które były dla mnie dużą inspiracją.
"Ostatni koncert" kontynuuje tematykę świata muzycznego, wprowadzając jednak więcej szczegółów ze świata policji polskiej i europejskiej. Książkę czyta się jednym tchem, wciąga już od pierwszych stron. Poza wyżej przytoczonymi argumentami, książka jest warta przeczytania ze względu na wartką akcję. Autor stosuje ciekawe zwroty akcji, ma oryginalne pomysły. Główny bohater i inne postacie z jego otoczenia to ludzie wykształceni, kulturalni. Chciałoby się
mieć takich znajomych. Co kryje się za kulisami, w podziemiach, pod stropem, w ukrytych korytarzach budynku filharmonii? Jak jeden skromny altowiolista jest w stanie wygrać z mafią włoską? Jakie powiązania może mieć właściciel toskańskiej willi z Polską i jakie skarby z przeszłości
są jeszcze do odkrycia?
Akcja kryminału toczy się w Polsce, Włoszech, Anglii. Zagadki zadawane przez teraźniejszość mają swoje korzenie w przeszłości. Potrzeba inteligencji i przebiegłości, ale też pomocy przyjaciół, aby je rozwikłać. Czy Bartosz da radę?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena