Koszyk 0
Opis:
Co się stanie, gdy przekroczysz pewną granicę? Gdy odkryjesz w sobie pragnienie, by czynić niewyobrażalne zło? Czy pozwoliłbyś wplątać się w morderstwo? W imię przyjaźni? By uciec od swej ponurej, codziennej egzystencji? Na przedmieściach Tokio, w fabryce produkującej zestawy obiadowe, cztery kobiety pracują na granicy wycieńczenia. Obciążone mnóstwem obowiązków, pogrążone w długach i samotności, wiodą życie, które przypomina jedynie ponurą wegetację. Yayoi to młoda matka ... która od lat jest upokarzana przez swojego męża, łajdaka i hazardzistę. Pewnego pięknego dnia w akcie desperacji zabija go. Ze swojego czynu zwierza się przyjaciółce z pracy, Masako. Ta postanawia jej pomóc. Wraz z Yoshie i Kuniko, które przyłączyły się do mrocznego duetu zwabione możliwością zarobku, pozbywają się ciała. W niedługim czasie policja odnajduje poćwiartowane zwłoki i rozpoczyna śledztwo. Jednak nie tylko morderstwo spędza kobietom sen z powiek. Zaczyna je też prześladować członek japońskiej mafii, który w efekcie popełnionej przez nie zbrodni traci swój klub. Teraz pała chęcią zemsty... "Ostateczne wyjście" to pasjonujący dreszczowiec, hipnotyzujący, pełen psychologicznego napięcia thriller, obnażający najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Stanowi on również niepokojący obraz zwykłego człowieka gotowego dokonać rzeczy niewyobrażalnych. Autorka kreuje świat, w którym zacierają się granice między ofiarą a katem, gdzie człowiek staje się narzędziem zła, bezwzględnym oprawcą, uosobieniem najbardziej brutalnych instynktów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Natsuo Kirino
  • 2012
  • 2
  • 584
  • 193
  • 120
  • 978-83-7508-584-6
  • 9788375085846
  • ZAOFI

Recenzje czytelników

Sytuacja bez wyjścia

Ocena:
Autor:
Data:
Natsuo Kirino jest królową zakamarków ludzkiej psyche - w jej powieściach nie ma dobrego, ani złego, jest jedynie ludzkie. "Ostateczne Wyjście" jest jej genialnym popisem, niesamowitą, przerażającą opowieścią o czynie, który musiał się stać; o wypadku, od którego nie sposób odwrócić oczu...zwłaszcza, kiedy jesteśmy jego uczestnikami.
Wysoce polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Zabił człowieka. W sobie!

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytanie książki Natsuo Kirino zajęło mi kilka wieczorów. Którejś nocy po kilkugodzinnej lekturze po raz pierwszy w życiu zdarzył mi się sen o lataniu. Sztywno leżałam na czymś co wydawało się być dywanem. Czułam, że nie mogłam się poruszyć chociaż z łatwością silą woli manewrowałam omijając drzewa i inne tego typu przeszkody. Przedziwne uczucie- przyjemne i nowe choć niepokojące ... Gdy tylko się obudziłam z ciekawości zajrzałam w interpretacje snu- nie wzięłam sobie jednak do serca znaczenia niespełnionych marzeń (zresztą marzenia spełnione to już raczej nie marzenia?!).Najlepszą dla mnie interpretacją stało się połączenie snu z uczuciami jakie towarzyszy bohaterkom „Ostatecznego wyjścia”- i tak dzięki mojej empatii pragnęłam uciec od problemów, od rzeczywistości w którą się nie wpasowałam. Oczywiście tylko w moim śnie.
Autorka Natsuo Kirino urodziła się w Japonii w 1951 roku; otrzymała główną nagrodę literacką w prestiżowym Naoki Prize za nieprzetłumaczoną na język polski książkę „Soft Cheeks”. Jej teksty charakteryzują się specyficznym stylem, który wychodzi poza ramy powieści kryminalnej. Pierwszą z książek, którą wydano w języku angielskim jest „Out” która została wydana w 2005 roku pod tytułem „Ostateczne wyjście”.
Cztery kobiety, nie wyróżniające się niczym szczególnym pracownice fabryki produkującej zestawy obiadowe. Bohaterki w różnym wieku, z różnymi aspiracjami, nie koniecznie przyjaciółki, które łączy jedynie miejsce pracy- nużącej, męczącej. Do tego można również dodać monotonię, wegetację, marne zarobki i współczesne Tokio. Yayoi jedna z kobiet- nie może poradzić sobie z bezsilnością losu i zabija swojego męża, od którego otrzymywała jedynie kłamstwa i upokorzenia. Pomimo odczuwanej ulgi jest w szoku i nie ma pomysłu jak pozbyć się zwłok. Postanawia poprosić o pomoc najbliższą koleżankę z pracy Masako. Ta nie jest początkowo zadowolona z tego pomysłu, jednak dostaję propozycje zapłaty w zamian za usługę…Masako znajduję pomysł co zrobić z ciałem i choć kobiety nie chcą wtajemniczać żadnych osób, przypadkowo o zbrodni dowiadują się dwie koleżanki ze zmiany. Chęć szybkiego zysku sprawia, że przyłączają się i w ten sposób staja się współwinne.
To książka która mnie odpychała- wiedziałam, co stanie się dalej, bałam się. Nie krwi, nie opisów, które mogą wywoływać odruch wymiotny (jak czasem u Mastertona)- bałam się natury człowieka. Zabicie drugiej osoby jest dla nas niedomyślenia, traktowane jest prawnie i moralnie za największa zbrodnie. Jednak co wtedy kiedy czujemy taką niesprawiedliwość, taką frustracje, niemoc w osiągnięciu własnych marzeń, to przecież takie ludzkie uczucia, dotykające każdego. Na kartach książki wyrysowano najciemniejsza strona, która ukrywa się w każdym z nas. Bohaterki nie możemy traktować jako złe osoby, co więcej rozumiemy je.
To zdecydowanie powieść psychologiczna połączona z motywem thrillera nie na odwrót. Dlaczego napisałam na początku o śnie? Moim zdaniem i tak tez to odczuwałam im bliżej końca książki, że bohaterki podejmując ryzyko i zbrodnie żyły jakby trochę w innym świecie, gdzie w końcu nie liczył się nikt inny niż one same, ich marzenia.
Gorąco polecam, zaliczam do moich ulubionych, myślałam, że będzie to kolejny łatwy w czytaniu thilrler, pomyliłam się i udało mi się trafić niemal na arcydzieło.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena