Koszyk 0
Opis:
„Ossendowski zasłużył albo na nagrodę geografów za podróże, albo na Nobla za wyobraźnię pisarską”.Krzysztof Masłoń Antoni Ferdynand Ossendowski nie bał się żyć. Przygodami tego mistrza pióra i niepokornego podróżnika można by obdarzyć co najmniej kilka biografii. Dotarł do Wrót Agharty w Kraju Urianchajskim (obecna Tuwa) i usiłował rozgryźć ... mechanizm działania broni psychotropowej. Poznał ostatniego mongolskiego chana, barona von Ungern-Sternberga, i rzekomo nawet wiedział, gdzie został ukryty jego legendarny, nieodnaleziony do dzisiaj skarb. Podróżował po Afryce, gdzie w dorzeczu rzeki Niger, w Grobie Białego Człowieka, zrealizował pierwszy polski filmowy reportaż egzotyczny. Odwiedzał kraje arabskie, przestrzegając przed zagrożeniem, jakim mogą się stać ich mieszkańcy, gdy dotrze do nich bolszewicka zaraza. Jest autorem pierwszej powieści biograficznej o Leninie i wspaniałych opisów Kresów Wschodnich. Kochały go dzieci za wspaniałe bajki, które dla nich pisał, i młodzież za pełne niesamowitych przygód relacje o dziejach przodków. Ta książka to najnowsze spojrzenie na bogatą biografię drugiego po Henryku Sienkiewiczu najbardziej znanego polskiego pisarza na świecie, którego dzieła do dziś ukazują się w przekładach na język włoski, angielski, mongolski czy rosyjski. Oto Antoni Ferdynand Ossendowski – ambasador dialogu kultur. Dialogu narodów Eurazji, tak bardzo nam dziś potrzebnego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Witold Michałowski
  • 2015
  • 1
  • 288
  • 223
  • 153
  • 978837785-051-0
  • 9788377850510
  • ZCK29

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Książka prezentuje barwne życie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, człowieka uważanego przez jednych za wspaniałego podróżnika, odkrywcę, badacza lub przez innych za doskonałego gracza i hochsztaplera. Kim był naprawdę? W odpowiedzi na to pytanie pomoże obraz jego "Podróży przez życie" sporządzony przez Witolda Michałowskiego.


Poznajemy historię człowieka, który zwiedzał i badał świat od Bieszczad po Syberię i Mongolię, od Bałtyku po dżungle i krańce Afryki ... Jego wędrówki i opowieści przypominają podróżnicze książki starej daty, np. powieści Szklarskich, opisy wypraw Livingstonea czy nawet narrację Vernea.


Autor biografii A. F. Ossendowskiego zebrał wiele zdjęć ukazujących podróżnika w egzotycznych miejscach, wśród ludzi z innych kontynentów. Widać więc, że był to człowiek bardzo aktywny i rzeczywiście przemierzył kawał świata. Poza tym, znajdziemy masę informacji o politycznych i społecznych kontekstach życia i działalności tego oryginała.


A. F. Ossendowski był demaskatorem zbrodniczego systemu władzy bolszewickiej, twarcie krytykował Lenina i dlatego niektóre jego prace były blokowane lub usuwane, a w okresie powojennym nie wypadało o nim w ogóle wspominać.


Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli pragnie się poznać intrygujące losy człowieka, a także wzbogacić swoją wiedzę o ciekawych czasach końca XIX i początkowych dziesięcioleciach XX wieku.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena