Koszyk 0
Opis:
Przejmująca epicka opowieść rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową ... i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką cze ka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl. Najlepsza powieść roku!„Der Spiegel” Powieść Nino Haratischwili uświadomiła mi, że my, Europejczycy, jesteśmy ze sobą ściśle połączeni; że region rozciągający się pomiędzy Tbilisi, Lwowem, Sankt Petersburgiem i Berlinem tworzy właściwie jedną przestrzeń pamięci; że nasze uczucia i mentalność kształtowały się na przestrzeni pokoleń; i wreszcie, że manewrowanie tymi połączeniami wymaga wielkiej delikatności. Frank-Walter Steinmeier minister spraw zagranicznych Niemiec Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • twarda
Mniej Więcej
 • Nino Haratischwili
 • 2016
 • 1
 • 608
 • 205
 • 136
 • *, 978837515-392-7
 • 9788375153927
 • ZD9HJ

Recenzje czytelników

Piękna

Ocena:
Autor:
Data:
Na stronach tej powieści zawarto mały świat przeszłość. Mamy tutaj historię o wojnie, reżimie, tyrani, gułagu, emigracji, torturach, ale też o kobietach poszukujących miłości i szczęścia, wychowujących dzieci, którym z pokolenia na pokolenie przekazują ważne wartości. W Ósmym życiu znajdziemy ogromną paletę bohaterów – wszyscy różnorodni, barwni i namacalni. Sprawiają wrażenie żywych, prawdziwych, bardzo realnych. Jednocześnie widzimy tutaj szczegółowo zarysowane portrety psychologiczne ... możemy przeczytać o ludziach wyniszczonych przez walkę, wojnę, obozy koncentracyjne. Ich niespełnionych marzeniach, utracie nadziei, bolesnym pragnieniu miłości. Postawy bohaterów są różnorodne, a każda z osób – nawet poboczna – wnosi coś do historii, a swoim zachowaniem skłania do analizy.

Bardzo doceniam także fakt, że Ósme życie przesycone jest kobietami. To na nich w dużej mierze skupia się autorka. Stanowią one główną część rodziny, zostają same z dziećmi i na nie spada zadanie ich wychowania. Przychodzi rewolucja, rodzinny biznes upada, wyobrażenie o świetlanej przyszłości ginie w gruzach, jednak płeć piękna musi odnaleźć w sobie siłę i determinację do działania. Niektóre marzenia trzeba porzucić na zawsze, o realizacji innych jeszcze tli się nadzieja. Cały gruziński ród wrzucony w wór historycznych wydarzeń, które zmieniły obraz Europy, próbuje nie zgubić siebie w całym tym chaosie. Zadanie okazuje się trudne.

Ogromnie zaskoczył mnie w tej książce jej podział i nietypowa narracja. Pozycja została podzielona na cztery części, przy czym każda poświęcona jest innej osobie z rodu: Stazji, Kitty, Kristine i Kostii. Mamy tutaj do czynienia z powieścią w powieści. Historie skierowano do Brilki – najmłodszej przedstawicielki rodu. Nica – jej ciotka – postanowiła pozostawić dziewczynie pewnego rodzaju świadectwo i opowiedzieć o wydarzeniach, jakie rozegrały się w ich rodzinie w niespokojnych czasach XX wieku.

Intuicja i tym razem mnie nie zawiodła. Oto macie przed sobą bardzo mądrą, ciekawą i inspirującą historię z domieszką pięknej Gruzji w tle. Ósme życie nie jest może opowieścią bardzo odkrywczą, ale ma w sobie jakiś rodzaj magii, który sprawia, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Zdarzają się słabsze fragmenty, ale w ostatecznym rozrachunku są to tylko chwile niczym mrugnięcie okiem. Książka bardzo mi się podobała i z czystym sercem polecam ją wszystkim fanom sag rodzinnych osadzonych w realiach od pierwszej wojny światowej aż do współczesności. Czekam na kolejny tom!

czytaj więcej: recenzentkaksiazek.blog.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wyjątkowa powieść

Ocena:
Autor:
Data:
Historia Europy jest bolesna i przepełniona wieloma niechlubnymi wydarzeniami. Wszelkiego rodzaju konflikty, dyktatury i niekorzystne dla całej masy ludności ustroje polityczne nie były chyba tak powszechne i niebezpieczne jak w XX wieku. Począwszy od wybuchu I wojny światowej mamy przykłady mnóstwa tragicznych, brzemiennych w ludzkie cierpienie zdarzeń, które na kartach swojej powieści przybliża nam Nino Haratischwili - pisarka o gruzińskich korzeniach, mieszkająca w Niemczech ...
To właśnie Gruzja jest głównym tłem losów Stazji i jej rodziny, kraj, który podobnie jak Polska, dręczony był wojną i komunizmem, zdominowany przez Rosję. Autorka wspaniale maluje przed nami obraz tamtych czasów.
Realia i historyczne fakty po mistrzowsku przeplatają się z ludzkimi dramatami, związkami i codziennym życiem - przez cały czas trwania powieści podsuwane są mam aktualne wydarzenia, które nie przysłaniają losów głównych postaci, wręcz przeciwnie - dopełniają je i uzupełniają sagę.
Mimo to tematy poruszane w powieści są ponadczasowe - równie dobrze mogłyby być osadzone w innym miejscu czy czasie - takie motywy jak więzi rodzinne, miłość i cierpienie są uniwersalne i nie znają granic.
Ogromną zaletą książki jest również sposób w jaki pisarka przedstawia nam bohaterów - każda postać, nawet ta, która znajduje się na dalszym planie jest wielowymiarowa, a jej koleje życia są ciekawe i poruszające, przykładem są tu losy Idy, kochanki Kostii, tragiczne i intrygujące, mimo tego, że nie zajmują zbyt wielu stron książki, są pobocznym wątkiem powieści.
Łatwość z jaką Nino Haratischwili snuje wiele tematów jednocześnie jest naprawdę zadziwiająca - przecież "Ósme życie" to epicka, monumentalna powieść, mówiąca o ludzkich dramatach, tragicznych czasami losach, a czyta się ją z przyjemnością, jest wciągająca, urzekająca i barwna, porusza wiele różnorodnych kwestii takich jak potrzeba niezależności i realizacji własnych marzeń, ale też mówi o konieczności wiązania swoich losów z losem drugiego człowieka.
Nad rodziną Stazji stale wisi fatum, przeznaczenie, które może mieć dramatyczne skutki, ale nie sposób go oszukać czy z nim walczyć - obrazuje to właśnie symboliczna filiżanka czekolady, przygotowywana przez potomków fabrykanta. Jej smak jest nieziemski, przynosi euforię, budzi zmysły, lecz jednocześnie każdemu, kto skosztuje tego boskiego napoju, niesie nieszczęście i smutek - taka jest właśnie cena poznania jego smaku.
Od książki naprawdę trudno się oderwać - pochłania czytającego od pierwszych stron, trzyma go mocno do samego końca i pozostawia w stanie zawieszenia - następny tom mówiący o dalszych losach bohaterów ukaże się dopiero jesienią, do tego czasu pozostaje tylko myśleć o tym, co stanie się z postaciami, do których poczuło się sympatię i przywiązanie. To wspaniała, mądra, dająca sporo do myślenia lektura o naszej wspólnej, europejskiej przeszłości, gdzie ludzkie dramaty i namiętności są bliskie każdemu, niezależnie od narodowości, wyznania czy szerzonej ideologii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena