Koszyk 0
Opis:
To niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać! Jesienią 1939 r. III Rzesza i Związek Radziecki podzieliły Polskę między siebie i zaprowadziły na jej terenie rządy terroru rasowego i ideologicznego. W trakcie kolejnych planowych mordów życie straciły miliony Polaków. Polscy Żydzi mieli zniknąć, Słowianie zaś zamienić się w półanalfabetów i niewolników ... Książka dr Halik Kochanski wypełnia lukę w drugowojennej historii naszego kraju. Jest to niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać. Wielu z tych ostatnich jest dobrze znanych. Byli pilotami myśliwskimi w bitwie o Anglię, kryptologami łamiącymi szyfr Enigmy czy bohaterskimi zdobywcami Monte Cassino. Jednak książka ta mówi także o niezwykłych losach Polaków, którzy dostali się w pułapkę sowieckiego GUŁagu, polskich sierot w Indiach, polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i polskich nauczycieli na terenie Węgier. Polacy, gdziekolwiek się znaleźli, walczyli. W II Korpusie, w szeregach Armii Krajowej, Armii Berlinga czy w żydowskich organizacjach bojowych. Nie przyjmując do wiadomości klęski, stawiali opór poprzez niezliczone akty osobistej odwagi, niezłomności i dobroci. Orzeł niezłomny oparty jest nie tylko na bogatej literaturze i dokumentach, ale także na licznych wspomnieniach i wywiadach ze świadkami wydarzeń, którzy dają przekonujące świadectwo trwania narodu mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków. Halik Kochanski studiowała historię współczesną na Balliol College w Oksfordzie. Doktorat obroniła na King’s College w Londynie. Wykładała w King’s College oraz w University College w Londynie, występowała także z referatami na konferencjach poświęconych historii wojskowości. Jest autorką licznych artykułów oraz książki Sir Garnet Wolseley: Victorian Hero. Jest członkinią Royal Historical Society, Army Records Society oraz Society for Army Historical Research, a także British Commission for Military History oraz Institute for Historical Research. Obecnie jest jednym z jurorów Medalu Templera, przyznawanego najlepszym książkom historycznym. Co szczególnie ważne w kontekście tej książki – Halik Kochanski jest córką Polaków, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się na obczyźnie. „Chylę czoła przed Halik Kochański. Wreszcie doczekaliśmy się na Zachodzie książki, która odkłamała naszą historię”. Piotr Zychowicz Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Halik Kochamski
 • 2013
 • 1
 • 782
 • 235
 • 155
 • Historia
 • 978-83-7510-812-5
 • 9788375108125
 • ZB7FO

Recenzje czytelników

"Orzeł niezłomny..." Halik Kochanski. Książka, która na Zachodzie odkłamała naszą historię

Ocena:
Autor:
Data:
"Orzeł niezłomny..." Halik Kochanski. Książka, która na Zachodzie odkłamała naszą historię

O zainteresowaniu książką dr Kochanski na brytyjskim i amerykańskim rynku księgarskim niech świadczy fakt, wznowienia nakładu "Orła niezłomnego" w niespełna dwa lata od jego pierwszej edycji w 2012 roku. Od razu powiedzmy czym książka zyskała sobie miano bestsellera na Wyspach Brytyjskich i w Stanach Zjednoczonych. Otóż historycy recenzujący publikację są jednomyślni, co do tego ... że publikacja "The Eagle Unbowed", jako pierwsza ukazuje czytelnikowi na Zachodzie tragedię wszystkich obywateli II Rzeczypospolitej lat 1939 do 1945. Poza dwoma pierwszymi rozdziałami, w których autorka przybliża anglojęzycznemu czytelnikowi zarys polskiej historii od przyjęcia chrztu do odrodzenia po I wojnie światowej, pozostałe traktują o stosunkach międzyludzkich blisko 32-milionowego narodu, gdzie blisko 22 miliony stanowili Polacy, zaś pozostałe 10 milionów mniejszości narodowe: Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy oraz określający się mianem "tutejsi". Poświęcenie w publikacji przez Halik Kochanski miejsca polskiej, burzliwej polityce jeszcze przed uzyskaniem niepodległości, pozwala czytelnikowi spoza Polski spojrzeć w innym kontekście na sprawy kraju nad Wisłą. Maluje się wyraźny obraz rozbieżności polityków, w których wizje polskiej polityki zagranicznej Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego diametralnie się różniły. Dla pierwszego było to państwo federacyjne, wielonarodowe, mogące się przeciwstawić Rosji, dla drugiego zaś w państwie mieli dominować Polacy, a pozostałe mniejszości narodowe pozostać z czasem zasymilowane. Bez tych faktów nie sposób zrozumieć obcokrajowcom złożonych problemów ówczesnej Polski.

"Amerykańscy i brytyjscy historycy mają tendencję do ignorowania historii Polski. Szybko przeskakują od września 1939 roku do udziału polskich pilotów w Bitwie o Anglię, a następnie do roku 1944, Bitwy o Monte Cassino i Powstania Warszawskiego. Niektórzy z nich wiedzą coś o Katyniu. Tak wygląda wiedza o historii Polski na Zachodzie. Polska historiografia z okresu komunizmu jest, rzecz jasna, w znacznej mierze wypaczona. Środowisko polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii prezentuje z kolei nacjonalistyczną wersję historii Polski, koncentrując się na podkreślaniu, że Polska została zdradzona przez swoich sojuszników" - podkreśla Halik Kochanski wPolityce.pl

Podobnież polityka stosunków polsko-niemieckich przed kampanią wrześniową, próba ratowania pokoju i przeciwstawienia się niemieckiej agresji i roszczeniom terytorialnym, która to została dobitnie zaakcentowana 5 maja 1939 r. w Sejmie RP przez Józefa Becka: "Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."
Książka brytyjskiej historyk jest także próbą wyjaśnienia radzieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., która została poprzedzona notą Wiaczesława Mołotowa do ambasadora Władysława Grzybowskiego: "Rząd polski rozpadł się i nie okazuje znaków życia. Oznacza to, że państwo i rząd polski faktycznie przestało istnieć (...). Pozostawiona sama sobie, pozbawiona przywództwa Polska stała się obszarem wszelkiego ryzyka i niespodziewanych zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla ZSRR (...). Rząd radziecki nie może także obojętnie przyglądać się, jak bratnie narody ukraiński i białoruski, które mieszkają na terytorium Polski, zostały pozostawione na łasce losu. Rząd radziecki musi przyjść im z pomocą."

Także ten rozdział polskiej historii, a jak ujmują historycy czwarty rozbiór Polski, został przedstawiony w książce. Było intencją autorki, by w literaturze obcojęzycznej traktującej o tym okresie, znalazło się miejsce poświęcone obywatelom polskim sponiewieranym, skazanym na tułaczkę i tragedię wegetacji na bezkresnych obszarach Związku Radzieckiego. Gdzie ekstremalne warunki klimatyczne oraz tortury i poniewieranie człowieka, obdzieranie z godności było codziennością dla enkawudzistów. Ale są także słowa dobroci skierowane pod adresem rdzennych mieszkańców, Kazachów, Uzbeków, którzy w miarę możliwości i na swój sposób starali się ulżyć doli zesłańców. Karty książki zawierają także pamięć o oficerach, urzędnikach, funkcjonariuszach policji i służby więziennej, którzy zostali osadzeni w obozach Starobielska, Ostaszkowa i Kozielska, jak również o pozostałych Polakach przebywających w łagrach na terenie Kresów. Ławrientij Beria, szef NKWD wnioskował do Józefa Stalina o likwidację "zatwardziałych, niereformowanych wrogów władzy radzieckiej" na co uzyskał akceptację.
Wkroczenie Armii Czerwonej z 3 na 4 stycznia 1944 r. w granice Polski sprzed 17 września 1939 r. stawiało przed Polakami kolejny dylemat: jak postrzegać Sowietów, jako wyzwolicieli czy zdobywców? Po przemówieniu premiera Mikołajczyka, Rosjanie zażądali zrewidowania wschodniej granicy, którą powinien wyznaczać Bug. Utworzenie PKWN-u z błogosławieństwem Winstona Churchilla, aresztowania żołnierzy Armii Krajowej i kolejne zsyłki w głąb Związku Radzieckiego a także bierność Armii Czerwonej 1 sierpnia 1944 r. u prawobrzeżnej Warszawy, to kolejne zagadnienia z którymi próbuje się zmierzyć w książce Halik Kochanski.

Jak pisze autorka: "Książka ta nie jest historią rodzinną; przeżycia mojej rodziny pomagają jednak zilustrować różnorodność doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej (...)." Bowiem ojciec Halik, Stanisław Kochański pochodzący ze Stanisławowa był deportowany do Kazachstanu, skąd po układzie Sikorski - Majski wstąpił do armii Władysława Andersa mogąc opuścić Związek Radziecki. Sporo zapisów rodzinnych z okresu deportacji sowieckiej odnotowuje Halik Kochanski na podstawie przekazów ciotki Niny.

Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej, chociaż jak niemal wszyscy argumentują, to książka dla czytelnika spoza Polski, gdzie nie było dotychczas takiego opracowania, to także doskonała lektura historyczna na naszym rynku księgarskim. Spora ilość cytowanych wspomnień, obszerny zakres przypisów oraz bogata bibliografia są dodatkowym walorem publikacji. Uzupełnieniem są dwa załączniki przedstawiające formacje Wojska Polskiego 1939 - 1945 oraz biogramy ważniejszych osobistości polskich będących w centrum uwagi kręgów wojskowo-politycznych. Halik Kochanski jest córką polskich emigrantów, Teresy Kicińskiej i Stanisława Kochańskiego, których los zetknął po zakończeniu II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Studia historyczne autorka ukończyła w Balliol College w Oxfordzie, doktorat zaś obroniła w King's College w Londynie. W obu tych uczelniach, podobnie jak na University College London prowadziła wykłady. Orzeł niezłomny, to nie pierwsza pozycja wydawnicza dr Kochanski traktująca o II wojnie światowej. Historię sowieckiej agresji na Polskę opisała w jednym z rozdziałów książki "Women in War" będąc jej współautorem.

Zapraszam także do moich pozostałych rcenzji na stronach Wiadomości24.pl
http://www.wiadomosci24.pl/autor/piotr_a_jelen,348417,an,aid.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

orzeł niezłomny

Ocena:
Autor:
Data:
Wspaniała książka, każdy Polak powinien ją przeczytać i mieć
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena