Koszyk 0
Opis:
Alternatywna historia Polski - ostatniej enklawy ludzkości. Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddział ... ów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów. „[…] i tak tsunami nieśmiertelności ogarnęło cały glob. Cały? No nie, nie cały. Było wciąż kilka wysp, gdzie rządy nie mogły się dogadać z narodem, zbyt wiele bowiem miały do stracenia. Tak się działo w Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii i Korei Północnej, niejasna sytuacja była w RPA oraz Chinach, a już zupełny burdel panował w Polsce, bo w niej lewica kłóciła się z prawicą, lewacy z narodowcami, lesbijki z moherami, a geje ze skinami. Polacy jednak, jak wiemy, całkowicie dają dupy w czasach pokoju, jeśli natomiast chodzi o wojnę, nie mają sobie równych”. Orzeł Biały to, podobnie jak Szczury Wrocławia Roberta Szmidta, eksperyment literacki. Autor ogłosił, że pracuje nad powieścią i że jeśli ktoś chce w niej wystąpić, powinien ciekawie się zaprezentować. Zgłosiło się blisko sto pięćdziesiąt osób, prześcigając się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Nie pogardzili tą przygodą także znani pisarze - Robert Szmidt, Witold Jabłoński, Magdalena Kozak, Michał Cholewa, Arkady Saulski czy Simon Zack. Internauci garnęli się do każdej roli, przede wszystkim jednak do postaci negatywnych i marnie kończących… O tempora, o mores Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marcin Sergiusz Przybyłek
 • 2016
 • 1
 • 728
 • 202
 • 132
 • 978838062-010-0
 • 9788380620100
 • ZDDL2

Recenzje czytelników

Recenzja "Orzeł Biały"

Ocena:
Data:
Orzeł Biały to napisana z ogromnym rozmachem najnowsza powieść fantastyczna Marcina Sergiusza Przybyłka, który to dał się poznać polskim czytelnikom za sprawą wizjonerskiego cyklu Gamedec. Jego najnowsza powieść, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, stanowi swojego rodzaju eksperyment, którego końcowy efekt ma zarówno dobre jak i negatywne strony.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt wykorzystania bohaterów zgłaszanych przez czytelników ... Autor ogłosił swojego rodzaju casting, podczas którego czytelnicy mogli kreować ciekawe i nietuzinkowe postacie, które Przybyłek miał wykorzystać potem w swojej historii. Pomysł ten spotkał się z ogromną odezwą ze strony fanów, a finałowy rezultat robi piorunujące wrażenie. Bohaterów jest w bród, a każda postać, czy to człowiek, czy zielony stwór, ma swoją krótką historię. Pod tym względem trzeba przyznać, że autor miał naprawdę rewelacyjny pomysł.

Fabuła nie jest skomplikowana. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Naukowcy wynajdują lek przeciw starzeniu się. N-Gen, bo tak się nazywa, rzeczywiście działa. Niestety z czasem okazuje się, że posiada on efekty uboczne. Ludzie zaczynają przemieniać się w zielone, krwiożercze istoty, przypominające orków (całe szczęście, że nie kolejne zombie). Świat zostaje zdewastowany. Jednak z upadku wyłania się jedna enklawa ludzkości, której (nie przez przypadek) udało się przetrwać. Tym miejscem jest oczywiście Polska. Zaskoczeni Polacy szybko muszą się zorganizować, aby przeciwstawić się fali nadciągających monstrów.

Powieść Marcina Przybyłka charakteryzuje przede wszystkim ciekawy pomysł. Historia jest intrygująca i na swój sposób oryginalna. Można jednak odnieść wrażenie, że to jednak nie ona jest najważniejsza dla autora. Przybyłek skupia się bowiem na bohaterach, broni, pojazdach, dynamicznych opisach bitew i bardzo wyrazistym podkreślaniu przemocy, brutalności. Wydaje się, że jest to dla niego świetna zabawa, wymyślanie tych wszystkich rzeczy. Czytelnik też może być zadowolony, przynajmniej na początku, bo później zaczyna to powoli męczyć, gdy nie niesie ze sobą dużo więcej.

W oczy rzuca się także, zapoczątkowana w polskiej literaturze w ostatnim czasie tendencja powrotu do prastarych słowiańskich wierzeń. U Przybyłka ten motyw także jest wykorzystany. Powrót do korzeni i religii Polan, w tym przypadku połączony jest z wyrazistym, a nawet można powiedzieć, że mocno przesadzonym antyklerykalizmem. W tej kwestii zdecydowanie zabrakło autorowi subtelności. Najbardziej widoczne jest to w kreowanej przez Przybyłka wizji przyszłej historii Polski, która miała być pokazana w sposób satyryczny, stając się sposobem na ośmieszanie kościoła oraz prawicowych polityków.

Orzeł Biały jest powieścią, którą trudno jest jednoznacznie ocenić. Zadowoli przede wszystkim fanów postapokaliptycznych wizji, którzy mają już dość wszechobecnych zombiaków. Unikatowy, oczywiście na naszym rodzimym gruncie, pomysł też jest sporym plusem. Książkę czyta się lekko, choć momentami mogą męczyć nachalnie używane neologizmy. Poza tym dynamiczna i przepełniona zwrotami akcji fabuła, sprawia, że potencjalny czytelni na pewno nie będzie się nudził. Wrażenie robi także świetna okładka, przedstawiająca godło Polski, w futurystycznej wersji. Niestety całość jest przepełniona jest obrazową przemocą, niekiedy pozbawioną uzasadnienia oraz antyklerykalizmem ukazanym w mało subtelny, a wręcz arogancki sposób.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/08/przybyek-orze-biay-recenzja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Nieśmiertelność, od wieków spędza sen z powiek naukowcom.Niektórzy ludzie, oddaliby duszę diabłu, za możliwość długiego życia, dodatkowo, oczywiście w wiecznej młodości.Pomyślcie sami-5 miliardów ludzi i każdy młody, wiecznie na karuzeli życia.Przerażające prawda? Przynajmniej mnie taka wizja nie nastawia optymistycznie.A co jeśli naukowcy rzekną:Mamy to!?

Stało się, po wielu latach badań, nieustannych próbach, naukowcom udało się stworzyć środek, który znacząco przedłuża życie ... jednocześnie pozwala zachować wieczną młodość.Radość nie trwa długo, środek ten, jako że jest potwornie drogi, trafia tylko do rąk niemożliwie bogatych i tych, którzy tym światem rządzą.Elity młodnieją, pojawia się coraz tańsza wersja, aż wszyscy stają się młodzi i szczęśliwi, bo jakże by inaczej.

Wszyscy?Jednak nie..Pewne państwo dzielnie opiera się działaniom zbawczego środka...Oczywiście i tu są osoby chętne na stanie się młodymi, ale elit jest mikra grupa.A Polska ma to do siebie, że obywatele jej granic, za nic mają zasady panujące wokół.I to nas uratowało...

Oto bowiem, po krótkotrwałej euforii, wywołanej reakcją leku, ludzie zamieniają się w odrażające, zielone stwory, zdolne tylko do mordu i zniszczenia.Świat ogarnia pożoga.
Nasz kraj, z każdej strony otoczony przez krwiożercze hordy, zmienia się w Twierdzę, a jej mieszkańcy wszelkimi sposobami walczą z zieloną zarazą...

Genialna powieść, jednym słowem.Dawno się tak nie ubawiłem, czytając kolejne opisy, a zwłaszcza "źródła historyczne", przybliżające czytelnikom genezę wszelkich wydarzeń.

Bohaterowie, także przypadli mi do gustu, a zwłaszcza nawiązania do prawdziwych osób, które w tej powieści występują, a nawet dali się ukatrupić.
Jest to związane z akcją, jaką autor przeprowadził w internecie.Osoby, które"wygrały" licytację" mogły zostać przedstawione właśnie w sytuacjach, wynikających z fabuły.
Co tu dużo mówić, polecam.
Książkę wydało Wydawnictwo Rebis.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena