Koszyk 0
Opis:
Pierwsza część dwutomowej powieści przygodowej znakomitego niemieckiego autora książek dla młodzieży. Fantastyka, która wyzwala moc czytania i magię literatury... Tajemnicza księga. Fanatyczny inkwizytor. Zapierająca dech w piersiach gonitwa. Rok 1499. Rzesza Niemiecka. Wydaje się, jakby lada chwila miał się zawalić cały świat: na stosach płoną kacerze i czarownice, powstania zubożałych chłopów są bezwzględnie tłumione, a wędrowni kaznodzieje podróżują od miasteczka do miasteczka ... głosząc bliskie nadejście końca świata. Gdy piętnastoletniemu Amosowi powierzana jest Księga Duchów, chłopiec nawet nie spodziewa się, że jego życie już nigdy nie będzie takie samo. Bo też w każdym, kto przeczytał tę księgę, budzą się magiczne zdolności... Amos ma do spełnienia misję: musi dostarczyć Księgę Duchów do rąk wybranego adresata. Ale właściwie dla kogo jest ona przeznaczona? Rozpoczyna się szaleńcza pogoń. Życie chłopca jest w niebezpieczeństwie, bo księgą zainteresowała się cenzura. Siepacze inkwizycji i urzędu cenzury uczynią dosłownie wszystko, by znaleźć się w jej posiadaniu ... Mistrzowsko poprowadzona epopeja z aktualnym przesłaniem, w której czasy późnego Średniowiecza odżywają na nowo. Andreas Goessling, ur. w 1958 r., mieszka i pracuje jako pisarz freelancer w Coburgu. Doktoryzował się z literaturoznawstwa i nauki o komunikacji społecznej. Od wielu lat zajmuje się tematyką związaną z historią mitów i kultury, w szczególności zaś kulturą Majów, mitami o smokach oraz średniowieczną magią i alchemią. Poza powieściami dla dorosłych i młodych czytelników opublikował także liczne poradniki. Srebrne, później znowuż jaskrawozielone języki ognia buchały w nocy z manuskryptu, tymczasem Hannes siedział w swojej ciemnej izbie na posłaniu ze słomy, z kolanem podciągniętym aż pod brodę i z zaciśniętymi szczękami, bał się bowiem, że mógłby zacząć krzyczeć. Diabelskie pismo leżało przed nim na ziemi w odległości trzech stóp. A to, co syczało, dobywając się spod giętkiej oprawy ze skóry, nie tylko wyglądało jak buchające języki ognia, lecz brzmiało ponadto jak przejmujący grozą chór szepcących głosów. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Telbit
 • miękka
Mniej Więcej
 • Andreas Goessling
 • 2011
 • 526
 • 208
 • 144
 • 978-83-62252-47-3
 • 9788362252473
 • ZAA88
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

"Zakazana księga" to powieść zdecydowanie warta polecenia.

Ocena:
Autor:
Data:
Z początku pewną trudność sprawiało mi złapanie rytmu, wczucie się w opisywaną rzeczywistość i świat bohatera (przez chwilę nawet lekko się nudziłam), ale nagle akcja zaczęła się kształtować, a potem już po prostu nie mogłam się oderwać.

"Opus - Zakazana Księga" z pozoru jest prostą historią: oto młody chłopak Amos, przyjaźni się ze starym mędrcem, a ów mędrzec wyraźnie przygotowuje go do niezwykłego życia, przekazuje tajemną wiedzę i uczy innego spojrzenia na świat ...
Mędrzec od wielu już lat tworzy swoją Księgę Duchów, która choć zawiera dość niewinne poetyckie opowieści, ma rozbudzać w czytelniku nadnaturalne zdolności, gdyż jest esencją pradawnych ezoterycznch i magicznych mądrości wyciągniętą z wielu różnych tajemnych dzieł. Celem mędrca jest przekazanie tych treści jak największej liczbie ludzi, którzy poznawszy je odmienią swoje serca, przebudzą się duchowo i po prostu staną się lepsi. Dzięki wynalezieniu druku i łatwiejszemu dostępowi do edukacji, jest w końcu możliwe, by zawartość książki dotarła do wielu, nie zaś tylko do garstki mnichów, czy wysoko urodzonych panów.
Ponieważ wydanie książki w tamtych czasach wymagało zgody cenzora, tu zaczynają się problemy, a fabuła powieści z każdą stroną staje się coraz ciekawsza. Choć Księga Duchów stworzona przez Kronusa, wygląda na zwykły romantyczny poemat i nie wzbudza podejrzeń, to jednak fanatyczny sługa podcenzora, Hannes Mergelin, w jakiś sposób wyczuwa bijącą z niej nadnaturalną moc. Księga nie daje mu spokoju, przeraża go i fascynuje. Pomimo tzw. uwolnienia książki (zezwolenia na druk), wykrada on znajdującą się w urzędzie cenzury kopię i wspólnie ze swoim szefem uruchamiają straszną machinę inkwizycji.
Zaczyna się okrutny pościg za oryginałem księgi, jej autorem starym Kronusem, oraz za naszym bohaterem, którego zadaniem stało się uratowanie dzieła poprzez dostarczenie go w bezpieczne miejsce. Oczywiście fanatyczni Łowcy Książek stale depczą mu po piętach.

Pomimo, że motyw pościgu i ucieczki nie jest bardzo oryginalny, jednak tej historii do banału daleko. Raz po raz okazuje się, że cała sprawa z Księgą Duchów ma wiele zawiłości i nic nie jest takie, na jakie wyglądało. Być może młody Amos, oraz towarzysząca mu później Klara, zostali wplątani w grubszą intrygę - w pewnym miejscu przestaje już być oczywiste, kto jest po ich stronie. Czy zostali wykorzystany przez ludzi równie bezwzględnych, co ścigający go łowcy i inkwizytorzy? Czy Amos stał się pionkiem w rozgrywce tajnego stowarzyszenia, które realizuje swój plan uknuty dawno temu? Kto i w jakim celu przed trzema laty zabił mu rodziców? Dlaczego ten stary mędrzec Kronus, właśnie z Amosa uczynił swego powiernika?

Odpowiedzi na te pytania pojawią się już w drugim tomie, "Opus - Łowcy Księgi". Moja ciekawość została tak rozbudzona, że z przyjemnością sięgnę po tę książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Czternastego listopada br. do sprzedaży trafił "Opus. Łowcy księgi". Jest to druga część wydanej przez Wydawnictwo Telbit dwutomowej powieści niemieckiego pisarza Andreasa Goesslinga. Ja właśnie skończyłam czytać pierwszą część "Opus. Zakazana księga" i mam mieszane uczucia.
Czytaj więcej…
http://www.kostnica.com.pl/opus.htm
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena