Koszyk 0
Opis:
Konspiracja, miłość, zdrada Kiedy we wrześniu 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los - w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się "Agatą" i "Platerówką". Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck ... Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej. Opowiem ci o wolności to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie. Najnowsza powieść Wacława Holewińskiego zapada w pamięć. To po prostu świetnie skrojona narracja, sugestywnie odzwierciedlająca losy dwu bohaterek - konspiratorek Narodowych Sił Zbrojnych, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - formacji do dziś demonizowanych przez mainstream. Napisana z nerwem, znajomością faktów, ale także psychologii i obyczajowości, chwyta czytelnika za serce. Nieczęste to zjawisko w polskiej literaturze współczesnej. Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska" Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia. Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita" [...] bez zrozumienia, że w każdym zawiera się jakaś ludzka tajemnica - poznanie jest szczątkowe, a pamięć historyczna ułomna. Holewiński pokazał, jak środkami literackimi można się do tej tajemnicy zbliżyć. prof. Andrzej Lam, przewodniczący jury Warszawskiej Premiery Literackiej Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wacław Holewiński
  • 2012
  • 1
  • 470
  • 235
  • 155
  • 978-83-7785-018-3
  • 9788377850183
  • ZAQ4R

Recenzje czytelników

Wolnośc to jedna z najcenniejszych rzeczy.

Ocena:
Autor:
Data:


„Opowiem Ci o wolności” to powieść Wacława Holewińskiego związana bezpośrednio z II wojną światową i okresu w około niej, narastającymi represjami i aresztowaniami.

Wacław Holewiński stworzył powieść o losach dwóch dziewcząt podczas hitlerowskiej okupacji. Dziewczyny są wielkimi patriotkami i dzielnie walczą o naprawę Rzeczypospolitej. Obie wstąpiły do konspiracyjnych Narodowych Sił Zbrojnych. Zaangażowały się całym sercem w tą działalność. Są aresztowane ... przesłuchiwane tysiące razy a nawet bite, katowane i poniżane.Jest to powieść o nadziejach na ocalenie Polski spod władzy Hitlera oraz miłości, zdradzie, śmierci, dojrzewaniu i przyjaźni.

Kobiety są cudownym przykładem patriotek. Wiedzą, co jest dla nich najważniejsze i bronią tego z całego serca, będąc przez to wyzywane, a nawet bite do nieprzytomności.

Obie bohaterki są kreowane bardzo realistycznie, ponadto pan Wacław przedstawił ich losy tak realistycznie, jakby sam brał w tym wszystkim udział.

Holewiński opisuje ich losy wojennie, większy jednak nacisk kładzie na biografii bohaterek rozgrywającą się tuż po wojnie, czyli lata, które spędziły w areszcie.
Tam opowiadają sobie o wolności, w bólu znoszą cierpienie i tortury. Jedna z nich, Wala przebywa nawet w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. Obie są bardzo odważne i mądre.

Bardzo wzruszały mnie chwile, gdy opisywane były przesłuchiwania dziewcząt podczas których dochodziło do poniżania ich i katowania do nieprzytomności.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z ksiązką, gdzie opisywane były losy kobiet podczas wojny. Przeważnie bohaterami tego typu książek są mężczyźni służący w armii.

Autor postanowił przybliżyć nam role kobiet, które były aresztowane i czasem gorzej traktowane niż mężczyźni.


Książka sama w sobie jest bardzo poruszająca i niezwykła, jednak nie dla mnie tego typu ksiązki. Nigdy nie lubiłam powieści, których akcja toczy się na wojnie. Początkowo książka bardzo mnie wciągnęła, jednak potem coraz bardziej się przy niej nudziłam i nie mogłam dobrnąć do końca.

Jednak wszystkim miłośnikom historii i tego typu książek, „Opowiem Ci o wolności” powinno przypaść do gustu. Polecam i jestem pewna, że nie będziecie żałować.

http://blask-ksiazek.blogspot.com/2012/12/wacaw-holewinski-opowiem-ci-o-wolnosci.html#more
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wzruszająca powieść o kobietach walczących o lepszą, wolną Polskę!!

Ocena:
Autor:
Data:
II wojna światowa to okrutne, tragiczne wydarzenie w dziejach ludzkości. Sprawiła, że cały system wartości, jaki do tej pory wypracował człowiek, wszystkie dobra, które zdążył zdobyć legły w gruzach. Przyszłość Polski, przyszłość świata stanęła pod znakiem zapytania. Dobro-zło, radość-cierpienie, życie-śmierć, przestały być odróżniane, stały się pustymi słowami. Jednak nie wszyscy poddawali się. Niektórzy walczyli, nie pozwalali na zniszczenie siebie, na utratę wszelkich wartości. Walczyli ... chociaż walka nie była równa.Próbowali choć trochę osłabić nieprzyjaciela i mieli poczucie, że są potrzebni, że ich czyny nie idą na marne.


Wacław Holewiński w swojej nowej powieści „Opowiem Ci o wolności” ukazuje nam losy dwóch początkowo zupełnie sobie obcych dziewczyn Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej. We wrześniu 1939 roku wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych.

Maria pseudonim „Agata” pochodziła z Mińska Mazowieckiego. Była córką inżyniera, pracownika huty szkła, siostrą Jerzyka, również zagorzałego działacza NSZ. Pełniła funkcję łączniczki. Roznosiła meldunki, rozwoziła gazety. Pomagała również w szpitalu, jako wolontariuszka i przyszła pani doktor. Robiła opatrunki, pomagała podczas operacji. Nieoficjalnie, po godzinach wolontariatu leczyła rannych żołnierzy z „leśnych oddziałów”, ukrywających się na melinach.
Wala pseudonim „Platerówna” a później „Żabka”. Urodziła się w Brześciu, skąd jako mała dziewczynka przeprowadziła się do Białegostoku. Była córką architekta, siostrą „Gienia” walczącego również w oddziałach NSZ, kurierką. Roznosiła wiadomości, leki, bandaże.

W 1945 roku dziewczyny przekonane były, że nareszcie są wolne, że całe zło związane z wojną już przeminęło. Chciały zacząć nowe życie. Zapomnieć o głodzie, strachu przed utratą życia. Chciały nareszcie być kochane, założyć rodzinę, mieć dom, dzieci. Ich marzenia były takie banalne.

„Niechby było biednie, ale u siebie. Bez polityki, bez ciągłego drżenia o siebie. Dzieci do szkoły, jakiś gar zupy, wszyscy przy stole. Posłuchać muzyki, czasem potańczyć, prezenty na święta, kolędy.”

Niestety „szybko musiały zweryfikować swoje marzenia” Wstąpiły do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, gdzie kontynuowały swoją walkę wobec komunistycznego wroga. Walkę, która zniszczyła im zdrowie, zrujnowała karierę zawodową, życie prywatne...W krótkim czasie obie zostały aresztowane. Przetrzymywane w okrutnych warunkach w aresztach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ciągle przesłuchiwane, bite, maltretowane, poniżane, torturowane, dzielnie znosiły tę gehennę...

Obie dziewczyny są postaciami autentycznymi. Wychowane w katolickich rodzinach, gdzie miłość i wiara w Boga, a także patriotyzm były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niestety ich losy, bohaterstwo nie zostały szczegółowo udokumentowane. Autor odtwarzał życiorysy kobiet na podstawie strzępków informacji dodając od siebie wiele zmyślonych wątków, ale istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że często pokrywają się one z prawdziwą wersją życia Marii i Wali.

Wacław Holewiński swą powieść podzielił na dwa główne działy. Jeden to historia Marii, w drugim mamy opisane życie Walentyny. Każdy z działów ma kilkustronicowe rozdziały opatrzone króciutkim wstępem, napisanym kursywą, umieszczonym w górnym prawym lub lewym rogu książki. Pierwszy raz spotkałam się z tak ciekawym, nowatorskim sposobem pisania. Początkowo nie wiedziałam o co chodzi, czułam się zagubiona, tym bardziej, że każdy wstęp w części opisującej Marię podpisany jest imieniem Wala, a w części opisującej Walentynę, Maria.
Wprowadzenie jest ważne, gdyż zawiera całą puentę, a rozdział stanowi jej rozwinięcie. Bez przeczytania wstępu możemy troszkę się pogubić, gdyż autor nie opisuje dzień po dniu życia bohaterek. Przeskakuje o kilka dni, miesięcy opisując te najważniejsze momenty życia dziewcząt.
W książce nie mamy również przedstawionych dokładnie faktów z wojny, opisów walki, zniszczeń.
O tym czytamy jakby między wierszami, to nie stanowi głównej wartości treści. Autor przede wszystkim skupia swoją uwagę na życiu kobiet, a szczególnie na momentach kiedy dziewczyny są aresztowane i przesłuchiwane. Dlaczego akurat na kobietach, skoro to mężczyźni głównie wydawali rozkazy i grali pierwsze skrzypce w NSZ i NZW? Dlatego, że większość dziennikarzy, autorów poczytnych powieści pomija fakt, że kobiety również z wielkim poświęceniem, odwagą i determinacją podejmowały walkę z wrogiem.

„Wszyscy jesteśmy im winni najwyższy podziw. Jak by nie zabrzmiało to patetycznie-bez nich
Polska byłaby inna”
Po przeczytaniu "Opowiem Ci o wolności" jestem ogromnie wzruszona i nie ukrywam, że były momenty kiedy łzy pojawiły się na moich polikach. Dowiedziałam się wielu ciekawych faktów dotyczących działalności organizacji NSZ i NZW, bo w latach kiedy uczęszczałam do szkoły, na lekcjach historii nie podejmowało się rozmów na powyższe tematy. Myślę, że każdemu z nas przydałaby się odrobina lekcji historii, a szczególnie tym, którzy podobnie jak ja, nie znali wielu szczegółów dotyczących dziejów „żołnierzy wyklętych” Pamiętajmy o nich, bo przecież większość z nich już nie żyje i jeżeli my nie będziemy przekazywać sobie tych wiadomości z pokolenia na pokolenie, to za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie wiedział, o tym, że kobiety również, a może przede wszystkim były dzielne i potrafiły walczyć!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena