Koszyk 0
Opis:
Zbiór opowiadań „Oplątani Mazurami” powstał z myślą o tych, którzy dali się uwieść tajemniczej Czarodziejce Jezior. Według pruskiej legendy – Czarodziejka pływa w olchowej łódeczce i nitkami babiego lata oplątuje serca tych, którzy tu przybywają. W każdej z opowiedzianych historii drzemie w otoczce fikcji ziarenko prawdy. Są więc prawdziwe miejsca i zdarzenia, nazwy i sytuacje. Wielu z występujących tu bohaterów istniało naprawdę. A jeśli nawet coś jest wymyślone ... to mogło się przecież zdarzyć pod pełnym gwiazd i tajemnic mazurskim niebem... Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Katarzyna Enerlich
  • 2011
  • 126
  • 220
  • 150
  • 978-83-61297-51-2
  • 9788361297512
  • ZA6BM

Recenzje czytelników

Enerlich ocala od zapomnienia ducha dawnych Mazur i urzeka prostotą języka.

Ocena:
Data:
"Oplątani Mazurami" to zbiorek osiemnastu utworów, krótkich opowiadań z domieszką reportażu, łączących prawdę z literacką fikcją. Powstał w wyniku współpracy z mrągowskimi regionalistami R. Bitowtem i R. Wróblem oraz własnej pracy reporterskiej autorki. Teksty pojawiały się na łamach pism "Bluszcz" i "Natura i Ty" oraz na antenie Radia Planeta.
K. Enerlich ocala od zapomnienia ducha dawnych Mazur, wspomina czasy, gdy Mrągowo było Sensburgiem ... opowiada o ludziach i przedmiotach. Kufer babci Hildy, kawałek pachnącego mydła, strzępek rękawa od sukienki, słoik miodu, skrzypce...- to w nich kryje się historia, z nimi wiąże się życie dawnych mieszkańców.... Przemijanie jest leitmotivem zbioru- śmierć, rozstanie, wyjazdy, ale są i powroty.... sentymentalne. Przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Wspólny mianownik wszystkich opowieści to miłość do Mazur, przywiązanie, które pięknie tłumaczy stara pruska legenda: Czarodziejka Jezior pływając olchową łódeczką snuje nitki babiego lata i oplata nimi serca tych, którzy tam przybywają.

Urzekła mnie prostota utworów i sugestywność języka, a także pewien ładunek emocjonalny. Od reportera wymaga się obiektywizmu, ale to postaci, o których opowiada, niosą wiele emocji i udzielają się one czytelnikowi. Przeżywałam te opowiadania. Z żalem odwróciłam ostatnią 125-tą stronę. Gdybym miała wskazać czytelnicze skojarzenia, to ze względu na "duchowe pokrewieństwo" postawiłabym tę książkę obok "Czarnego ogrodu" M. Szejnert i "Domu Małgorzaty" E. Kujawskiej.

Szkoda, że wkrótce będę musiała pożegnać się z "Oplątanymi...", ale pozostaję z nadzieją, że było to moje pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z prozą Katarzyny Enerlich.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pod urokiem Mazur? („Oplątani Mazurami” - Katarzyna Enerlich)

Ocena:
Autor:
Data:
„Zakochał się od razu, bo taka miłość od pierwszego spojrzenia jest przecież możliwa.”*

Legendy, podania i wierzenia towarzyszą nam chyba od zawsze. Przechodzą z pokolenia na pokolenie i czasami przekazują nam historie naszych przodków. Zawierają w sobie prawdę, morały i cząstki prawdziwego życia. Nie biorą się z niczego. Bywają wymyślone, ale są opierane na prawdziwych wydarzeniach ... Są też prawdziwe od początku do końca ułożone przez życie…

„Oplątani Mazurami” to zbiór osiemnastu krótkich opowiadań, które są efektem współpracy autorki z mieszkańcami Mrągowa. Bohaterami tych opowiadań są właśnie mieszkańcy Mazur, którzy są zwykłymi, prostymi ludźmi. Tym co ich łączy to miłość do ziemi, którą zamieszkują oraz historia, która odebrała im możliwość mieszkania na ziemi ich przodków. Opowiadania odsłaniają nam fragmenty życia każdego z bohaterów. Widzimy jak ciężką pracą osiągają swoje cele i pragnienia. Poznajemy historie ich życia często smutną i naznaczoną cierpieniem. „Słuchamy” też legend opowiadanych przez mazurskich mieszkańców. W tych opowiadaniach mamy okazję poznać również zwyczaje i tradycje.

Opowiadania to nie jest to po co często sięgam, ale czasem zdarzają się wyjątki. Są dobre gdy chcesz coś przeczytać, a mniemasz zbyt dużo czasu by sięgnąć po powieść. Osobiście rzadko jednak po nie sięgam ponieważ uważam, że są za krótkie by przekazać czytelnikowi wszystko co się chce. Są jednak pisarze, którym to się udaje i szczerze ich za to podziwiam. Czy Katarzyna Enerlich sprostała temu zadaniu? I tak i nie. Jak to z opowiadaniami bywa jedne są gorsze, drugie lepsze. Mi najbardziej zapadło w pamięć „Miłość z prawej strony”, które naprawdę mi się podobało. To o mnie w nim poruszyło to ta bezwarunkowa miłość mimo cierpienia. Mężczyzna nie zasługiwał na to co musiał przeżywać, ale uczucie było silniejsze. Co do reszty opowiadań niektóre podobały się bardziej, niektóre mniej. Opowiadania czytałam jakiś czas temu i teraz mam mgliste ich wspomnienia, ale na pewno nie nudziłam się w trakcie ich czytania.

Ta krótka książeczka ma swój specyficzny klimat, który mimo słabych punktów przyciąga czytelnika. Dzięki opisom mamy możliwość wyobrazić sobie miejsca o których mowa w opowiadaniach. Z kolei ten kto tam był może wrócić wspomnieniami do miejsc już widzianych. Drewniane domy, Świerzy chleb, herbata z mlekiem. Wszystko to widzimy i czujemy.

„Oplątani Mazurami” są dla mnie dużą zagwozdką. Mam problem z oceną i jasnym stwierdzeniem czy bardziej mi się podobały, czy może jednak nie. Wiem na pewno, że nie żałuje spędzonego z tymi opowiadaniami czasu. Jednak to czy po nią macie sięgnąć zdecydujcie już sami.

*str.97
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena