Koszyk 0
Opis:
W niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Maylene Barrow, kobieta pielęgnująca wszystkie cmentarze w mieście, zostaje znaleziona we własnej kuchni w kałuży krwi. Ale szeryf nie przeprowadza śledztwa. Do Claysville przybywa Rebeka, przybrana wnuczka Maylene. Z lotniska odbiera ją Byron, syn przedsiębiorcy pogrzebowego, zakochany w niej bez pamięci. Obydwoje mają za sobą osiem lat życia poza miasteczkiem, unikania siebie i rozmów o wzajemnej miłości ... obydwoje też odczuwają niezrozumiałą ulgę, wkraczając w granice Claysville. Wydarzenia przyspieszają, zdarzają się kolejne brutalne napaści, a Rebeka i Byron zaczynają odkrywać, że ich miasteczko rządzone jest w myśl dość niezwykłych zasad. Dowiadują się też, że dziedzicznie przypadają im obojgu bardzo ważne funkcje, zapisane w dziwacznym kontrakcie sprzed 300 lat. Ona musi przejąć po zmarłej babci funkcję Opiekunki Grobów, a on - po ojcu - rolę Grabarza i jej opiekuna. Spokój i bezpieczeństwo Claysville zależą od tego, czy ta para wypełni swe role starannie. "Opiekunka Grobów" to romantyczny horror albo romans z elementami grozy w tle. Para głównych bohaterów musi odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: czy kochają się, bo tak za nich ustalono, czy też ich miłość jest autentyczna i pomoże im w misji utrzymania ładu w świecie zmarłych. Patronaty: paranormalbooks.pl, Fantasy Book, secretum.pl Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Melissa Marr
 • 2013
 • 1
 • 316
 • 200
 • 130
 • 978-83-7674-224-3
 • 9788376742243
 • ZAZRR

Recenzje czytelników

Opiekunka Grobów

Ocena:
Autor:
Data:

Książka przyciąga uwagę soczystą zielenią okładki kontrastującą z czerwienią sukni dziewczyny idącej w stronę cmentarza. Miejsce do którego zmierza, nie kojarzy się nam z niczym miłym, a jednak dziewczyna z okładki pozostaje w ruchu, za chwilę przekroczy bramę… Już wiem, kim jest. To Opiekunka Grobów, która szepcze zmarłym na pożegnanie: „ Śpij dobrze i zostań tam, gdzie cię położyłam ...
Melissa Marr to uznana i lubiana przez młodych czytelników autorka powieści fantasy i chociaż „Opiekunka Grobów” była w jej zamyśle książką dla dorosłych, pozostała w moim odczuciu książką dla młodzieży. Lecz wiek jest niezależny od metryki i często zdarza się nam patrzeć na świat oczami dziecka, a jeśli – podobnie jak autorka – wierzymy we wróżki, duchy i przeróżne stwory, na pewno polubimy bohaterów książki i ich historię.
„Opiekunka Grobów” porusza bardzo „życiowy” temat: Co dzieje się z nami po śmierci? Dokąd wędrujemy? Czy jest tam „coś”, czy nie ma „nic”? Melissa Marr udowadnia, że owszem, świat zmarłych istnieje i przedstawia nam swoją wizję jego funkcjonowania. Pomysł na fabułę jest na pewno oryginalny, nie czytałam dotąd podobnej książki, ale moim zdaniem autorka za szybko odkrywa karty. Początek mnie zainteresowałam, nabrałam apetytu na więcej, jednak nastrój tajemniczości dość szybko pryska, wszystko zostaje wyjaśnione i jakby coraz bardziej pozbawione emocji. To, co nieprawdopodobne, zbyt szybko zostaje oswojone, bohaterowie z marszu godzą się na wszystko i przestają dziwić czemukolwiek, a po miasteczku żywych grasuje żarłoczne zombie, które należy sprowadzić do Pana „S”, czyli przystojniaka, męskiej wersji śmierci, którą zwykle uznajemy za kobietę. Jest też dwoje zakochanych w sobie ludzi ( ale ich uczucie mnie nie przekonuje), podziemne miasteczko, rewolwery, kapelusze i stroje z innej epoki, jednym słowem trochę western. Młodym zapewne taka wizja się spodoba, czytelnikom starszym niekoniecznie.
Ujął mnie początek tej opowieści. Ból Rebeki po śmierci babci, był bardzo prawdziwy i powód, dla którego nie chciała być z Byronem, także czytelny i zrozumiały. Szkoda, że książka nie utrzymała tego „pogranicza” światów, tak jak lubię, ale trudno jest mieć o to pretensję do autorki, która przejmuje w tej kwestii inicjatywę. W końcu „ Nikt tak nie kreuje światów, jak Melissa Marr”. I rzeczywiście, trzeba przyznać, że to potrafi.
Książkę czyta się dobrze, szybko i można przy niej miło spędzić czas, oczywiście jeśli lubimy młodzieżowe powieści fantasy. Niektórzy czytelnicy mogą być niezadowoleni z wielkości czcionki, która jest bardzo drobna. Książka ma 314 stron, lecz jest „obszerniejsza” niż wydaje się w pierwszej chwili. Polecam czytelnikom, którzy wierzą w duchy i wróżki… jak Melissa Marr.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Żyć w zgodzie z tradycją...

Ocena:
Autor:
Data:
Historia rozpoczyna się dość osobliwie. Przyglądamy się starszej kobiecie, Maylene Barrow, która na cmentarzu Słodkie Odpocznienie w miejscowości Claysville odwiedza kolejne nagrobki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oprócz rozmowy ze zmarłymi, dzieli się z nimi również jadłem i piciem. Czemu to robi? Nie od razu będzie nam dane się tego dowiedzieć. Podążamy więc dalej wraz z Maylene do jej domu, gdzie odwiedza ją tajemnicza dziewczyna ... Jej obecność w domu powoduje widoczny niepokój u gospodyni. Dlaczego? Znów niech to będzie tajemnica. Kolejne, czego się dowiadujemy, to to, że Maylene zostaje znaleziona martwa we własnym domu na kuchennej podłodze. Obrażenia na ciele wskazują na pogryzienie przez jakieś dzikie zwierzę. Tylko czy aby na pewno to było przyczyną niespodziewanej śmierci pani Barrow?
O śmierci Maylene zostaje powiadomiona jej przybrana wnuczka Rebeca. Mimo braku więzów krwi, obie kobiety od zawsze były blisko siebie, bardzo się kochały i wzajemnie wspierały w życiu, co niekoniecznie podobało się niektórym członkom rodziny Barrow. Śmierć babci jest prawdziwym ciosem dla Rebeki. A jeszcze większym, kiedy na miejscu dowiaduje się, że babcia nie zmarła z przyczyn naturalnych, a została zamordowana. Młoda kobieta nic z tego nie rozumie. Szybko na jaw wychodzą kolejne fakty, które wywracają życie Rebeki do góry nogami. Nagle okazuje się, że jest ona Opiekunką Grobów, a jej towarzyszem ma być Byron Montgomery, człowiek, z którym niegdyś wiele ją łączyło, ale w wyniku pewnych okoliczności postanowiła go opuścić i wyjechać z Claysville. Teraz ich drogi znów się przecięły, bowiem Byron ma być jej Grabarzem. Co to oznacza dla obojga?  Jakim zadaniom będą musieli sprostać? Czy znajdą odpowiedź, dlaczego zginęła Maylene Barrow? I jakie tajemnice skrywa jeszcze przed nimi, dotąd uważane przez nich za senne, miasteczko Claysville?

"Śpij sobie, słyszysz? - wyszeptała - Śpij dziecinko i zostań tam, gdzie cię położę." (s. 20)

Autorką tej niezwykłej historii (bowiem tak, jest ona niesamowita!) jest amerykańska pisarka Melissa Marr. Uważana jest za bestsellerową autorkę powieści dla młodzieży, z których najbardziej zasłynęła cyklem "Wicked Lovely" - serią o mrocznym, ale zarazem bardzo zmysłowym świecie wróżek. Po osiągnięciu sukcesu nie spoczęła na laurach. Postanowiła spróbować czegoś nowego i tym czymś było napisanie "Opiekunki Grobów", pierwszej powieści skierowanej do dorosłych czytelników. Nie miałam przyjemności czytać jej poprzednich książek, za to dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika w moje ręce trafiła "Opiekunka Grobów". Muszę przyznać, iż lektura tej powieści była dla mnie czystą przyjemnością i bardzo się cieszę, że dane mi było zetknąć się z twórczością pani Melissy Marr. Jeśli postanowi ona kiedykolwiek napisać jeszcze jakąś książkę dla dorosłych, sięgnę po nią bez wahania. Nie oznacza to jednak, że nie miałabym ochoty zapoznać się ze wspomnianym cyklem o wróżkach. Muszę przyznać, że jestem strasznie ciekawa tej serii.
 
"Nie, moja droga... Śmierć po prostu istnieje (...) Ja po prostu istnieję... A ty, Opiekunko Grobów, istniejesz dzięki mnie." (s. 185)

Tak jak wspomniałam powyżej, lektura tej książki zrobiła na mnie nie małe wrażenie. Nie zamierzam zdradzać Wam tu, czym dokładnie zajmuje się Opiekunka Grobów i Grabarz, bo tego dowiecie się z lektury, a nie chciałabym Wam odbierać przyjemności poznania tego osobiście. Napiszę tylko, że zarówno Rebeca jak i Byron od chwili poznania prawdy o sobie oraz swoich powinnościach, nie będą mieli łatwego życia. Nie będą również mogli zrezygnować ze swoich obowiązków, gdyż miałoby to dość nieprzyjemne konsekwencje... Ich zadania często będą niebezpieczne i wymagać będą wzajemnego zaufania oraz oddania sprawie, gdyż tylko wówczas będą mogły zakończyć się one powodzeniem. Bohaterom przyjdzie zmagać się dodatkowo z własnymi uczuciami, targającymi nimi emocjami, którym zwłaszcza Rebeca nie będzie chciała się tak łatwo poddać. Oboje będą zmuszeni zaakceptować fakt, że o ich losie zadecydowano setki lat temu, w dniu, w którym dawni mieszkańcy miasteczka zdecydowali się podpisać pewną umowę, która w zamian za wypełnianie powinności Opiekunki Grobów oraz Grabarza gwarantowała mieszkańcom Claysville pewne przywileje, jak chociażby ochronę przed wszelkimi chorobami aż do ukończenia osiemdziesiątki. Oczywiście wiązało się to również z pewnymi niedogodnościami, mniej lub bardziej uciążliwymi, na które jednak ówcześni mieszkańcy przystali, a kolejne pokolenia nie miały już wpływu. Bowiem nie tak prosto jest negocjować z kimś, kogo zwą Panem S... 

"Opiekunkę Grobów" polecam wszystkim fanom powieści fantastycznych oraz takich ze szczyptą grozy, której tutaj nie brakuje. Osobiście nie czytałam do tej pory podobnej historii, dzięki czemu lektura była dla mnie prawdziwą przyjemnością, czymś nowym i odkrywczym. Jest to opowieść o więzach rodzinnych, miłości, trwaniu w tradycji, odpowiedzialności za życie innych ludzi, ale również o głębokiej nienawiści i pragnieniu zemsty. Autorka umiejętnie powiązała wątek paranormalny z miłosnym, a wszystko to przeplotła lekkim kryminałem - wszak będzie nam dane krok po kroku śledzić bohaterów, którzy będą poszukiwali sprawcy brutalnego morderstwa. Ba! Żeby tylko jednego... Ale o tym przeczytajcie już sami. Ze swojej strony gorąco polecam. 

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/opiekunka-grobow-melissa-marr-recenzja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena