Koszyk 0
Opis:
Prawdziwa uczta intelektualna! Roland Mitchell, niedoceniany i ledwo wiążący koniec z końcem literaturoznawca, zajmuje się naukowo twórczością XIX-wiecznego poety, Randolpha Asha. Między stronicami jednego z zakurzonych i pożółkłych woluminów, należących niegdyś do autora, badacz znajduje rękopisy listów miłosnych, których adresatką bynajmniej nie była żona poety... Zagadkową kobietą rzucającą zupełnie nowe światło na biografię Asha okazuje się młoda poetka, Christabel La Motte ... nieznana szerszym kręgom odbiorców. Jedną z badaczek jej twórczości jest Maud Bailey, jak się wkrótce okazuje, praprawnuczka siostrzenicy poetki. Oboje - zarówno Mitchell, jak i Bailey - zmuszeni nagle do współpracy, traktują się wzajemnie z dużą dozą dystansu, nieufności, a wręcz wrogości, ale fascynująca tajemnica mobilizuje ich do wspólnych poszukiwań... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Antonia Susan Byatt
  • 2010
  • 536
  • 205
  • 140
  • 978-83-7648-4-631
  • 9788376484631
  • Z7222

Recenzje czytelników

Zachęcam do przeczytania i odkrycia dla siebie tej niezwykłej powieści.

Ocena:
Autor:
Data:
„Opętanie” to książka – widmo. Przez lata była dla mnie tylko tytułem pojawiającym się na blogach książkowych; była zdjęciem okładki na aukcjach, gdzie osiągała niebagatelne sumy. Książka nie do zdobycia. Nic więc dziwnego, że zamówiłam jak tylko pojawiła się w zapowiedziach wydawnictwa. Starannie wydana, z klimatyczną okładką, wkrótce zajęła miejsce na półce książek oczekujących na przeczytanie.

Historia rozpoczyna się ... gdy literaturoznawca Roland Mitchell odnajduje pomiędzy stronicami książki list wiktoriańskiego poety Randolpha Asha. List jest bardzo osobisty, lecz jego adresatką, ku zdumieniu Rolada, nie jest żona Asha. Powodowany niepohamowanym impulsem, Mitchell decyduje się zabrać list i w tajemnicy przed przełożonymi odkryć tożsamość adresatki. Pomagać mu w tym będzie Maud Bailey, również literaturoznawca. Pchani ciekawością, Mitchell i Bailey decydują się na współpracę, choć ich stosunki można nazwać zaledwie poprawnymi.

Pierwsze kilkadziesiąt stron powieści jest prawdziwą próbą dla czytelnika, który oczekiwał li tylko romansowej historyjki. Historia rozwija się powoli, a narracja onieśmiela. Poraża ilość pojawiających się nazwisk wielkich ludzi literatury, sztuki, filozofii czy psychologii – Coleridge, Keats, George Eliot czy Freud to tylko kilka najbardziej znanych. Pojawia się wiele przypisów objaśniających terminy, co ułatwia lekturę, ale jednocześnie też ją spowalnia. Początek powieści to również pierwsze spotkania Rolada i Maud – krępujące i pełne nieufności, przerywane urywanymi i wymuszonymi dialogami. Podobnie wyglądało początkowo moje czytanie „Opętania”. Często odkładałam książkę, przerywając bohaterom w pół słowa, odpoczywałam od niej, by za chwilę wrócić. Zmieniło się to jednak, kiedy nadszedł przełom w poszukiwaniach Mitchella i Bailey. Wtedy trudno było mi się zmusić do odłożenia powieści.

Byatt pisze, że różnica między poetą a prozaikiem jest następująca: „(…) ten pierwszy pisze, by język był żywy, ten drugi – by świat stał się lepszy.” I chociaż autorka tworzy powieści, to język „Opętania” jest językiem poezji. Wyjątkowo plastyczny, wyławiający wszelkie subtelności emocji i odcienie barw. Momentami bardzo barokowy, zarzucający czytelnika całą masą detali i łacińskich nazw gatunków roślin i zwierząt. Pięknie używa też Byatt języka w listach bohaterów. Nawet list, dziś powiedzielibyśmy oficjalny, napisany jest z zachowaniem zasad typowej angielskiej elegancji.

Wątek miłosny nie jest jednak jedynym rozwijanym w powieści. W „Opętaniu” przeczytamy również o znaczeniu i istocie poezji oraz o jej tworzeniu; poznamy początki ruchu feministycznego oraz wzrost zainteresowania spirytyzmem – słynne z czasów królowej Wiktorii seanse.

A tytułowe opętanie? Nieustannie towarzyszy czytelnikowi na kartach książki. Czy to jako opętanie myślą o odkryciu sekretu korespondencji, czy też jako nieposkromiona chęć posiadania wymarzonego przedmiotu, czy też ...

Zachęcam do przeczytania i odkrycia dla siebie tej niezwykłej powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena