Koszyk 0
Opis:
Kolejna część bestsellerowej bawarskiej serii z komisarzem Kluftingerem. Operacja Seegrund natychmiast trafiła na listę bestsellerów tygodnika "Der Spiegel" i utrzymała się tam przez 10 miesięcy. Nad jeziorem Alat koło Fussen komisarz Kluftinger dokonuje przerażającego odkrycia - na brzegu w ogromnej czerwonej kałuży leży martwy nurek. To, co początkowo wydaje się komisarzowi krwią, okazuje się rzadką substancją organiczną pochodzącą z jeziora. Kluftinger ... który ku swemu niezadowoleniu podczas dochodzenia otrzymuje dość osobliwe kobiece wsparcie, długo błądzi w ciemnościach. Klucz do rozwiązania zagadki leży na dnie tajemniczego jeziora... Książka nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z historii hitlerowskich Niemiec. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Akcent
 • miękka
Mniej Więcej
 • Volker Klupfel, Michael Kobr
 • 2012
 • 1
 • 372
 • 210
 • 133
 • Europa czyta
 • 978-83-62180-24-0
 • 9788362180240
 • ZAG3Y

Recenzje czytelników

Kryminał?! Tak, w dodatku pełen ożywczego humoru

Ocena:
Autor:
Data:
Pozornie fajtłapowaty komisarz Kluftinger ponownie wkracza do akcji. Chociaż wkracza to chyba za mocno powiedziane. Ot, w czasie spaceru w rodzinnym gronie, nad pięknym górskim jeziorem Alatsee dostrzega leżące na brzegu ciało. Człowiek w skafandrze płetwonurka wygląda na martwego, leży w kałuży krwi. Tak to przynajmniej wygląda w oczach doświadczonego policjanta, który cierpi na z trudem skrywaną fobię na punkcie zwłok. Kluftinger niezwłocznie wzywa swój zespół dochodzeniowy ... który sprawnie zmierza na miejsce zdarzenia. Szybko okazuje się, że zwłoki tak naprawdę nie są zwłokami, krew nie jest krwią, i tylko fakt, że ktoś mocno zdzielił płetwonurka w głowę i z trudem walczy on o życie ratuje policjanta od kompromitacji w oczach współpracowników. Na pewno nie był to wypadek. W takim razie kto i dlaczego uderzył płetwonurka? Kim jest człowiek nurkujący w niedozwolonym miejscu i do tego o tak niesprzyjającej kąpielom porze roku? Co oznacza tajemniczy znak namalowany przez ofiarę na śniegu? Pytania na które odpowiedzi pragniemy poznać równie usilnie jak Kluftinger.

Kryminały duetu autorskiego Michaela Kobra i Volkera Klüpfela wychodzą mocno poza ścisłe granice gatunku. To pełne uroku powieści w których równie ważne co zagadka kryminalna są obserwacje obyczajowe okraszone solidną dawką inteligentnego humoru i soczystej ironii. Wątek główny "Operacji Seegrund" obudowany jest taką ilością wątków pobocznych, dygresji i scenek rodzajowych, że w sumie wcale nie wydaje się najważniejszy. Istotna jest raczej sama mocno rozbudowana, ciągnąca się niespiesznie opowieść. Ważne są niesamowite przypadki sympatycznego komisarza, doskonałe dialogi, rewelacyjne scenki, świetne rysunki charakterystycznych postaci. Ważny jest błyskotliwy humor towarzyszący nam na kartach książki jak letnie słońce na greckiej plaży. Humor, który dosłownie nie opuszcza nas nawet na chwilę. To właśnie za to poczucie humoru, za żarty, za świetnie przedstawione postaci cenieni są autorzy przygód Kluftingera. Ja dodatkowo bardzo cenię panią Agnieszkę Hofmann, która świetnie poradziła sobie z tak trudną w translacji książką. Wyrażane bawarską gwarą teksty Lodenchadera, przełożonego komisarza Kluftingera, w tłumaczeniu jako żywo przypominające trochę zmodyfikowaną gwarę śląską są, mówiąc wprost, niesamowite.

Czym szczególnie zaskoczą nas tym razem autorzy książki? Być może nową dziewczyną Marcusa, ukochanego syna komisarza, której wdzięczne zdrobnienie imienia brzmi Miki. Dziewczyna okazuje się być nie tyle koleżanką słynnej amerykańskiej myszki tylko Japonką mówiącą czysto po niemiecku. Wytrącony z ogólnej równowagi, również ducha, Kluftinger co rusz popełnia w związku z tym wszelkie możliwe i niemożliwe gafy. Ożywczego ducha wniesie do opowieści funkcjonariusz Friedel Marx z Füssen, osoba pozornie nieźle znana Kluftingerowi z licznych rozmów telefonicznych, która jednakże okazuje się... koleżanką o niskim, męsko brzmiącym głosie i dość kontrowersyjnym sposobie bycia. Ta całkiem niepoprawna politycznie kobieta, palącą papierosa za papierosem, wnosi ogromny wkład w urozmaicenie kolejnego tomu cyklu o dobrodusznym komisarzu. Sporo uśmiechu gwarantują nam dialogi związane z innymi językami niż niemiecki oraz ze słabą znajomością tego ostatniego. Rewelacją są wspomniane już przeze mnie wypowiedzi komendanta Lodenchadera. Trudno przy gwarowych popisach w jego wykonaniu nie pękać ze szczerego śmiechu. Szykuje się naprawdę sporo komedii omyłek w tej powieści. Ukochane kluseczki komisarza w wersji węgierskiej okażą się totalną pikantną porażką, japońska restauracja lokalem zarządzanym przez Wietnamczyków, a smaczny wędzony łosoś surową rybą, której z zasady Kluftinger nigdy nie bierze do ust.

"Operacja Seegrund" nie powinna sprawić zawodu wielbicielom niemieckiego komisarza. Pula pomysłów Kobra i Klüpfela wydaje się nie mieć końca. Prawie każdą zwyczajną sytuację w cudowny sposób zamieniają oni w humorystyczną scenkę. Bez złośliwości, sarkazmu czy niemiłej ironii, z dużą dozą życzliwości ukazują stereotypy funkcjonujące w niemieckiej wersji społeczeństwa wielokulturowego. Pokazują jak zderzenie różnych kultur i odmiennych języków może prowadzić do rozkosznie absurdalnych sytuacji.

Seria powieści Kobra i Klüpfela jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Również ten tom przygód Kluftingera, który sprawił mi dużą przyjemność, powinien w pełni zadowolić wszystkich wielbicieli sympatycznego komisarza.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena