Koszyk 0
Opis:
Trzydziestokilkuletnia dziennikarka Natalia chce pozbierać się psychicznie po tragicznym wypadku, którego była świadkiem i zaszywa się w „Emilówce” – położonym w pięknej okolicy, drewnianym domku nad jeziorem. W tym idyllicznym otoczeniu nawiązuje romans ze sporo młodszym mężczyzną i czuje się wreszcie szczęśliwa. Upragniony spokój nie trwa jednak długo. W otoczeniu Natalii zaczynają się dziać bardzo niepokojące rzeczy - kobieta czuje się obserwowana, dręczą ją senne koszmary ... niepokoją zielonkawe wyładowania atmosferyczne nad okolicą. Atmosferę grozy podsyca zachowanie mieszkańców miasteczka – ludzie stają się agresywni, zawistni i nerwowi. Po serii brutalnych wydarzeń Natalia postanawia wyjechać, ale ci, którzy mają już wobec niej plany, nie pozwolą jej uciec… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Olga Haber
  • 2014
  • 214
  • 207
  • 135
  • 978-83-7835-341-6
  • 9788378353416
  • ZBO2K

Recenzje czytelników

Dobra, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę czytało mi się doskonale i chociaż nie wzbudziła u mnie panicznego lęku, to uważam ją za niezwykle udany debiut, a Olga Haber bez wątpienia ma potencjał i to spory. Autorce udało się stworzyć powieść intrygująca i ciekawą. Drobnej korekcie poddałabym tylko początek (mniej więcej początkowe 50 stron). A dokładniej, odrobinę odchudziłabym opowieść o dniu codziennym Natalii, niektóre opisy są bowiem (przynajmniej moim zdaniem) trochę zbyt szczegółowe ... Chociaż takie oczekiwanie na to co ma się wydarzyć, na coś groźnego, także ma swój urok. Olga Haber na apogeum grozy każe nam trochę czekać, ale zapewniam, że warto. Poza tym mam tylko jedno zastrzeżenie - książka jest zdecydowanie za cienka, lektura wciąga i zajmuje niewiele czasu. Ani się obejrzałam, a już był koniec.
Ciekawym zabiegiem jest rozpoczęcie opowieści od takiego prawie sielskiego obrazka - chatka w lesie, malowniczo położona, senne miasteczko, sielanka. Kontrast pierwszych rozdziałów z tym, co wydarzy się dalej jest niesamowity.
Interesująco budowane jest samo napięcie, narastanie zła, osaczenia, które wyczuwa się od pierwszych stron.
Gorąco zachęcam do lektury. Oni to dobra powieść grozy. Tak, powieść grozy to doskonałe określenie, wydawca trafił. Bo generalnie horrorem tej historii nazwać nie można. To takie moje ostrzeżenie dla osób, które szukają typowego horroru. Kwintesencją jest wg. mnie właśnie narastająca groza. Czekam niecierpliwie na kolejną książkę autorstwa Olgi Haber.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna na jesienne wieczory!

Ocena:
Autor:
Data:
„Miałam jednak nieprzyjemne wrażenie, że już wtedy nie żył, a nasze wysiłki były jedynie cichym, bezsilnym krzykiem w stronę ciemnego, milczącego nieba.”

Oni to debiut Olgi Haber, zaszufladkowany jako horror. I choć polemizowałabym z tym określeniem, zafundował mi koszmary w nocy. A to chyba sposób na poznanie dobrego horroru?

Natalia ze swoim nowym chłopakiem, Łukaszem, spędza wakacje w domku nad jeziorem. Kiedy zaczynają ją dręczyć koszmary, jest pewna ... że powodem jest śmiertelny wypadek, którego była świadkiem. Zmienia zdanie, gdy wokół zaczyna się dziać coraz więcej dziwnych rzeczy. Bo czy przypadkiem można nazwać fakt, że wszyscy wokół stają się dziwnie nerwowi, ona wstaje w nocy pewna, że ktoś ją obserwuje, a córka sąsiada maluje niepokojące obrazki? Przyjaciel Natalii sądzi, że to nie zbieg okoliczności, tyle że ona nie chce go słuchać…

Trochę niepokoi mnie fakt, że przez mało oryginalny tytuł i raczej typową dla horroru okładkę, powieść Olgi Haber przejdzie bez echa. Tymczasem naprawdę jest to książka godna uwagi, choć według mnie to raczej powieść obyczajowa z elementami horroru. Autorka tworzy bardzo „gościnny” dla odbiorcy świat przedstawiony i kiedy już-już zaczynamy się w nim zadomawiać i śledzić wątki bohaterów, serwuje nam fragment-straszydło. Efekt jest bardzo ciekawy – mimo, że chcemy poznawać dalszy ciąg, to jednak czytamy z większą ostrożnością i lekką dawką adrenaliny, bo nigdy nie wiemy, co nas czeka na następnej stronie.

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie styl pisania autorki. Debiuty mają to do siebie, że warsztat pisarza może kuleć. W tej powieści nie odczułam nic takiego, czyta się ją lekko i z prawdziwą przyjemnością. Gdybym nie znalazła informacji, że jest to pierwsza publikacja autorki, byłabym pewna, że ma większe doświadczenie. Moim zdaniem właśnie styl – przyjemny, lekki, bez udziwnień – jest największą zaletą tej książki.

Oni to powieść, o której myślałam, kiedy nie miałam czasu – kiedy wreszcie uda mi się przeczytać choć parę stron? Bardzo polubiłam główną bohaterkę i dużą przyjemność sprawiało mi śledzenie jej losów. Nie przepadałam natomiast za jej chłopakiem, ale nawet to uważam za zaletę książki – postacie przypominające żywych ludzi, do których czytelnik musi się jakoś ustosunkować – dobrze lub źle – ale nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny.

Moim zdaniem Olga Haber świetnie zaczęła swoją karierę literacką (bo nawet nie chcę myśleć, że na jednej powieści poprzestanie!). Książka jest… po prostu dobra. Bardzo dobra. Przywraca wiarę w polskich debiutujących autorów i myślę, że wydawnictwa obawiające się wydawać nieznanych pisarzy powinny wziąć przykład i uwierzyć, że Polak potrafi.

Książkę poleciłabym głównie miłośnikom obyczajówek, którzy mają ochotę na powieść z dreszczykiem emocji. Fani horrorów mogą trochę gderać, że motywy są oklepane, a tok wydarzeń zbyt często skupia się na bohaterach i ich życiu. Prawdę mówiąc mam nadzieję, że autorka spróbuje swoich sił w powieści kobiecej lub obyczajowej właśnie. Oni pozostawili we mnie straszny niedosyt jej twórczości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena