Koszyk 0
Opis:
Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje. Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my. Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka - stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy - stalkerami. Dziećmi Sarkofagu. Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym ... co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek. Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michał Gołkowski
  • 2013
  • 1
  • 360
  • 195
  • 125
  • 97883-7574-8598
  • 9788375748598
  • ZAXVB

Recenzje czytelników

Kałacha, dawajcie kałacha!!!

Ocena:
Autor:
Data:
Ach STALKER, tyle godzin spędzonych w Cieniu Czarnobyla, pod Czystym Niebem, czując Zew Prypeci...chwila, ale Ołowiany Świt? Ano świt stalkera w polskiej rzeczywistości wydawniczej okazje się wyjątkowo...smakowity. Książka zbudowana jest o szereg zazębiających się opowiadań. Z jednej strony ułatwia to narrację dla początkujących autorów, z drugiej może prowadzić do nierówności poszczególnych rozdziałów i niestety tak też się dzieje w tym przypadku ... Można mieć wątpliwości czy nie był zabieg nieintencjonalny, wynikający z progresu fabularnego bo kolejne opowiadania stają się coraz lepsze i bardziej wciągające. Bezsprzeczne jest jednak, że Ołowiany Świt pełnie swych możliwości pokazuje w drugiej części książki - jednak by była jasność pierwsza połowa też nie jest zła. W doskonały sposób oddaje klimat STALKERA na łamach książki, spokojnie może konkurować ze swoimi "pikselowymi" odpowiednikami. Świetnie bawiłem się przy jej lekturze, okraszając ją wizytami w Zonie za pomocą klawiatury i myszki. Książka przypadnie do gustu fanom komputerowej serii, ale także miłośnikom zwyczajnie dobrej książki mającej "to coś". Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Witajcie w Zonie po raz pierwszy widzianej oczami Polaka. Nie bez powodu „Ołowiany Świt” ma swoją premierę właśnie 26 kwietnia. Właśnie tego dnia, w 1986 roku nastąpiła awaria reaktora atomowego w Czarnobylu. Wydawać by się mogło, że od czasu tej katastrofy minęło sporo czasu, jednak temat ten do dziś fascynuje rzesze ludzi. Nic więc dziwnego, że stał się inspiracją nie tylko dla pisarzy ( m. in. „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich), ale też dla twórców gier komputerowych ... Tak powstała gra S.T.A.L.K.E.R. I właśnie Michał Gołkowski postanowił pokazać, że nie tylko Rosjanie potrafią pisać o Zonie i być przy tym wiarygodni. Dlatego w rocznicę pierwszej emisji w Wasze ręce trafia właśnie ta książka.

Zona to strefa zamknięta wokół terenów dotkniętych katastrofą. Nikt nie ma prawa wejść, nikt i nic nie ma prawa wyjść. Jednak znajdują się tacy, którzy w poszukiwaniu mocnych wrażeń trafiają do Zony i zostają Stalkerami. Wtedy dawne życie przestaje istnieć, teraz cel jest tylko jeden: przeżyć. A w Zonie to nie jest proste. Dni mijają na wyprawach w teren, poszukiwaniu artefaktów i wszystkiego, co tylko może się przydać, od broni po informacje.
Jeśli ktoś teraz zaczął się zastanawiać, czy bez znajomości uniwersum S.T.A.L.K.E.R. odnajdzie się w tej książce, to może porzucić swe obawy. Autor zadbał o to, żeby wszystko było dla czytelnika jasne. O życiu w Zonie opowie Wam główny bohater – Miszka.
Dzięki narracji pierwszoosobowej Miszka kreśli przed nami bardzo dokładny opis świata, do którego trafiliśmy. O samym bohaterze nie dowiemy się wiele, za to Zonę poznamy z najdrobniejszymi szczegółami. I to robi ogromne wrażenie, bo kiedy wkroczycie w ten świat i pozwolicie zadziałać wyobraźni, będziecie pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczycie. Fascynacja miesza się tu z przerażeniem, a ciekawość jest zawsze silniejsza niż strach. Dlatego tutaj nie słucha się zdrowego rozsądku, tylko instynktu. To pozwala przeżyć kolejną przeprawę przez zapomniane przez wszystkich terytorium, gdzie musisz zmierzyć się z kolejnymi mutantami, ostrożnie stawiać każdy krok, żeby nie natknąć się na niebezpieczne anomalie. Klimat tej książki jest jedyny w swoim rodzaju, ciężko w ogóle ująć w słowa wrażenie jakie wywiera na czytelniku Zona. O tym musi każdy przekonać się sam, ale powiem Wam jedno – warto!
Muszę przyznać, że jako gracz, czasami miałam wrażenie, jakby każdy kolejny rozdział był dokładnym opisem qestu wykonywanego w grze. Nie mogę powiedzieć, że to wada, chociaż pewnie niektórym czytelnikom mogłoby to przeszkadzać.

Nie jest to łatwa lektura, tak jak i życie w Zonie nie jest łatwe. Nie zmienia to jednak faktu, że ten tajemniczy świat fascynuje i przyciąga jak magnes. Każda kolejna wyprawa w głąb Zony jest podróżą w nieznane, Stalker nigdy nie wie co go czeka i z czym będzie musiał walczyć. Nigdy nie ma pewności, że uda mu się wrócić w jednym kawałku. A jednak niezmiennie uderza nas jedna rzecz = ogromny szacunek z jakim Stalkerzy traktują Zonę, wypowiadają się o niej niemal z boską czcią. Bo to Zona pozwala żyć, albo zabiera życie. Dasz się porwać w ten niebezpieczny, ale jakże kuszący i intrygujący świat? Jeśli tak, dobrej Ci Zony, czytelniku!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena