Koszyk 0
Opis:
Historia młodego Olivera Twista, który z nędznego prowincjonalnego przytułku dla sierot trafia w ręce szefa szajki londyńskich złodziei. Przymuszany do przestępczych działań, wciągnięty w mroczny świat kryminalnego środowiska, podejmuje rozpaczliwe próby, aby się z niego wyzwolić, zachować godność, nie poddać się złu. Na szczęście nie jest sam. Oddani przyjaciele podejmują ryzykowną akcję, aby uwolnić go z opresji... Jest to książka o walce dobra ze złem ... jedno z pierwszych dzieł literackich w mistrzowski sposób przedstawiający realia wielkomiejskiego marginesu społecznego. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • C&T
  • miękka
Mniej Więcej
  • Charles Dickens
  • 2005
  • 196
  • 83-7470-013-0
  • 9788374700139
  • I1191

Recenzje czytelników

Oliver Twist

Ocena:
Autor:
Data:
Nie wiem dlaczego, ale wielu uważa "Oliviera Twista" za jedną z najgorszych powieści Charlesa Dickensa. Nie mogę się zgodzić z tą krzywdzącą opinią.
"Olivier Twist" to książka genialnie napisana. Słowa, którymi Dickens buduje historię, są starannie dobrane i już od pierwszych stron zabierają czytelnika w inny świat. Nie miałam najmniejszych problemów z odnalezieniem się w XIX wiecznej Anglii, poczuć głód Oliviera, jego strach i samotność, smród małych uliczek ... usłyszeć stukot końskich kopyt ciągnących dorożki czy poczuć zapach świeżych bułeczek.
Jest to historia, która naprawdę działa na wyobraźnię. To jedna z tych powieści do których wracam z przyjemnością i za każdym razem odkrywam coś zupełnie innego. "Olivier Twist" to klasyka z którą każdy powinien się zapoznać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O dzieciach, niekoniecznie dla dzieci

Ocena:
Autor:
Data:
Ujął mnie ten angielski pisarz swoim stylem i wyobraźnią. Ciekawa historia, mały chłopiec, osierocony już przy urodzeniu, wychowany w sierocińcu, potem przenoszony z miejsca na miejsce, porywany i szkolony na złodzieja. Oliver to dziecko wrażliwe, całym sobą pragnące szczęścia i miłości. Chce być uczynny i pomocny, ale zawsze różne zawirowania niweczą jego plany. Oliver Twist - tytułowy bohater, ale czy główny bohater utworu? Zwykle określa się tak bohatera, który jest postacią czynną, aktywną ... której zadaniem jest napędzanie akcji. A jak jest u Dickensa? Chłopiec niewiele tu mówi, rzadko kiedy go widać, a jeśli już bierze udział e jakimś zdarzeniu jest postacią bierną - np. ktoś go porywa czy mdleje. Sam z siebie ten bohater nie działa i wydaje się, że nie ma żadnego wpływu na przebieg zdarzeń. Wszystko dzieje się "nad nim".

Atmosfera Londynu z jego ciemnymi zakamarkami, mrocznymi interesami, złodziejami i mordercami - świetny obraz nakreślony przez autora. Bohaterowie - każdy ma swój życiorys, każdego z nich możemy zobaczyć i dokładnie poznać (m. in. przez styl zachowania, maniery, język itp.). Nie ma tu nikogo, o kim nie moglibyśmy powiedzieć kilku zdań.

Najbardziej jednak podobał mi się styl pisarza i kreacja narratora-kronikarza. Narrator ów to dżentelmen w każdym calu, wszystkich swoich bohaterów tytułuje (pan Bumble, panna Róża itd.), wszystkim poświęca dużo czasu, jest pełen taktu. Choć jest w tej postaci pewna niekonsekwencja - zna myśli, plany, zamiary bohaterów, a przyznaje się do niewiedzy w zakresie na przykład dat urodzenia. Poza tym, jest wybitnym ironistą pełnym poczucia humoru (niekoniecznie angielskiego!). Narrator to najcudowniejszy twór tej książki!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena