Koszyk 0
Opis:
Książka nagrodzona Pulitzerem w 2009 roku. W 2014 roku powstał na jej podstawie miniserial wyprodukowany przez HBO z Frances McDormand i Richardem Jenkinsem w rolach głównych. Obraz zachwycił krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Nigdy nie przeprasza. Arogancka, silna i bezceremonialna. Taka z pozoru jest Olive Kitteridge, surowa nauczycielka matematyki, oschła żona, despotyczna matka. Z okruchów codziennych wydarzeń można jednak stworzyć portret niejednoznacznej ... fascynującej osoby. Poprzez losy Olive i innych mieszkańców niewielkiego miasteczka na Wschodnim Wybrzeżu autorka buduje mikroświat ludzkich lęków i pragnień. Prawda psychologiczna, mistrzowski warsztat i misternie skonstruowana narracja zjednały Elizabeth Strout uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Książka ukazała się w Polsce po raz pierwszy w 2010 roku pod tytułem „Okruchy codzienności”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elizabeth Strout
  • 2014
  • 0
  • 344
  • 198
  • 130
  • *, 9788310128331
  • 9788310128331
  • ZBMSH

Recenzje czytelników

Do bólu uderzająca swoim psychologicznym charakterem ;)

Ocena:
Autor:
Data:
Nie szło mi z nią łatwo, wręcz przeciwnie, brnęłam przez nią z trudem, ale wiecie co? Opłacało się. Dawno (o ile w ogóle) nie czytałam publikacji tak... Misternie uplecionej, wręcz utkanej z psychologicznych nici...

Nazwisko Strout niewiele mi mówiło, a powinno, gdyż pani Elizabeth jest laureatką wielu literackich nagród, a książka dziś przeze mnie recenzowana doczekała się Pulitzera 2009 i mini serialu na swojej podstawie! Jeśli jest tu ktoś, kto nie wie ... czym owy Pulitzer (a dokładnie nagroda Pulitzera) jest, odsyłam do prostodusznej Wikipedii:

Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Książka wcześniej nosiła tytuł Okruchy codzienności, co uważam, było strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o związek tytułu z treścią. Cała publikacja jest bowiem, tak jak powiedziałam wcześniej, utkana, siecią psychologicznych rozmyślań, rozważań, domysłów, rozbioru postaci na czynniki pierwsze. Czytelnik WCHODZI dosłownie w głowy bohaterów, znakomicie się z nimi utożsamia, zna najbardziej drobiazgowy szczegół ich dotyczący, zna ich myśli, kolejne ruchy, zamiary, powinności. Dawno nie widziałam książki, napisanej z tak drobiazgową, wręcz perfekcyjną dokładnością, szczegółowością (o ile istnieje takie słowo), dopieszczeniem charakterów postaci.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, gdzie każdy jest osobnym opowiadaniem, opisującym historię danego mieszkańca Wschodniego Wybrzeża Stanów. Wszystkie te historie spaja w całość jedna osoba: tytułowa Olive Kitteridge. Kobieta ta jest silną osobowością, mającą trudny charakter, despotyczny sposób bycia, bezkompromisowe podejście do życia...

Z pozoru surowa nauczycielka matematyki, apodyktyczna matka i oziębła żona, tak naprawdę wrażliwa kobieta, zbierająca swoją codzienność w coś konkretnego; przeżyte tragedie wcale jej w tym nie pomagają. Mimo wszystko Ollie, bo tak nazywa ją pieszczotliwie mąż, brnie do przodu, budując stopień po stopniu swój obraz.

Henry Kitteridge jest jej całkowitym przeciwieństwem. Poczciwy aptekarz, zawsze uśmiechnięty, niosący pomoc, zainteresowany problemami innych, wspierający wszystkich wkoło, zaskarbia sobie ich sympatię, podczas gdy jego żona budzi totalnie odmienne emocje. Syn Christopher, całkowicie stłumiony przez matkę, dopiero w wieku trzydziestu ośmiu lat żeni się; oczywistym jednak jest, że synowa nie cieszy się przyjaźnią teściowej, która posuwa się w stosunku do niej do złośliwości. Dla Christophera Olive jest oschłą matką, dla Henry'ego zimną żoną, dla pozostałych bohaterów "kimś" mniej lub bardziej budzącym lęk. Spośród tych wszystkich "codziennych okruchów" wyłania się portret kobiety silnej, doświadczonej przez los, zdecydowanej, ale i kruchej jak tafla szkła.

Książka uderza emocjami z każdej strony; poznajemy uczucia Olive i tych wszystkich ludzi, którzy cały czas, lub tylko epizodycznie dzielą z nią życie, ich lęki, słabości, uczucia. Są tacy codzienni; kochają, zdradzają, nienawidzą, boją się... Historia spleciona z tak znanej nam rzeczywistości, okraszona poczuciem przywiązania się do tej lektury, zatrzymania jej w umyśle na dłużej, zapamiętania, że zwykli ludzie mają swoje słabe i mocne strony, czułe struny, w które łatwo uderzyć, serca, które nietrudno ukraść lub połamać, granice wytrzymałości i cierpliwości...

Okruchy codzienności układają się w jeden klarowny obraz... Albo i nie, bo z psychologią ciężko przecież dyskutować.

Polecam w każdym względzie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Morze emocji

Ocena:
Autor:
Data:
Olive Kitteridge to uparta, zawsze szczera i bezkompromisowa nauczycielka matematyki w małym miasteczku na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jej mąż Henry, miejscowy aptekarz to jej całkowite przeciwieństwo. Spokojny i wyważony, uśmiechnięty i dobry, bez trudu zaskarbia sobie przyjaźń innych mieszkańców miasteczka. Zyskuje uznanie i powszechny szacunek. Oboje są rodzicami Christophera, chłopca z jednej strony odrobinę zamkniętego w sobie i wycofanego ... a jednocześnie mocno przypominającego matkę, która zawsze musi postawić na swoim, często jest niesympatyczna, rzadko, o ile w ogóle za to przeprasza.

Złożona z urywków rzeczywistości, mozolnie utkanej pajęczyny pozornie zwyczajnych, codziennych zdarzeń historia Olive i ludzi, którzy wraz z nią dzielili życie, zabiera czytelnika w podróż przez czas i przestrzeń. Poprzez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, która już wkrótce odchodzi w niepamięć poznajemy ludzi, odkrywamy skrywane przez nich tajemnice. Olive, jej sąsiedzi i ci, którzy w miasteczku goszczą tylko na chwilę, tworzą swoisty mały wszechświat, swój własny mikrokosmos, w którym żyją, kochają, zdradzają, tęsknią, nienawidzą, zazdroszczą, śmieją się i płaczą, są szczęśliwi, tracą nadzieję, umierają, odchodzą w zapomnienie, po krótkiej chwili pamięci.

Przepełniona emocjami, uderzająca z każdej strony feerią energii, czasem wspaniałej budującej, bardzo często niszczącej, całkowicie destrukcyjnej, książka Elizabeth Strout „Olive Kitteridge”, wbiła się we mnie bolesną drzazgą i dotknęła najczulszych nut mojego istnienia. Emocje zawarte w powieści są żywe, namacalne, stanowią niemal odrębne istnienie. Niemal odłączają się od bohaterów powieści, otrzymując swój własny, niezależny żywot. Historia ukazana w powieści Elizabeth Strout jest w zasadzie zwyczajna. To życie każdego przeciętnego człowieka, który w zasadzie nie wyróżnia się z tłumu. Rodzi się, przeżywa swe życie, po drodze splatając je z życiami mu podobnych i w końcu umiera. Jednak autorka ukazując strzępy rzeczywistości, każąc niejednokrotnie snuć czytelnikowi przypuszczenia co do przyczyn i skutków kolejnych wydarzeń, skupia się przede wszystkim na emocjach. To one są najważniejsze. To bicie ludzkiego serca. To krzyk ludzkiej duszy. Ukazuje bohaterów odartych z maski powierzchowności, ciepłych fałszywych uśmiechów, gry pozorów. Dociera do sedna, wnętrza każdego z nas i obnaża skrywane wewnątrz uczucia, lęki, pragnienia.... „Olive Kitteridge” to książka, która dociera do wnętrza człowieka, zagnieżdża się w umyśle i nie pozostawia obojętnym. Nie bez powodu książkę nagrodzono Pulitzerem w 2009 r.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena