Koszyk 0
Opis:
"Okrutny maszynista" zabiera w podróż, podczas której spotkamy Alberta Camusa, przeczytamy prywatną korespondencję Sigmana Frijada, czy też poznamy kryminalną historię Marii B. Zagłębimy się także w rozmowę o ulotności pamięci, by na koniec dać się porwać szalonemu reportażowi, któremu w tle będzie przygrywać…
Mniej Więcej
  • Pavel Vilikovsky
  • 2013
  • 158
  • 200
  • 125
  • 978-83-64166-00-6
  • 9788364166006
  • ZB2WC

Recenzje czytelników

Kim jest okrutny maszynista?

Ocena:
Autor:
Data:
"Okrutny maszynista" to zbiór opowiadań, z których jedne są lepsze, inne słabsze. Do mnie najbardziej przemówiły trzy utwory: "Wszystko, co wiem o byciu Środkowoeuropejczykiem", "Widok ogólny Marii B." i "Romeo z epoki realizmu socjalistycznego".

Proza Vilikovsky'ego przesycona jest liryzmem i melancholią. Rzeczywistość częto bywa tu oniryczna, a jawa i sen zdają się współistnieć w naturalny sposób ...
Z jednej strony czyni to opowiadania oryginalnymi utworami, z drugiej jednak czasem po prostu nuży (w kilku przypadkach odniosłam wrażenie, że forma przerasta treść, a za tym nie przepadam).

Język jest barwny, bogaty, poetycki i sporo w nim godnych uwagi perełek. Autor ciekawie rozwija i interpretuje różne mity, symbole, archetypy i zakorzenione w kulturze europejskiej opowieści (przykładem może być oryginalne podejście do postaci Jezusa, Marii i Józefa w opowiadaniu "Sigman Frijad do Jusufa Brijara").
Na pewno nie czyta się tej książki jednym tchem, raczej smakuje się ją i przeżywa.

No i czeka się na tytułowego okrutnego maszynistę, który pojawia się w jednym z utworów, lecz wcale nie jest główną postacią. Mimo swej pozornej marginalności nadaje on całemu zbiorowi nowego znaczenia.
Kim jest? Na to pytanie czytelnik musi sam odpowiedzieć. Nie jest to trudne, gdyż metafora okazuje się czytelna, a temat wspólny dla wszystkich opowiadań też łatwo znaleźć, jeśli przeczyta się je uważnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena