Koszyk 0
Opis:
Międzynarodowej sławy autor powieści kryminalnych pierwszy raz w Czarnej Owcy. Dag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika, że Afrykanin był szpiegiem w pewnej międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą... Książka należy do składającej się z 10 części serii o Drużynie A ... która sprzedała się dotąd w liczbie dwóch milionów egzemplarzy. Arne Dahl - pisarz, krytyk i redaktor, jeden z najwybitniejszych autorów kryminałów w Szwecji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arne Dahl
  • 2014
  • 462
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-519-7
  • 9788375545197
  • ZBPXA

Recenzje czytelników

Pod okiem nieba

Ocena:
Autor:
Data:
Arne Dahl jest pisarzem, krytykiem literackim i redaktorem. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych autorów kryminałów w Szwecji. Zdobył wiele prestiżowych nagród literackich, a jego dzieła przetłumaczono na ponad 20 języków. Największą popularność przyniosła mu seria o Drużynie A - specjalnej jednostce policji do zwalczania przestępstw międzynarodowych, w której skład, na dzień dzisiejszy, wchodzi dziesięć tomów. Ostatnim z nich jest "Oko nieba".

„Coś unosiło się ze ścian ... Pożeglowało w dół i opadło przy nich. To był czysty ból.“

Kto by pomyślał, że zwykły napad na wypożyczalnię wideo może stać się początkiem śledztwa, od którego zależeć będzie życie kilku osób. Że w tak przypadkowy sposób można trafić na ślad seryjnego mordercy. Z całą pewnością nie spodziewała się tego Lena Lindberg, członkini Drużyny A, kiedy znalazła się na miejscu przestępstwa. Zauważyła tam coś, co pozwoliło im wpaść na trop nie tylko makabrycznego zabójcy, ale również nowej, przerażającej formy przestępczości - czegoś, z czym dotąd się nie zetknęli i co całkowicie ich zaskoczyło.

Tymczasem były członek Drużyny A, Paul Hjelm, ze względu na swe doskonałe umiejętności śledcze oraz bystrość i otwartość umysłu, zostaje poproszony o odnalezienie jednego z najważniejszych pracowników SÄPO. Szybko przekonuje się, że został wciągnięty w grę pozorów i misternych intryg, od których zależeć będzie nie tylko jego przyszłość, ale przede wszystkim to, czy zachowa życie.

„Nasi najgorsi wrogowie zawsze są ludźmi takimi jak my, dokładnie takimi samymi, z tym jednym maleńkim wyjątkiem, że zatracili granice.“

"Oko nieba" jest nie tylko wielowątkową, ale również wielowymiarową powieścią. Z jednej strony mamy część typowo kryminalną, czyli śledztwo prowadzone przez Drużynę A, podczas którego krok po kroku odkrywamy kolejne elementy układanki prowadzące nas do zaskakującego i nieprzewidywalnego zakończenia. Z drugiej mamy połączenie Jamesa Bonda z Sherlockiem Holmesem, czyli wątek Paula Hjelma, który powinien zadowolić miłośników zagadek detektywistycznych. Ale jest coś jeszcze. Drugie dno. Próba zwrócenia uwagi na problemy dotyczące współczesnego świata - zarówno te typowo polityczne, jak i dotykające jednostek ludzkich. Autor porusza m.in takie tematy jak:

Demokracja - czym jest i jak daleko sięgają jej granice? Jak wiele można poświęcić dla jej utrzymania?
Autodestrukcja - dlaczego w społeczeństwie trafiają się ludzie do niej dążący? Skąd w nich bierze się potrzeba wyrządzania sobie krzywdy i ta cała pogarda dla samego siebie?
Kontrola - czy można zachować anonimowość w świecie, w którym na każdym kroku jest się monitorowanym? W rzeczywistości, w której śledzą nas kamery, a satelity zaglądają w każdy najmniejszy zakamarek? Gdzie "telewizja wdziera się coraz głębiej w nasze prywatne życie, urządzenia do podsłuchu stają się coraz bardziej wyrafinowane, nasze komórki dokładnie pokazują, w którym miejscu kuli ziemskiej się znajdujemy, nasze rozmowy, esemesy i maile są przechowywane" ?

Wcale nie dziwi mnie to, iż dzieła Arne Dahla cieszą się tak dużą popularnością na całym świecie. Mając za sobą trzy jego powieści (prędzej "Ciemna liczba" oraz "Wstrząsy wtórne") z czystym sumieniem stwierdzić mogę, iż podoba mi się dosłownie wszystko w jego książkach. Ma doskonały styl. Potrafi stopniować napięcie i przyciągnąć uwagę czytelnika. Pozwala nam śledzić krok po kroku poczynania policji, przyglądać się poszczególnym procedurom, zgodnie z którymi zmuszeni są postępować przedstawiciele prawa. Dzięki temu widzimy, co im wolno, a w jakich przypadkach mają związane ręce. Jego bohaterowie są barwni i ciekawi. O żadnym z nim nie można powiedzieć, że jest nudny. Mamy wgląd w ich osobowość, historię oraz motywy, którymi się kierują.

"Oko nieba" jest przykładem tego, jak powinien wyglądać porządnie napisany kryminał. Gratka dla miłośników gatunku. Obowiązkowa lektura dla amatorów pióra tego szwedzkiego pisarza. Polecam.

Moja ocena: 5/6
http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-oko-nieba-arne-dahl/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

POLECAM

Ocena:
Autor:
Data:
"Oko nieba" to kolejna już powieść Arne Dahla, którą czytałam. Wcześniejsze pozycje, które mnie się bardzo podobały, ale i wam polecałam to: "Msza żałobna", "Ciemna liczba", "Wody wielkie". "Oko nieba" to już dziesiąta cześć, w której policyjna jednostka, zwana Drużyną A zajmuje się kolejną sprawą. Tym razem Drużyna A bada sprawę, która z pozoru jest poniekąd banalna. Jednakże tak nie jest ... Zwyczajny napad na wypożyczalnie wideo obnaża nowy rodzaj przestępczości, który do tej pory nie rzucał się władzom policji w oczy. Lena Lindberg, członkini Drużyny A podczas oględzin wypożyczalni zauważa ślad czegoś bardziej przerażającego. Czy to możliwe, że błahe zdarzenie w wypożyczalni wideo może zwiastować "przybycie" seryjnego mordercy? Natomiast inny policjant, były już członek Druzyny A Paul Hjelm zostaje uznany jako doświadczony, wprawiony oraz odnoszący sukcesy w wykrywaniu sprawców funkcjonariusz. Poproszony go, by odnalazł czołowego członka SAPO. Zadanie staje się dosyć trudnym przedsięwzięciem. Paul Hjelm "wpuścił się w niezły kanał". Teraz będzie musiał zawalczyć o wszystko, ale przede wszystkim o własne życie. Twórcy książek mają o tyle trudno, że każda kolejna powieść jest porównywana przez czytelnika z poprzednią. Ja tak często robię. Teraz z największą konsekwencją będę twierdzić, że Arne Dahl trzyma cały czas jednakowy poziom. A ten poziom jest bardzo wysoki. Nie bez przyczyny ten szwedzki pisarz znajduje się w czołówce najlepiej rozpoznawalnych oraz poczytnych nazwisk pisarzy kryminalnych. Styl pisarza jest bardzo szczegółowy. Wielowątkowa fabuła jest pełna sekretów, politycznych rozdań, skandali, a wszystko wplata się w dramatyczną historię. "Oko nieba", to kryminał pełen fałszywych tropów, zagadek, ale także bardzo zaskakującego zakończenia. Powieść jest pełna emocji, bywa trudna, gdyż porusza bardzo istotne dylematy współczesnego społeczeństwa. Autor porusza takie bolączki jak: granice poczucia demokracji, swobody oraz przyczyny oraz skutki autodestrukcji. "Oko nieba" pobudza wyobraźnie. Od pierwszej strony czytając czułam się, jak w transie. Zahipnotyzowana. Gałki oczne poruszały się w takim tempie, że gdyby nie inne przyziemne obowiązki nie odłożyłabym tej pozycji ani na chwilkę. Napięcie nie słabnie ani na chwilkę. Powieść wciąga, choć znając już wcześniejsze pozycje autora wcale mnie ten fakt nie zdziwił. Już wkrótce wydawnictwo Czarna Owca wyda kolejną książkę Arne Dahla. Już nie mogę się doczekać. A tymczasem polecam wam "Oko nieba" bardzo serdecznie.

WWW.FIGLARNECZYTANIE.PL
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena