Koszyk 0
Opis:
Andrzej Pilipiuk po czterech latach przerwy wraca do uniwersum „Oka Jelenia” by wreszcie opowiedzieć nam tę historię do końca. Staszek rzucony do października 1864-tego, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych Rosjan to dopiero początek kłopotów. Szlak szaleńczych przygód wiedzie go z folwarku pod Rejowcem ... przez zasobne polskie dwory, lasy, wsie, folwarki, strychy czynszowych kamienic, wąskie zaułki Lublina, jarmarki, salony dam, dwory, łaźnie i wychodki. Poznamy kilka zapomnianych obyczajów naszych przodków, zajrzymy im w garnki i przez okno. Kraj pod okupacją, przecięty wojskowymi kordonami. Siatki konspiracyjne rozbite, powstańcze oddziały wystrzelane po lasach. Rozlana krew wsiąka w ziemię. Walka przegrana. Wyroków historii nie da się już zmienić. Ale nadal po dworach jest do wypęku broni, nadal są też wyrywni młodzieńcy pałający chęcią walki, choćby ostatni raz. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Pilipiuk
  • 2015
  • 1
  • 492
  • 195
  • 125
  • 9788379640553
  • 9788379640553
  • ZCHBD

Recenzje czytelników

Gratka dla fanów Pilipiuka

Ocena:
Autor:
Data:
Sowie Zwierciadło zaczyna się w miejscu, w którym pożegnaliśmy bohaterów w szóstej części serii. Dzięki gadającemu kotu Staszek trafił prosto do dworu Krzywki koło Lublina w 1864 roku, a Marek do Warszawy w czasy współczesne. Akcja książki toczy się dwutorowo, na przemian pokazując co się dzieje ze Staszkiem i Helą, a także z Markiem. A dzieje się… Z jednej strony mamy Polskę pod okupacją rosyjską, krótko po upadku powstania styczniowego ... Staszek ratuje Helę przed pohańbieniem i agresją Moskali, którzy napadli na dwór Krzywki. Zabija ośmiu mężczyzn, ale okazuje się, że ich kłopoty dopiero się zaczynają. Zmuszeni są uciekać, a nie jest to proste w kraju z kordonami żołdaków. Z drugiej zaś strony mamy Marka, który otrzymuje „propozycję nie do odrzucenia”. Ma na polecenie ojca Staszka odnaleźć i sprowadzić chłopaka. Sprawa jest o tyle trudna, że młodzieńca zapewne nie ma już wśród żywych.

O ile wcześniejsze części Oka Jelenia były momentami bardzo fantastyczne, o tyle ta jest bardziej realistyczna. Pilipiuk wykonał kawał dobrej roboty przenosząc nas do roku 1864. Dzięki temu możemy lepiej poznać historię, obyczaje, a nawet elementy strojów i umeblowania domów. Wchodząc w skórę Staszka dowiadujemy się, jak to było być Polakiem w tych czasach, gdy na każdym kroku dybał na nas okupant. Jak mądrze, szlachetnie i odważnie zachowywali się nawet młodzi ludzie. Jak bardzo zależało im na Ojczyźnie, na jej dobru, na wolności. Jak dzisiaj patrzę na młodzież, to wierzyć mi się nie chce, że w sumie tak niedawno, bo sto pięćdziesiąt lat temu, ich praprzodkowie walczyli o wolność… o ojczystą mowę.

Bohaterowie wykreowani przez Pilipiuka, to młodzi ludzie, których nie da się nie lubić. I choć pochodzą z różnych okresów i środowisk, wiele ich łączy. Z każdym z nich można by się zaprzyjaźnić i byłaby to przyjaźń na śmierć i życie. Ciekawym zabiegiem jest, że i Staszek, i Marek, każdy w innej rzeczywistości, odbywają tę samą podróż – Gdańsk-Visby, gdzie ożywają wspomnienia. Na wielką pochwałę zasługuje narracja. Język, którym posługują się bohaterowie ulega zmianie w zależności od tego, czy czytamy o czasach współczesnych, czy cofamy się przeszłość. Ciekawa historia, ekspresyjna i obrazowa akcja, a także bardzo sympatyczni bohaterowie sprawiają, że powieści z serii Oko Jelenia prawie czytają się same.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Data:
Andrzej Pilipiuk po czterech latach przerwy wraca do bestsellerowego uniwersum "Oka Jelenia. Sowie Zwierciadło", by wreszcie opowiedzieć nam tę historię do końca.

Czytelnicy wracają do historii Staszka, wysłanego do XIX-wiecznej, okupowanej przez Rosjan Polski. Na "dzień dobry" - pożar i ośmiu zabitych Rosjan. Później czytamy o jego podróżach przez wsie, folwarki i miasta. Książka kończy się happy endem - czy aby dla wszystkich?

Fani Pilipiuka nie będą zawiedzeni ... Autor zadbał o wszelkie detale dotyczące XIX wieku. Często opisy wydają się zbyt długie i nudne - tutaj ten problem nie występuje, opisy są barwne i takie jakie powinny być.

Poznajemy dawne obyczaje, jak wyglądała praca czy posiłki. Czytamy o dziejach Marka we współczesności i o przygodach Staszka w XIX wieku, a narracja i język są dostosowane do epok - wplecione są nawet pieśni XIX-wieczne. Już nie wspomnę o samym pomyśle podróży w czasie, który w "Oku jelenia" jest świetnie wykorzystany.

Dla tych, którzy cykl już znają - nie pozostaje nic innego jak biec do księgarni i zabrać się do czytania!

Natomiast całą serię polecam miłośnikom historii, fantastyki, jak i science-fiction.
Zosia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena