Koszyk 0
Opis:
W niewyjaśnionych okolicznościach znikają w metrze w Buenos Aires czteroletnia Moira Danubio i jej opiekunka Cecilia. Dla ojca dziewczynki zaczyna się koszmar, który będzie trwał latami. Gdy policja okazuje się bezradna, zdesperowany Fabian Danubio i ekscentryczny prywatny detektyw Doberti podejmują poszukiwania na własną rękę. Sprawdzają rozmaite informacje, docierają do miejscowej mafii. Poszukiwania có ... rki stają się treścią życia Fabiana.Subtelny portret psychologiczny ojca, który walczy o córkę. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gustavo Malajovich
  • 2014
  • 1
  • 576
  • 206
  • 136
  • 9788378859703
  • 9788378859703
  • ZBM3E

Recenzje czytelników

Dobra, bardzo dobra historia

Ocena:
Autor:
Data:
Jak silny potrafi być człowiek? Sprawdzenie tego pod względem fizycznym nie jest problemem. Z psychiką już gorzej. Bo siłowanie się z życiem pozostawia długotrwałe skutki. Na przykład smutek, rozczarowanie, złość, bezsilność. Ała. Boli. I nie przestaje. Czasami nigdy nie przestaje.
Fabian Danubio nie jest osobą, która ma wszystko. Żyje w Argentynie, którą lada moment pożre kryzys. Mieszka z żoną, która co chwilę popada w depresję, oddala się od niego, rani i zamyka w sobie. Jest ... a jakby jej nie było.
Pracuje w biurze architektonicznym, ale architektem przestał być już dawno temu. Na szczęście jest Moira. Córeczka, która kocha go nad życie. Tylko, że pewnego razu Moira znika. Razem z nią przepada też jej opiekunka - Cecilia. Chwilę po tym, jak znika Moira, znika również Lila, żona Fabiana.
Danubio zostaje sam. Zdany na łaskę, chociaż częściej na niełaskę, policji, prokuratury, mediów.
I wtedy pojawia się ktoś, kto sprawia, że Fabian odzyskuje wiarę w ludzi - detektyw Cesar Doberti. Pojawia się też inspektor Blanco. I przyjaciel z dzieciństwa. W końcu pojawia się też nadzieja. Jedna, później druga, trzecia, i kolejna, kolejna, kolejna.
"Ogród z brązu" to bardzo długa historia. Nie tylko objętościowo, ale również czasowo. Fabuła książki obejmuje kilkanaście lat. Kilkanaście lat podczas których Fabian szuka córki. Odnajduje ją. Ale czy po takim czasie można powiedzieć, że odnalazł tę samą osobę?
Rzadko zdarza się, żeby autor uczynił bohaterem opowieści ojca. To jeden plus debiutanckiej powieści Gustavo Majavovicha. A tych plusów jest kilkadziesiąt. Świetnie poprowadzona, logiczna historia. Wyraziści bohaterowie, którzy wzbudzają niejednoznaczne emocje. Tajemnica, która ze strony na stronę staje się coraz bardziej przerażająca. Uniwersalność całej historii. Bo choć fabuła toczy się w Argentynie, to równie dobrze Fabian mógłby być Niemcem, Amerykaninem, Rosjaninem. Na całym świecie ludzie cierpią przez tych, o których myśleli, że są im najbliżsi. Przez tych, którym najbardziej ufali, przez tych, których kochali nie za coś, ale mimo czegoś.
"Ogród z brązu", choć jego akcja toczy się w nie do końca nam współczesnych czasach, to opowiada o samotności, która na świecie istnieje od zawsze i na zawsze. To taka samotność, której doświadczają ludzie zdradzeni, ludzie, którzy tracą pracę, ludzie którzy przestają wierzyć w swoją przeszłość.
Jestem po wrażeniem tej książki. Nie jest łatwa, przez co od czasu do czasu trzeba od niej odpocząć. Odkładałam ją na dzień, dwa i wracałam do Fabiana i jego historii. Z pewnością nie jest to opowieść optymistyczna, mimo tego, że poniekąd jej zakończenie jest dla bohatera pomyślne. Z tym, że świat taki nie jest. Dobry, utulający, głaskający. Malajovich pokazał prawdę. Wisława Szymborska w jednym ze swoich wierszy napisała: "tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". Fabian został sprawdzony bardzo dokładnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena