Koszyk 0
Opis:
Urodzeni jako bliźniacy. Wychowani jako wrogowie. Połączeni przez śmierć. Zawsze rodzą się bliźniaki: perfekcyjna Alfa i zmutowana Omega. Omegi żyją w poniżeniu, Alfy to elita. Cass i Zach to z pozoru rodzeństwo idealne: żadne z nich nie wykazuje mutacji właściwej Omedze. Jednak Zach odkrywa sekret Cass... Czy uda się im zwycięsko przejść próbę, którą szykuje im los? Czy ocalą ... świat i braterską miłość? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Francesca Haig
  • 2016
  • 352
  • 202
  • 135
  • 97883280-1489-3
  • 9788328014893
  • ZD8XK
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Ogniste oczyszczenie

Ocena:
Autor:
Data:
Wielki Wybuch nieodwracalnie zmienił ziemie. Od czterystu lat rodzą się tylko bliźnięta, zawszę chłopiec i dziewczynka i zawsze jedno z nich jest idealne, a drugie z defektem. Kiedy na świat przychodzi Cass i Zach, wszyscy są w szoku. Obiję piękni i zdrowi, jednak Zach wie, że jego siostra skrywa tajemnice. Przychodzi dzień, w którym na światło dzienne wychodzi fakt, że Cass miewa wizję i zostaję wypędzona z domu, bo Omegi nie mogą plamić życia Alf. Druzgocąca rozłąka ... walka o wolność i straszliwa rzeczywistość. Czy w takim świecie jest miejsce zarówno dla Alf jak i Omeg?

„Ogniste oczyszczenie” to dystopia, która od pierwszych stron intryguje pomysłem i stylem autorki. Nie przepadam za rozległymi opisami, a Francesca Haig właśnie tak postanowiła wprowadzić czytelnika w tę historię. Prawie sto stron to opowieść Cass o swojej młodości, o tym jak dorastała i jej obawach. Dialogi pojawiają się rzadko, a mimo to byłam zafascynowana. Język jest tak plastyczny, że wyobrażenie sobie świata, w którym przyszło żyć bohaterom jest łatwe i bardzo realne stają się problemy, z jakimi przyszło się mierzyć Omegom. Późniejsze uwięzienie dziewczyny, było jeszcze lepsze, bo autorka wiernie oddała psychozę towarzyszącą wieloletniemu zamknięciu. Pani Haig uzyskała stopień naukowy literatury na Uniwersytecie w Melbourne, co tłumaczy jej doskonały styl pisania.

Po tym robiącym wrażenie wstępie, akcja nabiera tępa i pojawiają się krwawe i spektakularne starcia, a powieść zaczyna przypominać tradycyjną dystopie, w której bohaterowie obrali sobie za cel, uratowanie świata. Ważną kwestę stanowi związek łączący rodzeństwo. Nie mogą żyć razem, ale osobno też nie. Odczuwają silniejszy ból bliźniaka i umierają w chwili jego śmierci. Taka zależność stawia ograniczania, jednak bezwzględność Alf i ich sposób stłamszenia Omeg jest szokujący i wywołuję dziesiątki pytań. Ta część była wstępem i czuję, że kolejna będzie jeszcze lepsza, bo postacie, które sprawiają wrażeni złych do szpiku kości, mogą jeszcze zaskoczyć i na to właśnie liczę.

Cass narratorka i główna bohaterka, jest dojrzała i wierzy w ludzi. Chwilami może sprawiać wrażenie łatwowiernej, ale dla mnie była po prostu dobrym człowiekiem, który kocha rodzinę i brata. Wszystkie postacie są tajemnicze i dopiero z czasem wychodzą na jaw ich tajemnice. Całkowicie poddałam się temu klimatowi i uwielbiałam napięcie, które towarzyszyło poczynaniom bohaterów. Cass odgrywa tu pierwsze skrzypce, jednak miałam wrażenie, że jest to opowieść znacznie szerszego zasięgu, dotykająca kwestii moralnych i ludzkiego prawa do życia. Towarzysząc Cass w podróży, widziałam potworność świata i niedolę wszystkich Omeg.

„Ogniste oczyszczenie” Jest powieścią idealną dla młodzieży, dorosłych, fanów przygody i dystopii. Od pierwszych stron wciągam, zachwyca, szokuję, ale przede wszystkim stanowi świetny sposób na przeżycie niezapomnianej przygody. Polecam 5+/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tori czyta

Ocena:
Autor:
Data:

Kolejna dystopia, którą udało mi się przeczytać w ostatnim czasie. Francesca Haig to debiutująca autorka, która wpadła na pomysł postapokalitycznej trylogii. Ludzie dzielą świat na Przed i Po, a wszystko przez Wybuch, który zniszczył wszystko setki lat temu. W przypadku tej książki ludzie jednak nie zaczęli się jeszcze lepiej rozwijać, wręcz przeciwnie, cofnięto się w czasie do czasów średniowiecza, a technologia stała się tematem tabu ... Od wielu lat na świecie pojawiają się tylko bliźniacy - chłopak i dziewczyna. Jedno z nich jest silne i zdrowe, drugie chorowite z widoczną skazą ciała jak na przykład brak ręki. Dzieli się je na Alfy i Omegi, a te drugie czeka tragiczny los, odesłane od rodziny od małego muszą sobie radzić same.

Cass jest wyjątkową Omegą. Nie posiada żadnego znamienia Omegi, gdyż jest jedną z niewielu wyjątków, które posiadają unikalny dar. Żyje ze swoim bratem Zachem i rodzicami. Chłopiec ma jednak dość odstawania od reszty, bo dzieci zawsze rozdzielano w niemowlęcym wieku. On uważa, że zasługuje na życie prawdziwej Alfy. Dziewczyna przez wiele lat ukrywa kim tak naprawdę jest, ale tajemnica w końcu musi wyjść na jaw. Wyjeżdża z domu i poznaje trudny tryb życia. Cass jak najbardziej jest pozytywną postacią. Jej bezwarunkowa miłość do brata, który ją odtrąca jest jednak bezsensu. Przez to nie widzi wielu oczywistych rzeczy, a później cierpi z tego powodu. Jej dar jest jednak pozytywną rzeczą w jej życiu, gdyż nieraz ratuje ją i innych. Największą zaletą Cass jest fakt, że nie dzieli ludzi na Alfy i Omegi, zdaje sobie sprawę, że jeśli umrze jedno, drugie również zginie. To kolejny haczyk w życiu bliźniaków.

Kima to chłopak, który całkowicie przypadkiem znajduje się z w życiu dziewczyny, która go uratowała. Chłopak jednak stracił pamięć. Zaczynają być swoimi towarzyszami w ucieczce, co powoduje między nimi lekki romans. Nie przeszkadza on jednak, bo nie jest narzucony nachalnie. Kima ma w sobie wiele pozytywnych cech, jak chociażby chęć bronienia Cass za wszelką cenę. Żyje niestety w wielkim kłamstwie, bo nie jest taką osobą, za jaką się uważa. W kolejnych rozdziałach poznajemy nowych bohaterów, ale najważniejszy może wydawać się Kobziarz, który kieruje ruchem oporu. Nie wstydzi się tego, że jest Omegą, przeciwnie, szczyci się tym. Jest opanowany, ale być może pod pewnymi względami kieruje się uczuciami, niestety na razie nie poznajemy go za bardzo. Nie opowiada o sobie również zbyt wiele, więc możemy tylko się domyślać jaki jest. Myślę jednak, że można go polubić za to, jak pomaga innym, bezwarunkowo.

Akcja książki na początku nie jest zbyt wciągająca. Wszystko wydaje się pogmatwane, a autorka powinna była to uporządkować i opowiadać w chronologicznej kolejności, czego niestety nie zrobiła. To wyglądałoby dużo lepiej i byłoby spójne. Przeskakiwanie lat też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Gdy jest uwięziona nic nie idzie naprzód, a wszystko jest troszkę nudne. Dopiero po połowie akcja w końcu się rozkręca. Historia nie była jednak zła, miała tylko kilka niedociągnięć, mam nadzieję, że autorka dobrze rozwinie kolejne części i nie będzie znów cofać się w czasie i mieszać spójność. Jeśli jednak opis Was zaciekawił to warto przeczytać tą książkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena