Koszyk 0
Opis:
Seria obejmuje najważniejsze utwory z klasyki literatury polskiej. Wybór, jakiego dokonaliśmy, przypomni najlepsze historie, najciekawszych bohaterów i wiersze, które weszły do kanonu czytelniczego. Naszą serię wyróżniają nowoczesna szata graficzna i przyjazny format. Jesteśmy przekonani, że lektura światowej klasyki stanie się teraz prawdziwą przyjemnością. Ogniem i mieczem, pierwsza z powieści tworzących Trylogię, przedstawia dzieje Polski w dobie powstania Chmielnickiego (1648-1654). Pisarz ... starając się wzbudzić w czytelnikach patriotyczne uczucia, nadał prozie cechy rycerskiego eposu, wprowadził baśniowość oraz wyrazistych bohaterów reprezentujących dobre i złe postawy. Zbuntowani Kozacy pod wodzą Chmielnickiego zostali przedstawieni jako żądni krwi barbarzyńcy, a Polacy jako prawi i odważni obrońcy ojczyzny. W czarno-biały schemat zostali wpisani także (wbrew prawdzie historycznej) przywódcy walczących stron. Głównym wątkiem spajającym fabułę pierwszej części Trylogii uczynił pisarz burzliwe dzieje miłości rycerza bez skazy - Jana Skrzetuskiego i urodziwej szlachcianki - Heleny Kurcewiczówny, którzy rozdzieleni przez wrogów i przeciwności losu, przeżywają liczne perypetie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
 • Henryk Sienkiewicz
 • 2010
 • 848
 • 192
 • 119
 • Arcydzieła literatury polskiej
 • 978-83-7623-5-103
 • 9788376235103
 • Y7279
 • Gimnazjum
 • Klasa 1 gimnazjum, Klasa 2 gimnazjum, Klasa 3 gimnazjum

Recenzje czytelników

To się czyta Panie bracie!

Ocena:
Autor:
Data:
Chwała Bohu! Zacni Panowie i piękne niewiasty spróbujmy spojrzeć na to dzieło literatury polskiej pod kątem czystych walorów literackich a nie przymusowej lektury szkolnej. Niżej podpisany na początku-z lenistwa/braku dojrzałości/ wygody/ obejrzał wersje kinową Ogniem i Mieczem Pana Hoffmana. Film naprawdę dobry, wartka akcja, wyraziste postaci panów braci polskich jak i zaporożców, lecz za szybko się to wszystko kończy..
Potem przyszedł czas na serial. Wszystkiego więcej, dłużej ... bardziej spójnie ale cały czas pozostawał jakiś mały niedosyt. Ukojenie przyniosła dopiero lektura książki- z żalem przyznam, że7 lat po opracowywaniu owej powieści w czasach szkolnych.
I jakie jest Ogniem i Mieczem w wersji papierowej?? Jedno słowo- genialne!
Przede wszystkim czas historyczny- XVII Sarmacka Polska w czasie Powstania Chmielnickiego, niebezpieczne Dzikie Pola, potyczki i wielkie bitwy. Nie ukrywam, iż od pewnego czasu jestem zafascynowany tym okresem, niechlubnym niejako,w historii Rzeczpospolitej, dlatego tym pilniej próbowałem wyłapywać wszystkie smaczki ukryte w powieści. Od ubioru szlachty po utwory ukraińskich lirników. Przemierzając oczyma wyobraźni stepy i trakty Rzeczypospolitej napotykamy całą paletę barwnych postaci- mężny rycerz Pan Skrzetuski, pijanica i wesołek Pan Zagłoba czy gniewny i wybuchowy Bohun- pułkownik kozacki.
Bohaterowie Ogniem i Mieczem są nad wyraz barwni, targani wieloma wątkami pobocznymi, razem tworzą mieszankę,przy której nie można się nudzić! Heroiczne bitwy swoją drogą, lecz najpiękniejszym płatkiem tej róży jest wątek miłości Pana Skrzetuskiego do piękniej Heleny, porwanej i wywiezionej w nieznane przez Bohuna. Nie jesteśmy w stanie nie współczuć polskiemu rycerzowi straty, dopingujemy go i trzymamy kciuki aby jego przeznaczenie na nowo splotło się z przeznaczeniem ukochanej..
I taka jest ta książka.
Jest w niej coś z romantycznej miłości, epickich pojedynków i bitew, bogatych opisów i ta aura niepokoju, iż Rzeczpospolita i Ukraina poprzez bratobójczą wojnę dążą ku upadkowi..
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena