Koszyk 0
Opis:
Lektura z opracowaniem. Znajdziesz w niej: * starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu * krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne * komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi * szerokie marginesy, na których możesz robić notatki * wyróżnione znane cytaty * życiorys autora * wyczerpujące omówienie problematyki * plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą. Ogniem i mieczem, pierwsza z powieści tworzących Trylogię ... przedstawia dzieje Polski w dobie powstania Chmielnickiego (1648–1654). Pisarz, starając się wzbudzić w czytelnikach patriotyczne uczucia, nadał prozie cechy rycerskiego eposu, wprowadził baśniowość oraz wyrazistych bohaterów reprezentujących dobre i złe postawy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
 • Henryk Sienkiewicz
 • 2004
 • 568
 • 204
 • 144
 • Lektura z opracowaniem
 • 83-7389-507-8
 • 9788373895072
 • F7207
 • Gimnazjum
 • Klasa 1 gimnazjum, Klasa 2 gimnazjum, Klasa 3 gimnazjum

Recenzje czytelników

Książka z wartką akcją, nutą humoru, ukazaniem odrobiny historii naszego narodu, a także nader wzruszającym wątkiem miłosnym. Na prawdę dzieło godne polecenia.

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwsza część trylogii Henryka Sienkiewicza, tak jak każda kolejna, zachwyca swoją wyrazistością na tle innych dzieł. Jest to typowa powieść "ku pokrzepieniu serc".
Autor w swoim dziele ukazuje czytelnikowi piękną i bohaterską walkę Jana Skrzetuskiego o wybrankę swego serca Helenę Kurcewiczównę, na tle wojny polsko kozackiej. W powieści zapoznajemy się również ze znanym z ciętego języka, zabawnym, nieco tchórzliwym, ale bardzo przebiegłym, starym szlachcicem, panem Onufrym Zagłobą ... wybitnym mistrzem szabli, pierwszym rycerzem Rzeczpospolitej Michałem Wołodyjowskim, czy słynącym z silnej ręki i nieskazitelnego charakteru panem Longinusem Podbipiętą. Cała trójka pomaga Janowi w poszukiwaniu porwanej przez odrzuconego kozaka Bohuna, Heleny. Razem przeżywają mnóstwo przygód. Ponadto stają w obronie ojczyzny przed zagrażającymi Rzeczpospolitej kozakami pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. Jako prawdziwi patrioci nie chcą dać się namówić na hańbiące ich zdaniem reputację kraju, pakty z kozakami i pod wodzą księcia Jeremiego Wiśniowieckiego stają do wyczerpującej, wielodniowej walki o mury Zbaraża.
Niesamowite połączenie w jednej powieści wydarzeń i postaci historycznych i fikcyjnych zapewnia powieści wartką, ciekawą fabułę, która zachęci niejednego czytelnika do częstego powrotu do lektury. Ponadto jest to świetna pozycja do pobieżnego zapoznania się z najważniejszymi faktami dotyczącymi stosunków polsko-kozackich w XII w., co może zachęcić do dalszego zagłębiania się w historię naszego kraju. Dzieło na prawdę warte jest każdej poświęconej mu sekundy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena