Koszyk 0
Opis:
"Beletrystyka najwyższej próby! Należy koniecznie wspomnieć o pięknym i bogatym języku powieści. Urzeka on niesamowitą plastyką obrazów i scen". Marcin Jabłoński "Nie po raz pierwszy Zubiński z wprawą znamionującą największych mistrzów pędzla nakreślił słowem niepowtarzalny klimat postaci wkomponowanych w jakże barwną scenerię wnętrz i piękna natury". Krzysztof Bąkała 'Mnie te utwory kojarzą się z takimi twórcami rosyjskiej literatury jak Turgieniew i Bunin (.. ... ) Natomiast u Zubińskiego fenomenalne jest to, że on ogarnia bardzo szeroką czasoprzestrzeń". Prof. Henryk Bereza Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tadeusz Zubiński
  • 2009
  • 1
  • 364
  • 234
  • 153
  • 978-83-7506-3-738
  • 9788375063738
  • Y6955

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Leopold Buczkowski, Sergiusz Piasecki, Józef Mackiewicz, Zbigniew Domino, Jarosław Abramow-Newerly. Nazwiska tych wybitnych powieściopisarzy nasunęły mi się po lekturze powieści Tadeusza Zubińskiego. Bowiem zarówno treść, jak i forma jego książki stanowi – par excellence – dopełnienie ich dzieł.

Akcja „Ognia przy drodze” ogniskuje się na pograniczu Wołynia i Podola, w pobliżu Poczajowa i Krzemieńca. W latach II wojny światowej tamtejsza ziemia została obficie zroszona krwią. Polską ... rosyjską, ukraińską, niemiecką, żydowską. Także czeską, bo w tej niezwykle żyznej krainie, gdzie – jak pisał Kornel Ujejski – „zboża nie ustępowały wzrostem wielkoludom” osiadło niemało naszych południowych sąsiadów. Zgodnie z tradycją zmonopolizowali przemysł piwowarski. Grywali też w taroka, karcianą rozrywkę naszych antenatów, przypomnianą przez Zubińskiego (szkoda, że edytor nie dołączył do egzemplarzy stosownej talii i broszury z regułami gry).

Pisarz precyzyjnie rekonstruuje obyczaje tej wieloetnicznej i wieloreligijnej enkalwy, jaką były Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej. Kreśli piórem zapadające w pamięć pejzaże, szkicuje pełnokrwiste postacie… Faktografia powieściowa jest pierwszorzędna. Odnosi się to zarówno do opisów kresowego edenu: „Kraina nadmiaru i przesytu, żarliwego słońca, siarczystych mrozów, najwspanialej plonującej na świecie pszenicy, muzyki, samogonu, krwi przelanej, kurhanów i zbielałych czaszek, demonicznej urody kobiet”, opisów międzywojennych Kielc – o czym traktuje powieściowa dygresja – czy też wątku – nazwijmy go umownie – niemieckiego.

Narracja Zubińskiego oczarowuje plastycznością i sugestywnością. Czytelnik momentami miewa wrażenie, że uczestniczy w tej zawiłej historii. Wymyślonej w oparciu o autentyczne relacje. Bowiem lata 1939-1945 wciąż są skarbnicą zdarzeń, o jakich nie śniło się filozofom. Prozaik nie jest literackim nowicjuszem. Jego dorobek obejmuje kilkanaście tytułów. Jestem przekonany, że po sukcesie, do którego „Ogień przy drodze” wydaje się jak najbardziej predestynowany, sięgniemy po wcześniejsze tytuły. Zwłaszcza po „Odlot dzikich gęsi”, „Burzę pod lasem” i „Góry na niebie”. Zubiński jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Natalii Gall (1995), Nagrody Fundacji Kultury (2000) i Nagrody Konkursu Literackiego im. Stefana Żeromskiego (2003). Nie będę zaskoczony, jeżeli ta lista wydatnie się wydłuży za sprawą jego najnowszej powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ocean porównań, opisów.

Ocena:
Autor:
Data:
Tadeusz Zubiński pisarz, tłumacz, krytyk, eseista autor wielu książek w tym książki „Ogień przy drodze” przez Magdalenę Rabizo-Birek został określony jako „rasowy epik, przenoszący czytelnika w przeszłość”. Czy rasowy i czy przenoszący – sprzeczać się nie będę. Powiem jedynie, że książka opisująca czasy II wojny światowej na Ukrainie (pogranicze Wołynia i Podola), na pozór tak interesująca, stała się moim „syzyfowym kamieniem”. Sięgałam do niej, po czym odkładałam ją, znów otwierałam książkę ... czasem wracając o kilak stron wstecz („bo co tak naprawdę ja tam przeczytałam?”), i znów odkładałam. W końcu dobrnęłam do końca i z czystą szczerością mogę odpowiedzieć – to nie proza dla mnie.
Historia rodziny Winnickich to bardzo ciekawy element tej książki, ale to w jaki sposób została opisana – zgroza. Panie Tadeuszu – proszę wybaczyć! Ja po prostu nie lubię homerowskiego stylu. Tyle opisów, tyle porównań, tyle wtrąceń nie tyczących się fabuły. To nie dla mnie. Kto lubi – niech czyta – na pewno ta książka zachwyci. Jeśli kogoś porywają idyllystyczne pejzaże, może odnaleźć je w tej książce, bo pisarz niewątpliwie maluje tu słowem. Czytelnik może sobie pewne sprawy dokładnie w głowie odtworzyć. Ale co zrobić z porównaniem, które przykuło uwagę @Bazyla (jego recenzja: http://bazyl3.blogspot.com/2011/04/ogien-przy-drodze-tadeusz-zubinski.html) - “Czapa obszyta czarnym, króciutkim barankiem, przypominającym owłosienie łonowe brunetki (...)”? Albo z fragm. (wyszukane „od tak” w tej chwili): „W domu prezesa radio charczało, bulgotało, zielone, gadzie ślepie na skali tępo się łomotało [??], antena szwankowała, a Wandzi nie chciało się przekręcić pokrętła, aby uciążliwy aparat wyłączyć. Przy stole nagim, bez obrusa, bez ceraty, jakby mieli się lada chwila wyprowadzić, z zastanawiająca powaga jadła twaróg ze szczypiorkiem i piła ciepłą lemoniadę z wysokiej szklanki.” Czy też: „W kuchni, szemrającej od stygnącego pieca, panoszyło się nieznośnie pełno ukośnego, rozszczepionego, jak drzazgi przyczerwienionego, lekko osmalonego [??] światła”.
Taka proza nie zachwyca mnie, ale oczywiście gusta są różne, może ktoś z was właśnie czekał na taką pozycję. „Czytelnicy rozmiłowani w urokliwej, nastrojowej prozie z pewnością potwierdzą opinie krytyków literackich, że najnowsza powieść Zubińskiego "Ogień przy drodze", należy do beletrystyki najwyższej próby.” – pisze Ewa Żak. Jej recenzję zachęcającą do przeczytania tej pozycji możecie znaleźć pod adresem: http://zdrugiejstronyciszy.blogspot.com/2013/03/recenzja-ksiazki-ogien-przy-drodze.html
Wybór jak zawsze należy do was. Czytajcie – bo warto!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena