Koszyk 0
Opis:
Emocjonująca podróż do Kraju Basków, gdzie mroczne legendy wciąż pozostają żywe… Kolejna powieść Dolores Redondo, znanej na całym świecie hiszpańskiej autorki thrillerów. Niepowtarzalny klimat, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantastycznym, magnetyczna atmosfera baskijskich legend i pełna napięcia, oryginalna fabuła nie pozwolą czytelnikowi oderwać się od tej ksią ... żki. W dolinie rzeki Baztán w niewyjaśnionych okolicznościach umiera niemowlę. Tajemnicza czerwona plamka na czole zmarłej dziewczynki wzbudza podejrzenia śledczych. Dochodzenie utrudniają dziwne zachowanie ojca dziecka i silna wiara babci, że za śmiercią wnuczki stoi Inguma, baskijski demon, który wysysa oddechy dzieci i wypija ich dusze podczas snu. Czy dziewczynka zmarła przez przypadek? Czy ojciec mógł zabić z zimną krwią własną córeczkę? A może jej śmierci rzeczywiście winny jest mityczny demon? Amaia Salazar musi rozwikłać tę mroczną zagadkę, jednocześnie zmagając się z własną przeszłością… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dolores Redondo
  • 2016
  • 1
  • 544
  • 210
  • 135
  • *, 978837554-953-9
  • 9788375549539
  • ZD2TS

Recenzje czytelników

Magnetyczna i wciągająca

Ocena:
Autor:
Data:
Do powieści Dolores Redondo podeszłam, jak do każdej innej: byłam świadoma, że to trzecia część trylogii, ale wcale mi to nie przeszkadzało, wszak nie raz już zdarzało mi się czytać "na wyrywki" lub zaczynać gdzieś od środka. Gdybym wiedziała, że ta książka wywrze na mnie tak silne wrażenie lub mówiąc prościej i bardziej romantyczniej: podbije moje serce - odłożyłabym ją na regał i w trymiga rzuciłabym się do księgarni internetowej, by zamówić dwie wcześniejsze części ... Nim się jednak spostrzegłam, jak się sprawy mają i że trafiłam na powieść dla siebie idealną - zatopiłam się w lekturze bez końca i nie byłam w stanie książki odłożyć.


Dolores Redondo po raz trzeci zabiera swoich czytelników do doliny Baztan. Od zakończenia poprzedniego śledztwa Amai Salazar minął zaledwie miesiąc. Rodzina i koledzy z policji próbują zapomnieć o tym, co się wydarzyło, ale kobieta nie może odzyskać spokoju. Nie wierzy w śmierć matki. Od problemów ucieka w nowe śledztwo. A to okazuje się wyjątkowo dramatyczne. Dochodzi do śmierci malutkiej dziewczynki i choć oficjalnie została ona uznana za śmierć łóżeczkową, to babka dziewczynki twierdzi, że małą zabił Inguma, demon, który dręczy śpiących koszmarami, paraliżuje i dusi. Amaya odkrywa, że na przestrzeni lat w dolinie doszło do wielu podobnych wydarzeń. Kto je zabija i dlaczego? Czy ich śmierć ma związek z mitologiczną istotą?Do tej pory nie miałam okazji przeczytać takiej powieści, jak Ofiara dla burzy i zaskoczyło mnie, jak szybko wpasowałam się w jej niezwykły klimat. Bo Ofiara dla burzy nie jest typowym thrillerem, w którym dochodzi do morderstw i trzeba wytropić sprawcę, schwytać go, unieszkodliwić i poznać jego pobudki. W swojej twórczości Dolores Redondo sprawnie manewruje pomiędzy światem zbrodni a fantastyczną krainą jakby żywcem wyjętą z baskijskich wierzeń. Na kartach jej powieści one ożywają i nie wydają się już być czymś zupełnie nierzeczywistym. Magnetyczna, oryginalna otoczka dla powieści Redondo jest jednym z jej największym atutów, ale uwierzcie: wcale nie jedynym!


Dla porządku wspomnę, że Ofiara dla Burzy stanowi trzecią część cyklu o dolinie Baztan i Amai Salazar. Dwie poprzednie: Niewidzialny strażnik i Świadectwo kości zebrały bardzo entuzjastyczne recenzje, czemu absolutnie się nie dziwię. Każda z części stanowi odrębną historię opierającą się na kryminalnym śledztwie, jednak wszystkie łączy ta sama mistyczna atmosfera i wydarzenia ważne dla głównej bohaterki. Dlatego zdecydowanie polecam przeczytać tę trylogię od samego początku, jak już wspomniałam, ja zaczęłam od trzeciej części i choć teraz przeczytam dwie wcześniejsze z wielkim entuzjazmem, to jednak gdzieś tam będzie kołatała we mnie świadomość, że już wiem, jak ta historia się zakończy. Niemniej nie odmówię sobie powrotu do Baztan, choć poruszać będę się ... do tyłu :) Mam też wielką nadzieję, że pomimo iż seria ta była zapowiedziana jako trylogia, Dolores Redondo nie porzuci swoich bohaterów. Otwarte i intrygujące zakończenie pozwala mieć na to nadzieję...


Ofiara dla burzy jest powieścią rozległą, niespieszną, a mimo to akcja nie zamiera tutaj ani na moment. Bezustannie dochodzi do dramatycznych i nieprzewidywalnych zdarzeń, które jak lawina pociągają za sobą kolejne, odsłaniają tajemnice lub wprost przeciwnie: gmatwają śledztwo jeszcze bardziej. Dużym atutem tej powieści jest znakomity język autorki, posługuje się ona lekkim ale równocześnie obrazowym piórem, dzięki czemu wręcz można wejść do tej historii, poczuć magiczną atmosferę okolicznych lasów i ujrzeć mgłę unoszącą się znad rzeki... Jakieś minusy? Hm... nieco zbyt przewidywalne zakończenie i zdecydowanie zbyt wiele uwagi poświęconej relacji z pewnym panem. Poza tymi drobnymi mankamentami Dolores Redondo kupiła mnie zupełnie, toteż polecam, polecam, polecam! :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Fenomenalna

Ocena:
Data:
Co zrobić, kiedy wydaje się, że najgorsze koszmary właśnie zamierzają się spełnić? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Mnie także trudno początkowo było czytać to co Dolores Redondo zaprezentowała w powieści „Ofiara dla burzy”. Czy później było gorzej, czy może nie mogłam oderwać się od lektury, tego Wam nie zdradzę i odeślę do dalszej części recenzji.


Mocno zaintrygował mnie opis książki, oczywiście nie spostrzegłam, że to trzeci tom cyklu „Dolina Baztán” ... Nie przeszkodziło mi to w odbiorze książki, choć nie ukrywam, że znajomość dwóch poprzednich części z pewnością pomogłaby mi w zrozumieniu pewnych faktów. „Ofiara dla burzy” to książka, które budziła we mnie strach od pierwszych stron, jak było później?

Amaia Salazar zostaje przydzielona do sprawy śmierci kilkumiesięcznej dziewczynki. Podejrzanym w sprawie jest ojciec zamordowanej, który wyznaje, że oddał ją Ingumie, jak wiele przed nią. Jaki związek ma ta sprawa z poprzednimi prowadzonymi przez inspektor Salazar z wydziału zabójstw w Baztán. Jakie mroczne tajemnice skrywają się w Elizondo?

Nie pamiętam, kiedy czytałam kryminał, w którym wierzenia ludowe są jednym z ważniejszych elementów akcji. „Ofiara dla burzy” sprawiła, że początkowo naprawdę bałam się tego o czym mowa w książce, później jednak akcja powieści wciągnęła mnie do reszty i wraz z Amaią starałam się rozwikłać zagadkę, która jawiła się w „Ofierze dla burzy”. Jakie było moje zdziwienie, kiedy całość książki zakończyła się podobnie jak ułożyły mi się w fakty w mojej głowie.

Od pierwszych stron zapałałam sympatią do Amai, który w swoim życiu przeżyła wiele traumatycznych wydarzeń. Notabene udało mi się znaleźć wiele wspólnych cech pomiędzy mną, a Amaią. To wpłynęło na to, że nie mogłam się oderwać od lektury, choć niekiedy zachowania pani inspektor wydawały mi się niepotrzebne, ale zaślepiona kobieta robi wiele niepotrzebnych rzeczy.

Nie spodziewałam się po tej powieści niczego konkretnego, a otrzymałam coś czego nawet nie potrafię nazwać. Nietypowe śledztwo, dowody i poszlaki, które na pierwszy rzut oka wydają się wzajemnie wykluczać, jednak po głębszym ich przeanalizowaniu znajdujemy wspólne punkty, które łączą je w całość. Dolores Redondo stworzyła thriller, który na początku mocno mnie przeraził, a później wciągnął bez reszty. Tak to była doskonała książka, a ja żałuję, że nie miałam okazji poznać wcześniejszych dwóch tomów, ale to można jeszcze nadrobić. Nie mogę zrobić niczego innego, jak tylko polecić tę książkę, tylko przeczytajcie najpierw pozostałe dwa tomy.


Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena