Koszyk 0
Opis:
Narracja oparta na dwóch historiach, które dzieją się równocześnie. Przeskoki z jednej opowieści w drugą następują w momencie, kiedy jakiś przedmiot lub wydarzenie łączy obie historie. Powieść zaskakująca, przewrotna, trzymająca w napięciu. Czy losy dwojga ludzi żyjących w różnych czasach mogą splatać się i przenikać nawzajem? Czy ze strachu przed światem można żyć tak, jakby się nie żyło? I czy miłość i nienawiść to na pewno dwa różne uczucia? Izabela Grycz poczuła, że żyje, dopiero wtedy ... gdy w 1946 roku poznała malarza z kulą w głowie. Teraz, u schyłku życia, za wszelką cenę próbuje wygrzebać ze szwankującej pamięci wspomnienie tego, jak zgasł tamten płomienny romans. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jakub Małecki
  • 2013
  • 256
  • 195
  • 123
  • 978-83-7747-932-2
  • 9788377479322
  • ZB2I4

Recenzje czytelników

Nie tylko starość ma swoje ciemne strony

Ocena:
Autor:
Data:
Dziewięćdziesięciojednoletnia pisarka – Izabela żyje dla wspomnień i dla swojego wnuka. Wnuka widuje rzadko, dlatego dni wypełnia sobie pielęgnacją i przywoływaniem echa minionych chwil i układając z nich różne kompozycje. Ignacy – wnuk Izabeli, także żyje wspomnieniem. Nie tak odległym, jak to tlące się w głowie staruszki, jednak równie chaotycznym. Reminiscencje skupiają się wokół Ady – dziewczyny, którą mężczyzna kocha i jednocześnie nienawidzi ... Te spacery ścieżkami przeszłości oddziałują na bohaterów w dwoisty sposób. Z jednej strony wspomnienia stają się tarczą przed codziennością, która obojga rozczarowuje, z drugiej zaś mają charakter destrukcyjny (zwłaszcza w przypadku Ignacego). Wkrótce oboje będą zmuszeni wyjść ze swoich kokonów i zderzyć się z teraźniejszością, która nie okaże się łaskawa.
Teraźniejszość staruszki i jej wnuka przetykana jest niteczkami minionych chwil. Projekcje w umysłach bohaterów nie zawsze są jasne, momentami pojawiają się luki lub różnorodne wersje jednego wspomnienia, jednak to, co zawsze jest wyraźne to emocje. Bowiem Odwrotniak” autorstwa Jakuba Małeckiego to, w moim odczuciu powieść skupiona przede wszystkich na przeżyciach wewnętrznych postaci.
Autor precyzyjnie budował strukturę psychologiczną Izabeli i Ignacego. Ujął każdy emocjonalny dygot bohaterów. Rozedrganie tej dwójki i walka ze swoimi namiętnościami sprawia, że otaczająca ich rzeczywistość sprawia wrażenie onirycznej i momentami groteskowej. Takie wrażenie uwypukla jeszcze styl Małeckiego- barwny, metaforyczny. W istocie te elementy powieści przykuły moją uwagę. Jednak strona fabularna mnie rozczarowała. Trochę niewyraźna, przewidywalna i jakby na siłę nakręcana, chwilami męczyła.
Książka Jakuba Małeckiego skupia się na samotności oraz na jej „odwrotniaku” czyli młodości z całym jej kolorytem. „Odwrotniak” to także opowieść o zagubieniu we współczesnym świecie i próbie dopasowania się do niego. Nie było źle, żałuję jednak, że fabularnie mnie uwiera.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena