Koszyk 0
Opis:
NIE BYŁO JUŻ SZANS? W miarę umacniania się władzy komunistycznej, do wielu z nich docierała świadomość, że nie ma już żadnych szans na taką Polskę o jaką walczą. Jednak nie rezygnowali. Bo ich wartościami były PATRIOTYZM, GODNOŚĆ I HONOR. BEZNADZIEJA, NĘDZA I TRUD ŻYCIA W PARTYZANTCE. Wegetacja w leśnych kwaterach, głód, choroby, niepewność jutra i stały lęk. Jeden krok – i już można było przejść na TAMTĄ STRONĘ. Za cenę zdrady. Oni jednak trwali. BO TAKI BYŁ ICH WYBÓR. UMRZEĆ W BITWIE ... Z RĄK KBW LUB AGENTÓW BEZPIEKI? To groziło im na każdym kroku. Także śmierć na torturach w czerwonej katowni. I bezimienny pochówek w zbiorowej, anonimowej mogile. Oni jednak byli na to przygotowani. Nawet za cenę skazania na zapomnienie i wyklęcie. Bo uważali, że wykonują SWOJĄ POWINNOŚĆ. ŻE MAJĄ DŁUG WOBEC POLSKI. ŻOŁNIERZE ODDZIAŁÓW WYKLĘTYCH. Za życia pozostający zwykle w cieniu swoich dowódców, lecz równi im męstwem, duchem i patriotyzmem. Przez wiele lat pozostawali na marginesie życia. Ich dramatyczne losy, arcytrudne ludzkie wybory dopiero teraz stają się nam coraz bardziej znane i coraz bliższe. Książka zawiera historię działań 22 oddziałów antykomunistycznej partyzantki oraz kilkadziesiąt mało znanych, oryginalnych fotografii, a także mapę działań operacyjnych i tras przemarszów oddziałów wyklętych. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Fronda
 • twarda
Mniej Więcej
 • Szymon Nowak
 • 2014
 • 0
 • 430
 • 217
 • 163
 • *, 97883-64095177
 • 9788364095177
 • ZBDZX

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Data:
Namnożenie liczb, dat czy nazw własnych w tekście wielostronicowej książki często nie zachęca do wgłębienia się w nią. „Oddziały Wyklętych” to publikacja popularno-naukowa zapadająca w pamięć, jak i – w serce, dlatego warto podarować jej swój czas.
Autorem książki jest osoba interesująca się głównie epoką napoleońską, II wojną światową i powstaniem warszawskim. Szymon Nowak, urodzony 1973 roku, ukończył Wydział Historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu ... Za jego najważniejsze publikacje uważa się "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska - Jaktorów 1944", "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944". Jako recenzent spełnia się na stronie internetowej historia.org.pl. Działa również wraz ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

Szymon Nowak posługuje się językiem pozwalającym na szybkie przyswajanie treści. Wszystko jest spójne, zrozumiałe, tekst nie sprawia trudności. Znajduje się w nim wiele wartościowych informacji, a opisywane wydarzenia chwytają za serce.

Publikacja przedstawia losy dwudziestu dwóch oddziałów organizacji narodowych NOW-NSZ-NZW, akowskich i poakowskich AK-AKO-ROAK-DSZ-WiN, niezależnych, np. „Błyskawicy”. Autor pisze o wydarzeniach, takich jak bitwa pod Surkontami czy rozbicie więzienia w Kielcach. Szczegółowo ukazuje działania oddziałów „Zapora”, „Ogień”, „Orlik”. Omawiając, porusza się w ramach czasowych 1944-1963, jednak nieraz nawiązuje do zdarzeń z wcześniejszych lat. Na samym początku książki znajduje się przydatna mapka, a przerywnikami czytania są fotografie.

Trudno powiedzieć, że po przeczytaniu książki historycznej ukazującej ból, krzywdę i cierpienie ludzi, jest się zadowolonym. Czytając o egzystencji w lasach, głodzie, walkach i śmierci Polaków walczących o wolną, od budującego się komunizmu oraz spisków, ojczyznę, czuje się pewnego rodzaju smutek… to oczywiste. Zdecydowanie polecam tę książkę osobom, które interesują się tym, co działo się, zanim urodzili. Moim zdaniem nie pożałują wyboru i po dotarciu do strony czterysta dwudziestej trzeciej, poczują, że czas przeznaczony na czytanie, nie został zmarnowany. Piękne zakończenie napisane przez Szymona Nowaka jest idealnym dopełnieniem tej publikacji.
PK, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Oddziały wyklętych

Ocena:
Autor:
Data:
Świetna pozycja, kolejna z tak niewielu o Bohaterach Wyklętych dopiero teraz się ukazują . Polecam szczerze każdemu, któremu droga jest Polska.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena