Koszyk 0
Opis:
Emma nie pamięta nic z dramatycznrj nocy w domu swojej ciotki, po której ledwie uszła z życiem. Teraz Carol nie może jej już zagrozić, ale konsekwencje trudnych przeżyć nieustannie ścigają dziewczynę. Niemal każda sytuacja wywołuje u niej ścisk żałądka i nerwowe drżenie. Jej sny zamieniają się w koszmary w szkole i na ulicy wciąż ... styka sie z lustrujacymi spojrzeniami i bardzo tęskni za dziećmi Carol - Leylą i Jackiem. Jak zmieni jej życie decyzja o zamieszkaniu z matką - tą która niegdyś ją porzuciła? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2015
  • 1
  • 538
  • 203
  • 143
  • 9788372294463
  • 9788372294463
  • ZCF1N
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

"ODDYCHAJĄC Z TRUDEM" - REBECCA DONOVAN

Ocena:
Autor:
Data:
Oddychając z trudem to już drugi tom serii Oddechy, która chwyciła za serce wielu czytelników. Pierwsza część zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wprost nie mogłam się doczekać kiedy zabiorę się za jej kontynuację. W końcu książka trafiła w moje ręce i od razu zaczęłam ją czytać. Jakie były moje wrażenia odnośnie tej lektury? Tego dowiecie się z dzisiejszej recenzji. Najpierw jednak postaram się przybliżyć Wam jej fabułę ...

Emma próbuje pozbierać się z tragicznych wydarzeń rozegranych w poprzednim tomie. Nie jest jednak to takie łatwe, ponieważ koszmary z przeszłości ciągle ją prześladują. Dziewczyna nie może normalnie funkcjonować, wiele sytuacji wywołuje w niej lęk, ale cały czas stara się nie poddawać i walczyć z przeciwnościami losu. Po pewnym czasie postanawia zamieszkać ze swoją matką. Wszystko byłoby w normalnym porządku gdyby nie fakt, że jej matka kiedyś ją porzuciła. Czy Emma będzie potrafiła żyć z Rachel pod jednym dachem?

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i w zasadzie cały czas zaskakiwała. Autorka potrafi niesamowicie zaciekawić czytelnika i co chwilę dostarcza mu nowych wrażeń. Język pani Donovan jest prosty i przyjemny w odbiorze co sprawia, że bardzo szybko czyta się jej twórczość. Każdy kolejny rozdział powoduje, że czytelnik ma ochotę na więcej i z niecierpliwością czeka na wyjaśnienie całej historii.

Fabuła tej powieści jest niezwykle ciekawa. Autorka w delikatny sposób porusza bardzo trudne tematy i skłania nas do zastanowienia się nad własnym życiem. W pewnym momencie zaczynamy doceniać to co mamy i cieszymy się nawet z najmniejszych rzeczy. Właśnie to sprawia, że ta książka jest tak wyjątkowa i wartościowa dla każdego z nas. Rebecca Donovan potrafi doskonale pisać o ludzkich problemach i umiejętnie przedstawia emocje głównych bohaterów. Jest to naprawdę duży plus, ponieważ dzięki temu możemy zrozumieć co czuje Emma. Po przeczytaniu tej powieści z pewnością jestem bogatsza o nowe doświadczenia i łatwiej jest mi zrozumieć osoby dotknięte takimi kłopotami.

Bohaterowie tej książki są niezwykle dobrze dopracowani i realni. Czytając o losach Emmy miałam wrażenie, że mogę ją spotkać w moim codziennym życiu. Wydawało mi się, że jest to zupełnie normalna dziewczyna doświadczona przez życie, która stara się oszukiwać otoczenie udając, że wszystko jest w porządku. Rebecca Donovan daje czytelnikowi możliwość zagłębienia się w umysł głównej bohaterki. Dzięki temu możemy poczuć co czuje Emma i w pełni zrozumieć jej zachowanie. Tak bardzo polubiłam główną postać, że bardzo ciężko było mi się z nią rozstać. Wprost nie mogę się doczekać kiedy ukaże się trzeci tom. Z pewnością go przeczytam, ponieważ seria Oddechy niewątpliwie stała się jedną z moich ulubionych. W tej części poznajemy również Jonathana. Nie zdradzę Wam jednak kim on jest aby nie popsuć przyjemności czytania. Mogę jedynie napisać, że zdecydowanie zrobił na mnie dobre wrażenie. Z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnych wydarzeń, w których brał udział, a każdy jego dialog czytałam z uśmiechem na ustach. Muszę jednak przyznać, że w tej części Evan zaczął mnie trochę irytować. Chciałabym Wam napisać dlaczego, ale niestety nie mogę zdradzić tego szczegółu.

Zakończenie tej lektury było dla mnie strasznie zaskakujące. Jeszcze kilka dni po zakończeniu przygody z tą powieścią nie mogłam się pozbierać. Książka rozbiła moje serce na kawałki i sprawiła, że podczas jej czytania po prostu oddychałam z trudem. Podczas poznawania ostatniego rozdziału musiałam wstrzymać oddech, a gdy przeczytałam ostatnie zdanie wpadłam w dziwny stan zawieszenia - siedziałam na łóżku z otwartymi ustami i nie mogłam uwierzyć w to co właśnie się wydarzyło. Pomimo, że książka liczy ponad pięćset stron czyta się ją błyskawicznie. Nawet nie zauważyłam kiedy przed moimi oczami mignęło ostatnie słowo i powieść tak po prostu się skończyła. Jestem pewna, że jeszcze wielokrotnie będę wracać do tej serii i przypominać sobie pierwszy oraz drugi tom, ponieważ bezapelacyjnie jest to jeden z moich ulubionych książkowych cykli.

Pomimo tego, że jest to powieść skierowana do młodzieży, jestem pewna, że spokojnie mogą po nią sięgnąć również dorośli. Oddychając z trudem jest książką tak wartościową, że na pewno wzbogaci każdego człowieka. Twórczości tej autorki nie da się opisać w kilku zdaniach - ją trzeba po prostu przeczytać. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z tą serią. Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszego tomu to mam nadzieję, że właśnie w tej chwili ubieracie buty i pędzicie do księgarni. Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie czytałam czegoś tak wzruszającego, ale opisanego w tak lekki i delikatny sposób.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Oddychając z trudem"

Ocena:
Autor:
Data:
Bestsellerowa seria "Oddechy" Rebecci Donovan, która z niezwykłym zapałem i dynamizmem, właściwym zresztą dla nurtu New Adult, serwuje czytelnikom feerię różnorodnych emocji, opierając się w głównej mierze na tematach tabu, poruszając wszystkie te niewygodne dla społeczności tematy, które spowite zostały już dawno gęstą chmurą milczenia. Pierwszy tom serii, zatytułowany "Powód by oddychać", choć szczerze przypadł mi do gustu, wywołując nieraz prawdziwy uczuciowy kolaż ... to niejednokrotnie przy lekturze powieści odnosiłam jednak wrażenie, że niektóre wątki były przegadane, a książka, w ogólnej ocenie, zdecydowanie zyskałaby na jakości, gdyby wyciąć z niej niektóre zbędne sceny. I choć powieść, w ostatecznym rozrachunku, oceniłam dość wysoko, to nie potrafiłam odsunąć od siebie tej niepokojącej myśli, że coś w "Oddechach" mi jednak brakowało.

Nic więc dziwnego, że sięgając po drugi tom serii, miałam wobec książki mieszane uczucia. Z jednej strony doskonała scena wieńcząca część poprzednią, która dosłownie wbiła mnie w fotel, żłobiąc w sercu dziwną i nienaturalną pustkę, z drugiej zaś wszystkie te znalezione w powieści niedociągnięcia, które wpływają na jakość czytania. Wymienione wyżej elementy z pewnością składały się na pewien swoisty uczuciowy dualizm, który w jednym momencie stracił jednak na jakimkolwiek znaczeniu, bowiem w "Oddychając z trudem" znalazłam wszystkie te literackie detale, których zwykle, z takim zapałem, szukam w poznawanych książkach. Ale do rzeczy.

Życie nastoletniej Emmy, po traumatycznych przeżyciach odbywających się za ścianą domu wujostwa, w końcu zdaje się przybierać normalne tony. Ogromne piętno, które odcisnęły na niej ostatnie wydarzenia, w dalszym ciągu nie pozwalają jej jednak funkcjonować tak, jak winna roześmiana w jej wieku dziewczyna. Prześladujące Emmę nieustanne koszmary czy ciągła chęć izolacji, podyktowana niechęcią do obcowania z nieznajomymi, to widoczne następstwo koszmaru, którego dziewczyna nie potrafi wyprzeć ze swojej pamięci. Co z tego, że sprawiedliwości stało się zadość, że niebezpieczna i okrutna ciotka dziewczyny, która przez lata znęcała się nad Emmą nie tylko poprzez kary cielesne, ale przede wszystkim przez wykorzystywanie psychiczne i emocjonalne, trafiła w końcu za kratki, gdy życie Emmy już nigdy nie będzie beztroską sielanką, a ona sama zawsze ograniczona będzie przez potworną przeszłość. W obliczu tych tragicznych wydarzeń, nic więc dziwnego, że dziewczyna decyduje się na przeprowadzkę do własnej matki, która lata temu oddała ją pod opiekę wujostwa, uruchamiając tym samym spiralę niebezpieczeństw. Czy zerwana dawno relacja jest w stanie na nowo się odbudować? Czy znaczący krok Emmy, w stronę ułożenia na nowo swojego życia u boku matki, jest rzeczywiście dobrą i przemyślaną decyzją? Czy w końcu dziewczyna nie trafiła z przysłowiowego deszczu pod rynnę?

"Oddychając z trudem" to doskonała kontynuacja serii, w której na pierwszym planie nie rysuje się wcale obraz tragicznej miłości dwojga nastolatków, których wspólna droga miłości poprzecinana jest pasmem niebezpieczeństw. Powieść pani Donovan to książka znacznie głębsza, mądrzejsza, która mimo wagi przedstawionego problemu, w dalszym ciągu charakteryzuje się lekkim i młodzieżowym językiem, wszak nie zapominajmy, że to jest tytuł przeznaczony dla młodego odbiorcy. Autorka i w tym tomie skupia się na tematach, które często obwarowane są murem milczenia i obojętności. Problem alkoholizmu, z którym dzielnie musi zmierzyć się Emma, przedstawiony jest w sposób przekonywujący, bowiem niesie z sobą pełną paletę uczuć. W społeczeństwie współczesnym króluje błędny obraz biednego i niewykształconego alkoholika, pochodzącego z najniższych warstw społecznych. A przecież problem alkoholizmu jest coraz powszechniejszy, często też dotyka "normalne" rodziny, które z pozoru wiodą idealne szczęśliwe życie.

"Oddychając z trudem" to doskonała opowieść, w której nie tylko wiarygodnie przedstawiony jest szeroki rys psychologiczny osoby uzależnionej. To też chwytający za serce obraz zmagań z koszmarem z przeszłości, a przede wszystkim próba walki o nowe i godne życie, z dala od mrocznego cienia dawnych doświadczeń. Pisząc krótko, to jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję ostatnio przeczytać. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena