Koszyk 0
Opis:
Ostatni z dorobku Noblistki nie publikowany jeszcze w Polsce tom zawiera jedenaście opowiadań, dotyczących przede wszystkim stosunków między mężczyznami i kobietami. Rozpadających się i rozkwitających uczuć, zdrady i wierności, rozstań i powrotów, rozwodów i ponownych ślubów. A wszystko to w anturażu rodzinnych wspomnień, jak w tytułowych "Odcieniach miłości", marzenia sennego, jak w przypadku "Eskimoski" czy intrygi kryminalnej, która jest osią  "Kataklizmów" ... Bo miłość miewa zaskakujące oblicza, nierozerwalnie powiązana jest ze zdradą, pociąga za sobą nienawiść, a jej odcieni nie sposób zliczyć. A któż inny lepiej umiałby opisać różne barwy miłości, niż ubiegłoroczna noblistka, laureatka Man Booker Prize (2009) - Alice Munro.   Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element jej opowiadań, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu, kilkudziesięciu stronach autorka Przyjaciółki z młodości potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą. Właściwie do całej jej twórczości (w ciągu 45 lat, napisała i wydała 14 oryginalnych zbiorów) można zastosować określenie odcienie miłości, ale ona sama nazwała tak swój tom z 1986 roku, który swoją polską premierę będzie miał już we wrześniu! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alice Munro
  • 2014
  • 512
  • 197
  • 123
  • 978-83-08-05408-6
  • 9788308054086
  • ZBK2R

Recenzje czytelników

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:

"Miłość jest nieodgadniona i jej drogi są nieodgadnione. [...] Miłość może nas skłonić do podłości. Tak się zdarza. Jeśli jesteśmy od kogoś uzależnieni emocjonalnie, niekiedy zaczynamy tę osobę źle traktować."


Ponadczasowa codzienność zamknięta w 500 stronach jednej książki. Odcienie miłości. A każdy z nich wydaje się być właśnie o mnie...

Alice Ann Munro to kanadyjska pisarka, urodzona w 1931 roku w Wingham w prowincji Ontario ... któej właściwie nikomu nie trzeba już przedstawiać. Laureatka Nagrody Nobla w roku 2013. Uważana, zresztą jak najbardziej słusznie, za jedną z najwybitniejszych artystek specjalizujących się w krótkich formach prozatorskich. Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków, w każdym z nich cieszą się ogromną ilością sprzedanych egzemplarzy. Mistrzyni pisania o codzienności w sposób porywający.

Alice Munro w "Odcieniach miłości" serwuje nam kolejną dawkę wyjątkowych opowiadań. Mimo tego, że napisanych na przełomie lat 1985-1986, nadal niezwykle oryginalnych i chwytających za serce. Nie ma się jednak co dziwić. Jak może nie poruszyć prawdziwość opisywanych przez autorkę relacji, dogłębna charakterystyka ludzkiej psychiki, uniwersalnej dla każdego z nas? Uwierzcie mi. W każdym z opowiadań noblistki odnalazłam cząstkę siebie. I być może właśnie dlatego "Odcienie miłości" tak bardzo mną wstrząsnęły.

Opowiadania zebrane w "Odcienie miłości" to około 50- stronicowe formy prozatorskie, których akcja rozgrywa się w najzwyklejszej, najbardziej szarej codzienności. Można by wysnuć tezę, że każda z historii właściwie mogłaby przydażyć się każdemu z nas. Również bohaterowie opowiadań są dość zwykli. Prosty mechanik, nauczyciela czy farmer, a każdy z nich przeżywający uczucia doskonale nam znane. Miłość braterską, rodzicielską, partnerską, religijna. Czystą i bezinteresowną, albo przepełnioną pożądaniem. Motywy zdrady i oddania. Dorastanie i dojrzewanie. Pragnienia, obawy i lęki. Najszersze z możliwych spektrum przejawów miłości, zarówno tych namacalnych, jak i nie, zamknięte w krótkich, fabularnych historiach przepełnionych obfitymi garściami refleksji, a może raczej wniosków. Odsłonięcie, obnażenie psychiki i myślenia każdego z nas w sposób dosadny, momentami niezwykle bolesny, zobrazowany w przeróżnych życiowych sytuacjach. Gdybym chciała przybliżyć dokładniej treść opowiadań, musiałabym zająć się omawianiem każdego z osobna i z pewnością zabrakłoby mi tu na to miejsca. Każde z nich jest wyjątkowe, każde z nich przypadło mi do gustu na swój własny, niepowtarzalny sposób, dlatego też ciężko mi wybrać jedno, które chciałabym wam bliżej przedstawić.

To, co urzekło mnie w opowiadaniach Munro najbardziej, to charakterystyczna narracja, która sprawia, że przez kolejne strony utworu niemalże się płynie. Język, którym posługuje się autorka wydaje się być niezwykle lekki. Urzeka statyczność opowiadań, ale przede wszystkim to, że Munro nie komentuje sytuacji. Ona po prostu o nich pisze. Sucho. Miejscami wydawałoby się, że bez emocji, chwytając tym samym za serce, pozostawiając interpretację czytenikowi. To właśnie w tym tkwi potężny uniwersalizm jej twórczości, o którym tyle się mówi. W prostocie formy przekazującym maksimum treści przy minimum prywatnego komentarza. Coś niesamowitego.

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że twórczość Munro w pewien sposób zahacza o zmodyfikowany do własnych potrzeb naturalizm. Psychika człowieka, na której się skupia, nie tylko, jeśli chodzi o motyw miłości, ukazuje go trochę w zwierzęcy sposób. Pozwala czytelnikowi myśleć, że w pewien sposób gatunkowo wszyscy jesteśmy do siebie podobni, a jej przymiotniki i określenia wydać się mogą momentami dość ohydne, jeśli chodzi o ukazanie uniwersalizmu naszej zakrawającej o zwierzęcość natury. To odkrycie wydać się może trochę bolesne, odbierając nam po części istotę człowieczeństwa, ale proza Munro prowokuje. Wydaje mi się, że sedno jej geniuszu tkwi właśnie nie w skupianiu się na oryginalności i unikatowości jednostki, ale w dążeniu do ukazania uniwersalizmu. Odebraniu nam czegoś, z czego tak bardzo się chełpimy.

Proza Alice Munro poprzez ukazywanie codzienności odebrana może zostać przez czytelnika jako trochę nużąca. Jest to jednak prawdziwy wulkan emocji i uczuć rodzących się po przerzuceniu kolejnych stron utworu. Autorka nie tworzy superbohaterów i nie gloryfikuje. Obnaża i skupia się na słabościach. Właśnie tym zachwyca. Mnie. Was, którzy już poznaliście "Odcienie miłości" i tych, którzy dopiero to zrobią. Sięgnijcie po nią koniecznie, bo czy istnieje czytelnik, który nie chce się zachwycić?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Miłość w różnych odcieniach

Ocena:
Autor:
Data:
Do sięgnięcia po tę pozycję (po raz pierwszy wydaną jakieś 30 lat temu) przekonał mnie w dużej mierze fakt, że Autorka jest noblistką. Pomyślałam: Fenko, kurczę, kiedy ty ostatnio czytałaś jakiegoś noblistę? Często zdarza się, że wybór pisarzy do nagrody Nobla napotyka na fenkowy opór, dlatego panią Munro postanowiłam przetestować na własnej skórze.

(...) Munro tak dobrze zna naturę ludzką, tak wiele wie o człowieku, iż niekiedy odnoszę wrażenie ... że pisze o mnie i bliskich mi ludziach - taką adnotację można znaleźć na okładce książki. Muszę przyznać, że nie jestem pewna, czy mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić. Ktoś, kto te słowa pisał, z pewnością wiedział więcej o twórczości tej pani (bo dla mnie to spotkanie numer jeden), ale ja nie dostrzegam w tej książce jakieś wielkiej, godnej Nobla wnikliwości w naturę ludzką. Ot, zwykły zbiór opowiadań, w których niejednokrotnie brakowało mi wyrazistej puenty.
Mimo wszystko trzeba przyznać Autorce, że styl ma tak lekki, że Odcienie miłości czyta się na jednym wydechu. A to wcale niemałe tomisko. Ani się obejrzałam, było po lekturze. Nie podobał mi się jednak fakt, że - jak to bywa w opowiadaniach - jest wiele postaci, które pojawiają się z imienia i zostają pobieżnie opisane, nie ma natomiast miejsca na utożsamienie się z nimi. Jeśli chodzi o samo tworzenie opowiadań, nie dostrzegłam żadnego mistrzostwa, ale z pewnością są lepsze od przeciętnego zbioru.

Tę pozycję z pewnością mogę polecić fanom leniwie toczącej się akcji, bo taką właśnie tu znajdziecie. We mnie jednak ta książka nie wywołała wielkich emocji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena