Koszyk 0
Opis:
Moskwa, młoda aktorka zostaje uduszona w swoim mieszkaniu. Brak śladów włamania i dwie starannie umyte filiżanki sugerują, że ofiara znała swego zabójcę. Kradzież biżuterii i pieniędzy wskazuje z kolei na rabunkowy charakter przestępstwa. Niewykluczone jednak, że zabójca podsuwa milicji fałszywy trop... Prowadząca śledztwo major Anastazja Kamieńska uważa, że kluczem do rozwiązania zagadki śmierci Aliny Waznis jest jej osobowość. Tworząc portret psychologiczny ofiary ... swoisty pośmiertny obraz dziewczyny, dociera do mordercy. Wie, kto zabił, ale nie ma pojęcia dlaczego. Nastia szuka odpowiedzi w filmowym światku Moskwy oraz czytając pamiętnik aktorki. Trafia na ślad innych zbrodni i mężczyzny prześladującego Alinę od lat. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Aleksandra Marinina
 • 2011
 • 1
 • 256
 • 195
 • 125
 • 978-83-7747-526-3
 • 9788377475263
 • ZA8S0

Recenzje czytelników

Życie iluzją jest

Ocena:
Data:
Piękna, utalentowana, z widokami na wielką karierę międzynarodowa aktorka, szczęśliwa w związku ze słynnym reżyserem. Tworzą parę, przed którą świat stoi otworem, mistrz i jego muza, ich najnowszy film może wynieść ich na wyżyny w filmowym świecie. Więc kto mógłby stać za śmiercią gwiazdy filmowej? Kto jest jej wrogiem, a kto przyjacielem? Na te i inne pytania musi znaleźć odpowiedź Anastazja Kamieńska wraz ze współpracownikami. Na pierwszy rzut oka nikt nie miał powodu by zamordować ... wręcz przeciwnie, ale to przecież środowisko gdzie iluzja jest najważniejsza, a prawda jest tylko statystą drugiego planu.
Milicjanci powoli odkrywają prawdziwą twarz ofiary, nie była ona taka jaką znali z gazet i plotek, a co za tym idzie pierwsi podejrzani zaczynają wchodzić na scenę. Artystka, której sława przeminęła, a próby odzyskania chociażby jej cząstki zostały pogrzebane przez zamordowaną, dłużnik, który ma kłopoty z uregulowaniem długu, a może zrozpaczony partner życiowy? Jedno jest pewne ktoś popełnił zbrodnię i musi ponieść za nią zasłużoną karę, tylko że liczba potencjalnych zbrodniarzy powiększa się. Fan, nie znający słowa "nie" i narzucający się, żona właściciela wytwórni filmowej, a może ktoś z przeszłości? Ale pośród tylu możliwości wciąż brak pewnego elementu, coś umyka śledczym, pytanie co a raczej kto?
Kim była Alina Waznis? Młodą kobietą, zakochaną z wzajemnością czy może skupioną tylko na sobie karierowiczką, dla której nikt poza nią się liczył? Ale czy te dwa portrety, nakreślone przez otoczenie oddają prawdziwy obraz zamordowanej? Komisarz Kamieńska nie jest do końca przekonana, chociaż wydaje się, że dwie twarze Aliny pasują do siebie. W końcu była ona aktorką i granie różnych ról było jej chlebem powszednim, przecież nawet najbliższy jej człowiek przyznawał, chociaż niechętnie, że miała swoje ciemne strony ...
Jest jeszcze coś - motyw sprawcy, czy była nią zemsta czy chęć zawłaszczenia wartościowych rzeczy albo wydarzenie sprzed lat? Przeszłość jest kluczem do rozwiązania zagadki zabójstwa, i to nie tylko tego, są filmy i oddzielenie prawdy od fikcji, scenariusza pisanego przez los od tego wykreowanego przez człowieka.
"Obraz pośmiertny" to kryminał z serii o Anastazji Kamieńskiej, milicjantce moskiewskiej komendy. Na pierwszym planie nie ma w tej historii efektownych pościgów i strzelaniny, lecz dedukcja. Autorka wiedzie czytelnika śladami prowadzonego śledztwa, fabuła kluczy, podsuwa fałszywe ślady, nie dając pewności czy rozwiązanie jest ostateczne czy może to tylko iluzja rozwiązania tajemnicy zbrodni. Czytający od początku zostają postawieni przed szeregiem znaków zapytania, a odpowiedzi nie są łatwe do odnalezienia. Tropy zwodzą, podsuwają mylne motywy, a gdy już podejrzenia mają się przerodzić w pewność teoria rozpada się jak domek z kart. Każda strona opowiadanej historii jest ważna, żaden wątek nie jest pozostawiony nie dokończony, a wraz z ostatnimi słowami dopiero kończy się akcja książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rosyjska królowa kryminału nie zawiodła!

Ocena:
Autor:
Data:
Marinina jak zwykle mnie nie zawiodła. W „Obrazie pośmiertnym” jest wszystko, czego szukam w dobrym kryminale– zaczyna się od morderstwa, potem następuje szczegółowe śledztwo, pojawiają się coraz to nowe poszlaki, a na końcu winny zostaje zdemaskowany.

Jeśli dodać do tego niezrównaną Nastię Kamieńską i jej analityczne podejście do każdej zbrodni- mamy prawdziwą ucztę dla każdego fana gatunku. W kryminałach z Nastią ujmuje mnie najbardziej to, że nie ma tam drastycznych opisów zabójstw ... krwawych trupów, strzelanin, pościgów. Jest za to rzetelna praca śledczych, którzy analizują wszystkie aspekty przestępstwa, prześwietlają dogłębnie każdego podejrzanego. Sukces śledztwa nie opiera się na zdobyczach najnowszej techniki kryminalistycznej, ale właśnie na umiejętnościach milicjantów, którzy tropią „starymi” metodami, jakich nie powstydziłby się Sherlock Holmes. Poza tym, akurat w tej książce intryga może nie jest specjalnie zawiła, ale w ogólnym rozrachunku powieść broni się właśnie szczegółowo opisanym wnikliwym śledztwem, czego w wielu pozycjach zaliczanych do gatunku boleśnie brakuje.

Do tego realia Rosji lat dziewięćdziesiątych opisane z taką przenikliwością i poczuciem humoru. Drobiazgi, które pozwalają nam wyobrazić sobie wszystkie absurdy tego kraju. Na przykład- mała Lila ma anginę, ale dobrze wie, że nie ma sensu wzywać lekarza, bo obowiązuje ścisła rejonizacja, więc nie ma szans na wizytę, gdy akurat przebywa w domu ojca. Ot, takie małe obyczajowe smaczki.

Czyta się szybko i bardzo przyjemnie. W sam raz na leniwe popołudnie przy kawie :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena