Koszyk 0
Opis:
Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia. Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk. Wspólnie walczą z przeciwnościami losu i ograniczeniami ... jakie narzuca im życie w cieniu II wojny światowej. W tej walce wykuwa się ich dozgonna przyjaźń.Bohaterki stawiają czoła kolejnym trudnościom — niosą pomoc ludziom ewakuowanym z zagrożonego Londynu, przeżywają nocne naloty. Muszą także poradzić sobie z codzienną pracą, która po wyjeździe mężczyzn na front spadła na ich barki. Coraz bardziej angażują się w działania okołowojenne. Przeżywają miłości i frustracje, wiodą je lęk i nadzieja. Kiedy po pięćdziesięciu latach cztery z nich spotykają się ponownie, postanawiają z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie sprzed lat i pomścić niewinną śmierć... Helen Bryan urodziła się w Stanach Zjednoczonych, w Wirginii, dorastała w Tennessee, a od wielu lat mieszka w Londynie. Pracowała jako prawniczka i napisała obsypaną nagrodami biografię Marthy Washington. Do napisania Oblubienic wojny zainspirowały ją „prawdziwe historie z czasów wojny, opowiedziane przez rodzinę i przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych i z Anglii, oraz mało znane historie odważnych młodych kobiet, które przyłączyły się do Kierownictwa Operacji Specjalnych, założonego przez Churchilla”. Oblubienice wojny to jej pierwsza powieść. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Helen Bryan
  • 2016
  • 1
  • 408
  • 208
  • 140
  • *, 97883283-2239-4
  • 9788328322394
  • ZDAGN

Recenzje czytelników

Przyjaciółce z okazji Świąt

Ocena:
Autor:
Data:
Mówi się "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Oklepane ale jakże prawdziwe. Polecam tę książkę jako prezent dla tych, których darzymy przyjaźnią. Niech w ten radosny czas Świąt, spłynie na nas fala wdzięczności za bliskość ważnych dla nas osób. Dajmy temu wyraz i niczym bohaterki książki, zapomnijmy o wszelkich troskach życia codziennego i odnajdźmy radość w świętowaniu tych magicznych dni wspólnie z naszymi przyjaciółmi.
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna!

Ocena:
Autor:
Data:
Książka jest niesamowicie pasjonującą opowieścią o tym, jak wyglądała wojna w Anglii, widziana i przeżywana przez ludność cywilną, przede wszystkim kobiety i dzieci, w tym wypadku przez pięć opisanych wyżej dziewczyn. Bo wojna to nie tylko działania wojenne, bitwy, bomby i krew. Wojna to również życie tych, którzy żyją daleko od linii frontu. Wojna to miłość i rozłąka, strach i tęsknota, ale i radości, takie zwykłe, najprostsze. Wszystko opisane jest pięknym językiem ... bardzo poprawnym stylistycznie. Nie ma przydługich opisów i dialogów, a wszystko układa się w jedną zrozumiałą całość, mimo, że historii, bohaterów i wątków jest na prawdę sporo. Powieść jest czytelna i zrozumiała.


Jest też wątek lekko sensacyjny, którego rozwiązanie ujawnione zostanie dopiero pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny i możecie mi wierzyć, że mocno was ono zaskoczy.


Moje zachwyty nad publikacją przygasił nieco fakt, że temat wojny to trudny temat, a autorka potraktowała go w sposób wyjątkowo jak na wojnę lekki. Jej bohaterki żyły jakby w słodkiej nieświadomości. My Polacy wiemy co działo się w obozach koncentracyjnych zlokalizowanych na terenach polskich takich, jak: Auschwitz - Birkenau, Treblinka, Kulmhof, Sobibor, Stutthof, Bełżec, Warschau i Majdanek. O ile u nas powstało "tylko" osiem obozów, to w Niemczech było ich aż dwadzieścia, a najbardziej znanym jest chyba Dachau. Dodatkowo jeszcze w dziewiętnastu krajach Niemcy stworzyli obozy, czyli w sumie w 21 państwach. Znamy historię i wiemy jak niewyobrażalne było cierpienie ludzi w tym i innych obozach. Bohaterki mimo, że żyją w czasach wojennych, to tak na prawdę są nieświadome tego, co rzeczywiście się dzieje na świecie. Tego mi tutaj zabrakło. Zabrakło mi upamiętnienia cierpienia ludzi żyjących w tak trudnych czasach. Mówi się tutaj o nalotach, szpiegach, tajnych organizacjach, jajkach w proszku i mięsie z wieloryba, klubach nocnych, zbombardowanym Londynie, ale brakuje mi prawdy. Wszystko opisane jest jakby z boku. Kiedy mojemu dziecku chcę zaoszczędzić smutnych wiadomości, lub nie chcę przekazać mu czegoś wstrząsającego, to tak właśnie opowiadam, pomijając pewne fakty, lub traktując je bardziej wybiórczo. Wojna to taki czas, gdzie łzy mieszają się z radością, lęk z zabawą, miłość z nienawiścią i życie ze śmiercią. Te rzeczy są warte opisania w większej ilości słów. Dodatkowo chętnie przeczytałabym opisy tego, co dzieje się wewnątrz każdej bohaterki, ale niestety nie miałam takiej możliwości, bo wszystko opisane jest krótko i zwięźle. A może to wojna zabiła w ludziach wylewność? Może to celowe działanie autorki? Mimo to Helen Bryan doskonale potrafi opisać w lekki sposób to, co wcale lekkie nie jest. Kilka słów połączonych w umiejętny sposób od razu pozwala nam "widzieć" oczami bohaterów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena