Koszyk 0
Opis:
Opowieść o miłości wbrew wszystkiemu i wszystkim.Nie mogłam się od niej oderwać.Nie mogę o niej zapomnieć.Beata Tyszkiewicz Nowa mistrzyni literatury obyczajowej! Życie pełne jest nieprzewidzianych zbiegów okoliczności. Uciekając przed swoją przeszłością Łucja przypadkowo trafia do Różanego Gaju – uroczego miasteczka ze starym zniszczonym pałacem. Przypadek sprawia, ż ... e zaprzyjaźnia się z młodą, ciężko chorą kobietą i składa jej niezwykłą obietnicę: ma odnaleźć ojca jej córeczki.Kiedy w zaskakujących okolicznościach poznaje genialnego muzyka i jego zimną, bezduszną partnerkę Adelę, zaczyna dostrzegać, że przypadki odgrywają w jej życiu coraz ważniejszą rolę.  A może to wcale nie są zbiegi okoliczności? Obietnica Łucji to wzruszająca opowieść o nadziei i prawdzie. Historia o przeznaczeniu, które zawsze chodzi swoimi ścieżkami. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dorota Gąsiorowska
  • 2015
  • 1
  • 430
  • 205
  • 144
  • *, 9788324026609
  • 9788324026609
  • ZCF96

Recenzje czytelników

BO ŻYCIE PO 40-CE TEŻ MOŻE DAĆ CI PUDEŁKO CZEKOLADEK

Ocena:
Autor:
Data:
Obietnica Łucji- Dorota Gąsiorowska

Gdy życie daje nam w kość, dopadnie nas grypa a do tego świat za oknem oszalał – niby już wiosna a tu nagle zawierucha- koniecznie sięgnąć trzeba po dobrą powieść, przenoszącą nas alternatywną rzeczywistość. Debiut Doroty Gąsiorowskiej to kawał nieźle napisanej historii.
Łucja, kobieta w” środku życia”, powoli zamyka za sobą kolejne drzwi. Trudne, pełne pytań bez odpowiedzi dzieciństwo, brak porozumienia z matką , samotność okresu dojrzewania ... pozornie poukładane lecz wypalone uczuciowo małżeństwo , firma odnosząca sukcesy ale i nie ciesząca jej , bezpieczny dom ale tylko w postaci solidnych ścian – to wszystko nie sprawia ,że Łucja czuje się spełniona i „ na swoim miejscu”. Coś ją to życie uwiera , nie daje radości, nie widzi przed sobą celu . Rozwód , który w zasadzie jest formalnością, stanowi dobry punkt by kobieta podjęła decyzję o radykalnych zmianach wszystkiego. Pakuje się w swój stary ,studencki plecak , odkurza nauczycielski dyplom, obcina długie włosy i rusza pociągiem z wielkiego miasta na zapomnianą przez Boga wieś o urokliwej nazwie „ Różany Gaj” , by tam przez chwilę jako wiejska nauczycielka zastanowić się nad swoim życiem.
Wraz z Łucją przenosimy się na jakby cofniętą w czasie wieś , gdzie zimy po pas, poruszanie się saniami najprostsze, w okolicy zrujnowany stary pałac ze swoją tajemnicą a ludzie jak to ludzie – otwarci, pomocni dla nowej „miastowej” ale i ciekawscy .
W akcję wkracza „Pan Przypadek” . Łucja przypadkiem zamieszkuje u samotnej kobiety , którą gryzie jakaś tajemnica, przypadkiem poznaje historię jednej z uczennic , przypadkiem zaprzyjaźnia się z jej matką, przypadkiem ląduje na wystawie lokalnej artystki , przypadkiem poznaje utalentowanego pianistę…. Wszystko co się dzieje toczy się według scenariusza, który nie ona pisze i zasadniczo nie ma na nic wpływu.
W obliczu śmierci młodej kobiety Łucja składa obietnicę zaopiekowania się jej dzieckiem i doprowadzenia do rozwikłania pewnej ( kolejnej już ) tajemnicy . Nie wie jeszcze, jak trudna będzie do spełnienia.
Niekiedy stając przed cudzymi problemami zmuszeni jesteśmy do spojrzenia i na swoje życie z dystansu. Nie godząc własnych demonów z przeszłości- nie ogarniemy cudzych. I tak staje się z Łucją.
Los zmusza ją do zatrzymania, powrotu do własnej historii , pozamykania niedomkniętych drzwi a tym samym stworzenia prawdziwego fundamentu dojrzałego życia. Jest dużo tajemnic, dużo wątków, wszystkie spójne , dobrze zarysowane i bardzo realne.
Zdecydowanie dobrze się czyta. Miałam przed oczami cały czas sceny jakby filmowe – a to świadczy o plastyczności języka autorki. Postaci są bardzo realne, wielowymiarowe, wieś rzeczywista, barwna, żywa. Czuję skrzypienie śniegu pod saniami i powiew wiatru na twarzy, widzę każdą drobną zmarszczkę na twarzy Łucji i odbicie nieba w oczach Eleonory, znam ludzi podobnych do nachalnego wuefisty… Czuję nawet zapach obornika ;-) ale i aromat rozkwitających róż… a to świadczy o talencie autorki .
Muszę jeszcze zaznaczyć, że książka jest pięknie wydana. Papier lekko kremowy , druk przejrzysty, rozdziały logicznie wyodrębnione i zaznaczone delikatną kursywą. Okładka aksamitna w dotyku i ciepła w barwach – czego jeszcze można chcieć na marcowe wieczory? Czyta się lekko, szybko. Wydawnictwo „ Między Słowami” sprawiło mi ogromną radość podsuwając pod zakatarzony nos chwilę oderwania od codzienności .
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W Różanym Gaju

Ocena:
Autor:
Data:
Zabrałam się za czytanie "Obietnicy Łucji" wieczorem i to był błąd bo wciągnęła mnie tak, że skończyłam późno w nocy. Czyta się ją bardzo dobrze co jest niewątpliwym plusem.
Książka opowiada historię kobiety, która postanowiła zacząć życie od nowa. Osiągnęła sukces ale to nie wystarczyło aby uczynić ją szczęśliwą. Po rozwodzie wyjeżdża do Różanego Gaju, małej wioski na Podkarpaciu i tam zostaje nauczycielką historii. Sama jest zdziwiona tym, jak bardzo polubiła uczniów ... zwłaszcza że uczucia te są odwzajemnione. Najbardziej zapada jej jednak w serce Ania. Uczennica rzadko pojawia się w szkole, siedzi sama w ostatniej ławce, nie przyjaźni się z innymi uczniami. Łucja chce się więcej o niej dowiedzieć. Widzi w niej samą siebie sprzed lat i czuje ogromną potrzebę żeby okazać dziewczynce sympatię i zainteresowanie, którego jej w dzieciństwie brakowało.
Udaje się jej zbliżyć do Ani, poznać jej mamę, która jest poważnie chora. Kobiety zaprzyjaźniają się, spędzają ze sobą dużo czasu. W końcu Ewa prosi Łucję, by w razie jej śmierci zaopiekowała się dziewczynką i odnalazła jej ojca. I właśnie w tym miejscu historia nabiera tempa. Nie chciałabym za dużo zdradzić, ale zachęcam do poznania losów Łucji i Ani. W książce nawet bohaterowie drugoplanowi mają ciekawe historie do opowiedzenia więc warto poznać mieszkańców Różanego Gaju, panią Matyldę, u której Łucja mieszka, jej córkę Antoninę. Książka jest doskonała dla kobiet, które lubią powieści o miłości, przeznaczeniu i składaniu i dotrzymywaniu obietnic, które mogą całkowicie odmienić życie. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena