Koszyk 0
Opis:
...W środku lata, o świcie, wzięłaś mnie za rękę, Wiem, że miałam na sobie kwiecistą sukienkę. Szłyśmy dróżką w nieznane, jak ja dziś, wzdłuż rzeki, Cienie nasze wiodły nas w świat nowy, daleki. W ciszy za mną, przede mną nadzieje się tlące, W rękach miałaś walizkę, a ja w oczach słońce. Wraz z nurtem rzeki niebo kroczyło za nami, W trawach motyl przycupnął z mokrymi skrzydłami. Wiatr rozrzucał puszyste dmuchawca kielichy, W kałuży dogorywał ważki żywot lichy... Fragment wiersza W środku lata ... o świcie... ...Już ciszę leśną budzi rozkrzyczane ptactwo, Łącząc się z owadami w jednolite bractwo. Przekrzykują się ptaki, żar spływa na świerki, Gardziołka pełne nieba mają już wróbelki. Wilga śpiewa fleciście, dzięcioł w drzewo stuka, Kukułka zaś radośnie w leśnym gąszczu kuka. Strumień zwykle z pamięci szemrze swą piosenkę, Bzyczy komar, a pszczoła przelatuje z brzękiem. Żabki głośno rechoczą, trzmiele huczą basem, Pod nogami gałązki głucho trzasną czasem... Fragment wiersza A w lesie... z cz. Wiosna Te i inne wiersze zrodziły się w Autorce z miłości do poezji, z tęsknoty do kraju, od którego dzielił ją dwudziestoletni okres. Jej zainteresowanie poezją i literaturą w ogóle datuje się od wczesnych, młodzieńczych lat, które do dziś odgrodzone były życiem wypełnionym rolą matki i żony, a także zawodową aktywnością. Dziś, będąc na emeryturze, Autorka odkrywa na nowo smak poezji, przesyca nią swoje wewnętrzne, utrudzone życie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janina Dobrowolska
  • 2012
  • 68
  • 210
  • 148
  • 978-83-7856-052-4
  • 9788378560524
  • ZAS87

Recenzje czytelników

Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem...

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając wiersze zawarte w tomiku "O świcie zaczynam żyć...," znalazłem takie, które poruszyły mnie do głębi. Jest to niewątpliwie poezja spontaniczna i refleksyjna zarazem. Połączenie tych cech daje w wielu wypadkach znakomity efekt. Z jednej strony źródłem natchnienia i inspiracji są dla Autorki doznania czysto zmysłowe, obejmujące wszystko - od zapachu róży, po wspomnienia dawnej miłości. Ale źródłem inspiracji jest też filozofia, muzyka ... a nawet mitologia grecka (vide: doskonały wiersz "TĘSKNOTA" na str.33).

Wiersz ten nawiązuje do postaci Endymiona - pięknego młodzieńca, ukochanego bogini Księżyca, Selene, na której prośbę Zeus obdarzył go wieczną młodością i nieprzespanym snem, aby bogini mogła go odwiedzać w księżycowe noce. Autorka kończy wiersz słowami: "A ty śpisz, mój Endymionie, wieczną młodością uśpiony. I nie widzisz w gwiazd lampionie, że mój czas już jest skończony".

Ta smutna pointa wynika zapewne stąd, że debiut Autorki przypadł na dość późną porę życia.

W tym miejscu chciałoby się przytoczyć choćby fragment aforyzmu chińskiego: "Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem, każdy ma czas swój i porę, niech to dla ciebie będzie drogowskazem: nie wszystkie kwiaty zakwitają razem".(Aforyzm zaczerpnąłem z książki "Parasol noś i przy pogodzie" w przekładzie Remigiusza Kwiatkowskiego).

Warto zauważyć, że Autorka swobodnie operuje poetyckim językiem metafor. Wiersz, który wybrałem za przykład, rozpoczyna się takim pięknym wersem "W księżycowej ciszy drzemię srebrnym chłodem otulona". Czy można wyrazić to piękniej?!

Niech moje skromne uwagi będą zachętą do dalszej twórczości.
Wszystkich, którzy kochają poezję, zachęcam gorąco do lektury tej książki. Ten zbiór wierszy zawiera bowiem wiele perełek. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Adam Jurczyński

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena