Koszyk 0
Opis:
Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata. Zadziwiająca jest ta zmiana i… naprawdę wspaniała! Tytuł może trochę przydługi ... ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość - niezwykła. Niezwykła historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Jak każda dobra historia, nie kończy się ona razem z książką, pozostawia przestrzeń dla naszej ciekawości i wyobraźni. Chciałoby się krzyknąć: Autorko! dlaczego tak przerwałaś w pół słowa? Siadaj i pisz dalej! Ale nawet jeśli to uczynimy, nie wystarczy cierpliwości, żeby czekać na skutek. Sami zabieramy się za obmyślanie dalszych losów Piotra i Stefana... Joanna Papuzińska Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć. Grzegorz Leszczyński Pierwsza nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU. Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literatury dla dzieci wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 413 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie literackim i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
 • Katarzyna Ryrych
 • 2013
 • 1
 • 160
 • 210
 • 145
 • To lubię
 • 978-83-7672-246-7
 • 9788376722467
 • ZB3FG
 • 10-13 lat

Recenzje czytelników

dla ciekawskich milusińskich

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę nabyłam na spotkaniu autorskim pani Katarzyny Ryrych. Przyznam, że to mój pierwszy kontakt z tą autorką.
Zacznę od walorów technicznych: papier najlepszy dla oka (delikatnie żółty, chropowaty jest zdecydowanie lepszy niż śnieżnobiały!), czcionka duża, rozdziały krótkie nieprzekraczające 10 stron).
Książka dla dzieciaków między 4 a 6 klasą SP.
Historia Bratka (Pawła Jastrzębskiego) mieszkającego z umuzykalnioną babcią, troskliwą mamą i bratem (Stefanem) ... który skonstruował własne specjalistyczne łóżko, zwane w powieści Centrum Dowodzenia, mające pomagać mu w codziennych czynnościach, których nasz bohater nie jest w stanie wykonać (dlaczego? dowiecie się z książki). Paweł też nie jest zwykłym dziewięciolatkiem, bo zna historię palca łuczniczego, a w jego pokoju mieszkają myszy podpodłogowe i czarna dziura. Te niezwykłości podziwia Artek - eurosierota - z którym nasz bohater zawiera braterstwo krwi!
Nie chcę opowiadać wszystkiego, bo jaki sens ma później czytanie takiej książki, ale dopowiem jeszcze, że poza zabawnymi dialogami, można tu wynaleźć parę złotych myśli. Jedna z nich brzmi: "Dziadek to osoba absolutnie niepowtarzalna, coś w rodzaju kapsuły czasu pełnej opowieści o tym, jak to było kiedyś, fascynujących jak film."
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena