Koszyk 0

O książkach, ale też o fotografowaniu przyrody, zdrowej kuchni i pysznych nalewkach...

... opowiada Agnieszka Olejnik polonistka i anglistka, mama trzech synów oraz właścicielka czterech psów. W młodości szybowniczka i wielbicielka jaskiń. Podróżniczka. Tatry kocha miłością niemal romantyczną. Prowadzi bloga „Barwy i smaki mojego życia”. Autorka książki dla dzieci „Ava i Tim. Droga na północ” (2013), powieści młodzieżowej „Zabłądziłam” (2014) oraz kobiecego kryminału „Dante na tropie” (2015).

Pani najnowsza książka to opowieść o siostrach bliźniaczkach, które prowadzą ze swoim otoczeniem grę – zamieniają się tożsamościami. Po śmierci jednej z nich druga odkrywa, że wcale nie znała tak dobrze swojej siostry, jak jej się wydawało. Czy miała Pani takie chwile, w których chciała „zamienić się życiorysem” na przykład ze swoją przyjaciółką albo urodzić się w innym miejscu i o innym czasie?

Wiele razy. Szczerze powiedziawszy, stąd chyba wzięło się moje pisarstwo – z wyobrażania sobie alternatywnych życiorysów oraz „zamieniania się” w wyobraźni z innymi, również z postaciami z filmów i książek. W dzieciństwie na przykład chciałam zamienić się z Marusią z Czterech pancernych, głównie z powodu Janka Kosa. Teraz już nie zamieniłabym się z nikim, nawet na jeden dzień. Moje życie za bardzo mi się podoba.

Wychowała się Pani z dwoma braćmi, teraz mieszka pani z mężem i trzema synami. Można by rzec, że jest pani skazana na męskie towarzystwo. Chciałaby mieć Pani siostrę?

Nie, nigdy nie miałam poczucia braku w tym względzie. Zawsze świetnie dogadywałam się z chłopcami i dobrze mi w otoczeniu mężczyzn. Zresztą nie dostrzegam większych różnic, porozmawiać „od serca” i zwierzyć się można równie dobrze bratu, synowi czy mężowi; oni są często tak samo wrażliwi lub nawet wrażliwsi od nas. Nawet jeśli niechętnie się do tego przyznają.

A siostrę doskonale zastępowały mi przyjaciółki, których wprawdzie nie miałam wiele, ale zawsze była to przyjaźń najwyższej próby.

Lubi Pani łamigłówki? Sprawiało Pani trudność rozsiewanie na kartach powieści tropów, które prowadziły do rozwiązania zagadki?

Ogromnie lubię zagadki, szarady, krzyżówki, chętnie łamię sobie nad nimi głowę. Chyba tylko to mnie „kręci” w kryminałach – możliwość uruchomienia własnego śledztwa, polegającego na kojarzeniu faktów, wykorzystywaniu subtelnych podpowiedzi i może troszkę – intuicji.

Pisząc Nieobecną, przez cały czas bardzo się bałam, że zdradzę prawdę zbyt szybko. Pierwsze pytanie, jakie zadaję każdemu, kto przeczyta, brzmi: „Domyślałeś się, kto zabił”? Na szczęście, na ogół odpowiedź jest przecząca.

Nieobecna ze względu na wątek kryminalny mogła być zaskoczeniem dla czytelników, ponieważ jest Pani kojarzona głównie z literaturą kobiecą. Co jest dla Pani wartościowe w powieści kryminalnej? Intryga? Ukazanie psychologii bohaterów? A może coś jeszcze innego?

Jak już mówiłam – tajemnica, zagadka, łamigłówka. Nie widzę na przykład sensu w drobiazgowym opisywaniu samej zbrodni albo jej makabrycznych skutków, w rozbudowywaniu tła obyczajowego czy też portretów psychologicznych postaci – chyba że to pomoże nam dotrzeć do prawdy. Oczywiście nie mam nic przeciwko dobrym scenom erotycznym albo odrobinie wątków romansowych, to zawsze ożywia opowieść. Lubię też serie, w których bohater (zazwyczaj detektyw lub policjant) jest charyzmatyczny, ma swoją ciekawą historię. Moimi ulubieńcami są Cormoran Strike z serii R. Galbraitha oraz Erast Fandorin z kryminałów retro Akunina.

Czy nadal chce Pani tworzyć w tym gatunku, czy może ma Pani zamiar wrócić do powieści obyczajowej?

Nie zamierzam przywiązywać się do żadnego gatunku. W planach mam kilka powieści obyczajowych, latem ukaże się nieco szalona komedia romantyczna mojego autorstwa, ale pracuję także nad książką, która będzie mieszanką powieści drogi, thrillera i sama nie wiem, czego jeszcze. Nie mam pojęcia, co z tego wyniknie, jednak na razie świetnie się bawię, tworząc ten miszmasz.

Podobnie jak bohaterki Nieobecnej, studiowała Pani filologię polską. Czy to, czego dowiedziała się Pani na zajęciach pomaga w pisaniu powieści? Wydaje się, że panuje taki pogląd – chcesz być pisarzem, idź na polonistykę. Zgadza się z tym Pani?

Nie wiem, jak się teraz studiuje polonistykę – kiedy ja byłam studentką, nie miało to nic wspólnego z rozwijaniem pasji, jaką jest pisanie. Nie mieliśmy zajęć z twórczego pisania, natomiast wymagano wygłaszania referatów, które tak naprawdę były zlepkiem tego, co napisali na dany temat inni, mądrzejsi od nas. Jedyną korzyścią z tych studiów było to, że chcąc nie chcąc, człowiek poznawał klasykę, a więc uczył się od mistrzów.

 Ma Pani męża, trójkę dzieci, całkiem pokaźne stadko wyżłów weimarskich, do tego uczy Pani w szkole, prowadzi bloga, podróżuje, robi nalewki, desery (truskawkowa pavlowa jest fenomenalna!) i pisze książki. Jak Pani znajduje na to wszystko czas?

Jeszcze ogród, proszę nie zapominać o ogrodzie, to dopiero pochłaniacz czasu. Odpowiedź brzmi: nie znajduję. Na nic nie mam czasu. Wiecznie mam jakieś zaległe zajęcia domowe, nieustannie sobie obiecuję, że wreszcie uporządkuję dokumenty albo ubrania, z których wyrosły dzieci, przesadzę kwiaty ze zbyt małych doniczek i tak dalej. Po czym mija kolejny miesiąc i okazuje się, że jakoś dajemy radę, chociaż znowu nie zdążyłam z tym wszystkim. Moim zdaniem tajemnica tkwi w tym, żeby wybierać rzeczy naprawdę ważne – z naszego subiektywnego punktu widzenia. Czyli na przykład: powinnam wyprasować obrusy, ale wiem, że moi chłopcy mają ochotę na szarlotkę. Wybieram to, co ważne, czyli obrusy jeszcze poczekają, a ja piekę ciasto pachnące cynamonem. Nie tylko z powodu oczywistości, jaką jest wyższość moich synów nad obrusami, ale także zwyczajnie dlatego, że bardziej to lubię. Bo lubienie własnej codzienności jest, moim zdaniem, jedną z najważniejszych spraw w życiu.

Mieszka Pani w domu pod lasem, z dala od tzw. cywilizacji. Nie brakuje pani gwaru i pędu miasta?

Nie, nigdy mi nie brakowało. Spędziłam dziesięć lat w Bydgoszczy i Poznaniu; to były cudowne lata i bardzo kocham oba te miasta. Ale za nic w świecie nie chciałabym tam mieszkać. Jestem typem pustelnika, lubię ciszę i samotność. W mieście nie ma nic, czego nie mogłabym mieć tutaj – natomiast tu, na skraju lasu, mam mnóstwo rzeczy, których nie można mieć w mieście. Mówię oczywiście o sprawach, które mają dla mnie wartość.

Przepisy na nalewki to ważna część bloga Barwy i smaki mojego życia. Zdradzi nam Pani, który nalewkowy smak jest Pani ulubiony?

To nie pierwszy wywiad, w którym pada takie pytanie. Problem w tym, że nie umiem wybrać. Uwielbiam głęboki smak wiśniówki, która jest jedną z najszybszych i najłatwiejszych nalewek. Ale przecież malinówka, aromatyczna jak żadna inna, także jest cudowna. Lubię też lekko kwaskową nalewkę z czerwonej porzeczki. Nie mogłabym nie wspomnieć również o gęstej, aksamitnej kokosówce, którą przyrządza się ze skondensowanego mleka i wiórków kokosowych. Ten przepis już wkrótce pojawi się na blogu.  

Powoli zbliża się jesień, a wraz z nią długie, deszczowe wieczory... Jak wiadomo, to najlepszy czas na czytanie książek. Ma Pani już jakiś tytuł w swoich czytelniczych planach?

Na pewno sięgnę po drugi tom Fortuny i namiętności, czyli Zemstę M. Gutowskiej Adamczyk; część pierwsza bardzo przypadła mi do gustu. Ponadto muszę przeczytać Sekretne życie drzew P. Wohllebena, jako że drzewa to moja wielka miłość. Chętnie poznałabym też listy Wisławy Szymborskiej do Kornela Filipowicza. Już sam tytuł – Najlepiej w życiu ma twój kot sprawia, że chcę sięgnąć po te teksty, które muszą być równie liryczne, jak wiersze mojej ulubionej Poetki.

Czy możemy się spodziewać, że jesień przyniesie kolejną książkę Pani autorstwa?

Już 12 października ukaże się Miłość z nutą imbiru. Jest to druga część serii „Wszystkie smaki życia” – z piękną okładką w przedświątecznym klimacie. Jestem pewna, że czytelnicy znajdą tam wszystko to, co o tej porze roku jest nam najbardziej potrzebne – dużo miłości, dobra, ciepła i przekonanie, że po deszczu zawsze wychodzi słońce. A także całkiem sporo magicznej atmosfery Bożego Narodzenia.

Wywiad opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czwarta Strona

Poldark Cztery łabędzie 1 Poldark Cztery łabędzie Winston Graham
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czereśnie zawsze muszą być dwie Polecamy 1 Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdalena Witkiewicz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czerwień jarzębin 1 Czerwień jarzębin Katarzyna Michalak
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dżoker 1 Dżoker Michał Piedziewicz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sen sów 1 Sen sów Jerzy Sosnowski
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Boskie. Włoszki, które uwiodły świat 1 Boskie. Włoszki, które uwiodły świat Andrzej Brzozowski
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Plutopia 1 Plutopia Kate Brown
46,45 54,90
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
W rajskiej dolinie wśród zielska 1 W rajskiej dolinie wśród zielska Jacek Hugo-Bader
37,99 44,90
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości 1 Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Swietłana Aleksijewicz
35,96 42,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Nawałnica mieczy. Stal i śnieg 1 Nawałnica mieczy. Stal i śnieg George R.R. Martin
40,99 49,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nawałnica mieczy. Krew i złoto 1 Nawałnica mieczy. Krew i złoto George R.R. Martin
43,61 49,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wiedźmin. Ostatnie życzenie 1 Wiedźmin. Ostatnie życzenie Andrzej Sapkowski
37,56 44,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uczta dla wron. Sieć spisków 1 Uczta dla wron. Sieć spisków George R.R. Martin
36,75 49,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Król 1 Król Szczepan Twardoch
33,68 44,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oskarżenie 1 Oskarżenie Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
Hobbit, czyli tam i z powrotem 1 Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien
26,61 29,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Niespokojni zmarli Polecamy 1 Niespokojni zmarli Simon Beckett
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Gra o tron 1 Gra o tron George R.R. Martin
59,25 79,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
I nie było już nikogo 1 I nie było już nikogo Agatha Christie
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
31,95 35,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pracownia dobrych myśli 1 Pracownia dobrych myśli Magdalena Witkiewicz
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Jeszcze jeden oddech 1 Jeszcze jeden oddech Paul Kalanithi
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miasto kości 1 Miasto kości Cassandra Clare
29,28 35,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prom 1 Prom Ove Logmansbo
31,15 35,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2 1 Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2 Jarosław Grzędowicz
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pakiet: Trylogia z Oslo. Czerwone gardło / Trzeci klucz / Pentagram 1 Pakiet: Trylogia z Oslo. Czerwone gardło / Trzeci klucz / Pe... Jo Nesbo
74,46 89,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni