Koszyk 0
Opis:
Klasyka literatury dziecięcej Pełna wdzięku i humoru opowieść o przygodach Kreta, Szczura, Ropucha, Borsuka i Wydry – między innymi o wyprawie łódką, o śniadaniach i piknikach, o łasicach w pałacu i o tym, czym może się skończyć chęć jazdy samochodem. Zabawna i wzruszająca historia o prawdziwej przyjaźni, odwadze i marzeniach. O czym szumią wierzby to piękna i mądra ksią ... żka, która sprawi wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kenneth Grahame
  • 2016
  • 1
  • 272
  • 210
  • 178
  • 9788365521-75-0
  • 9788365521750
  • ZDFQM

Recenzje czytelników

O czym szumią wierzby – ponadczasowa opowieść o sile przyjaźni

Ocena:
Autor:
Data:
Są takie historie, które nie tracą na swej wartości i pięknie nawet z biegiem czasu. Historie, które zachwycają nas jako dzieci, a później z nieukrywaną radością powracamy do nich jako dorośli, dostrzegając w nich elementy, które umykały nam,gdy byliśmy mali. Do takich, niezwykłych książek niewątpliwie można zaliczyć O czym szumią wierzby Kennetha Grahame’a. Serdecznie zapraszam do wspólnego odkrywania uroku tej pełnej ciepła historii o sile przyjaźni i potędze marzeń ...

Wiosenne porządki w mieszkaniu pana Kreta zmieniają się niespodziewanie w największą przygodę jego życia, gdy czując nie dający się przegnać zew, rzuca wszystkie swoje obowiązki i opuszcza podziemne mieszkanie, wyruszając by poznać zewnętrzny świat. Zawędrowawszy nad Rzekę pozna dzielnego Szczura Wodnego, z którym przeżyje niejedną wyprawę jego łodzią, a także przyjdzie mu dzielić troski dnia codziennego, w Ropuszym Dworze pozna równie poczciwego co niesfornego Ropucha, zaś w głębi Puszczy przyjdzie mu odwiedzić szanowanego przez wszystkich Borsuka. Owa czwórka bohaterów przeżyje wiele przygód, jednak nie ważne w jak wielkie wpadną tarapaty, dzięki wzajemnemu wsparciu i sile swojej przyjaźni z każdej opresji wyjdą obronną ręką - to znaczy łapką.

O czym szumią wierzby to przepiękna i niezwykle klimatyczna bajka podzielona na mniejsze historie, w których poznajemy przygody wspomnianych wyżej, czterech zwierzęcych przyjaciół, a także innych mieszkańców Rzeki i jej okolic. Choć bohaterami są zwierzęta, to zachowują się one bardzo ludzko - ubierają się, pracują, budują sobie domy (a nawet dwory!), mają swoją historię, tradycje i wierzenia. Jednak w przeciwieństwie do ludzi ich życie nierozerwalnie związane jest z naturą i wyznaczane jest przez przychodzące i odchodzące pory roku. Świat ludzi i zwierząt przenikają się, przy czym Ci drudzy znakomicie parodiują niektóre z ludzkich zachowań, przez co książka stanowi nie tylko przyjemną, ale także inteligentną lekturę.
Bohaterów nie sposób nie polubić, choć każdy posiada swoje wady, a przyjaciołom nie raz przyjdzie się kłócić, to przyjaźń zawsze okaże się ważniejsza, niż nawet największe spory. Każde ze zwierząt jest gotowe do poświęceń w celu pomocy temu drugiemu, a wzajemne zrozumienie swoich potrzeb i okazywane sobie wsparcie niejednego chwyci za serce podczas lektury. Śmiało można powiedzieć, że wartości przedstawione w książce są ponadczasowe i nigdy nie stracą na swej wartości.

Równie ważnym aspektem książki jest język. Bogate słownictwo, niezwykle malownicze opisy i pieczołowitość z jaką autor opisuje zjawiska zachodzące w przyrodzie sprawiają, że podczas lektury niemalże widzimy rozgrywające się sceny. Autor w przyjazny sposób pokazuje jak ważną częścią życia każdego z bohaterów, czy to zwierząt czy człowieka, jest przyroda, a także jak wielkie piękno w sobie skrywa.

Wydanie książki zachwyca. Twarda oprawa opatrzona dodatkowo obwolutą skrywa nie tylko wyjątkową historię, ale także liczne ilustracje, które stanowią równie ważny element co opowieść o Krecie, Szczurze Wodnym, Ropuchu i innych mieszkańcach Rzeki i jej okolic. Wszystko wydrukowano na wysokiej jakości papierze, a wstążka służy za zakładkę. Takiego wydania nie powstydzi się żaden czytelnik.
O czym szumią wierzby to książka którą serdecznie polecam wszystkim dzieciom - z pewnością spędzą wiele przyjemnych chwil nad Rzeką w towarzystwie zwierzęcych bohaterów, których przygody niewątpliwie na długo zapadną im w pamięć. Także dorośli, czy to rodzice czytający swoim pociechom czy osoby pragnące przypomnieć sobie magię książek dla najmłodszych, z pewnością nie będą żałowali powrotu do świata wykreowanego przez Kennetha Grahame’a. Przepiękny język w jakim snuta jest historia, ponadczasowe wartości i ciepło bijące z tej książki z pewnością zachwycą każdego.

Ocena: 10/10
Kosz z Książkami
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Magia w czystej postaci

Ocena:
Autor:
Data:
"Bardzo mu było przyjemnie, że on jeden próżnuje wśród tylu pracowitych obywateli. Bo właśnie najmilszą stroną wakacji nie jest to, że się odpoczywa, ale że się widzi innych, jak pracują."


Ten jeden fragment wystarczył, bym zakochała się w książce Kennetha Grahame'a "O czym szumią wierzby". Pod koniec tego roku, Wydawnictwo Zysk i S-KA postanowiło przypomnieć magiczną historię, uznaną za jedną z tych" które trzeba przeczytać" (lista stu książek BBC) ...


Opowieść zaczyna się w momencie, w którym Kret, postanowił przerwać wiosenne porządki i wreszcie zrobić sobie wakacje. Wyruszył nad Rzekę. Tam spotkał Szczura Wodnego, który od razu zaprosił go na małą, nadrzeczną wycieczkę. Tak rozpoczęła się piękna przyjaźń między zwierzątkami. Dzięki Szczurowi, Kret zaczął poznawać świat, ale też i nowych znajomych: Ropucha, Borsuka, Wydrę. Razem przeżywali wspaniałe przygody- czasem śmieszne, czasem straszne. Ale każda z nich umacniała ich przyjaźń, uczyła nowych rzeczy.


Książka jest cudowną historią zarówno o przyjaźni, ale także o świecie zwierząt. Przedstawieni bohaterowie posiadają swoje charakterystyczne cechy: Szczur zimową porą większość dnia przesypia i jest zmęczony, Kret jako zwierzę żyjące pod ziemią, w ogóle nie orientuje się w otaczającej go rzeczywistości. Poznajemy rytm życia natury. To, że Kret dopiero odkrywa świat nad ziemią, sprawia, że zachwyca się wszystkim. To jak to robi, ogromnie pobudza wyobraźnię czytelnika.


"Gdy do drzwi sennych zwierząt, bezpiecznie ukrytych w norach, dobijał się wicher i deszcz, wspominały cichy, chłodny świt, na godzinę przed wschodem słońca, białą mgłę, jeszcze rozproszoną, ścielącą się gęsto na powierzchni wody, ostry wstrząs wczesnej kąpieli, bieg wzdłuż Wybrzeża i promienne przeobrażenie ziemi, powietrza i wody, kiedy słońce pojawiało się nagle."


Czytając takie fragmenty, miałam wrażenie, jakbym była w tym pięknym miejscu. Od tej powieści wręcz "bije" ogromne ciepło i magia. Jak wskazuje pierwszy, zacytowany przeze mnie fragment, nie brakuje również wspaniałego poczucia humoru. Bohaterowie są uroczy, ich przywary sprawiają, że lubi się ich tylko bardziej. Szczur, dla którego każdy moment, w którym opuszcza rzekę jest osobistym dramatem, Ropuch, który cały czas wymyśla nowe szaleństwa i najczęściej popada w tarapaty, i wreszcie dystyngowany Pan Borsuk, który czasem bywa opryskliwy.


Poruszające są także ilustracje Ingi Moore. Doskonale oddają klimat całej opowieści.


Nie mogę nadziwić się, że ta książka pierwszy raz została wydana w 1908 roku. Ponad sto lat historii, która ma wymiar PonadPonadczasowy. Chciałabym napisać: Wasze dzieci muszą przeczytać tę książkę. Ale napiszę: Wy musicie przeczytać tę książkę!


Polecam!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena