Koszyk 0
Opis:
Kątem oka - w trawie, za żywopłotem, pod korzeniami drzew, w nadrzecznej norce - można czasem zauważyć niepozorne postacie. Możemy się od nich wiele nauczyć, jeśli tylko potrafimy się z nimi zaprzyjaźnić. Szczur Wodny opowie, jak przyjemnie pływa się łódką, Kret o tym, jak miło jest mieć przytulny dom, Ropuch zaśpiewa o swoich fantazyjnych i niebezpiecznych przygodach, a gdy zabłądzimy, możemy wstąpić do surowego, ale gościnnego pana Borsuka. Kto chce się zapoznać z tymi malutkimi ... ale niezwykłymi bohaterami lasów i łąk, niech sobie znajdzie odludne miejsce, usiądzie na trawie i posłucha? o czym szumią wierzby. Opowieści Kennetha Grahame'a mówią o przyjaźni i odwadze, potędze marzeń i tajemnicy natury. Są zabawne i wzruszające, pełne nienachalnej mądrości, uczą życzliwości i szacunku dla świata. Ponad wiek po premierze i prawie osiemdziesiąt lat od pierwszego wydania polskiego z dumą oddajemy w ręce młodych czytelników nowy przekład tej nieśmiertelnej książki, ozdobiony klasycznymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda, które zachwyciły samego autora. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Vesper
 • twarda
Mniej Więcej
 • Kenneth Grahame
 • 2014
 • 1
 • 256
 • 242
 • 172
 • 978-83-7731-191-2
 • 9788377311912
 • ZBQZ4
 • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Melodia natury

Ocena:
Autor:
Data:
W naszym świecie, w rzeczywistości ludzi, żyją sobie dookoła nas różnorodne zwierzątka. Duże i małe jakoś radzą sobie w przyrodzie, funkcjonując w określony sposób. A jednak, jak się okazuje się, nie wiemy o nich wszystkiego. Ich świat, magiczny i tajemniczy, niewiele różni się od naszego. Bo chociażby zwyczajny kret, który według nas tylko kopie tunele, niewiele przy tym widząc, może wyruszyć w poznawczą podróż i spotkać prawdziwych przyjaciół. A szczur, który w wielu ludziach wzbudza odrazę ... swoją łódką zabiera innych w krajoznawczy rejs, opowiadając przy tym całkiem ciekawe historie. To my, ludzie, jesteśmy zbyt ślepi, by to zobaczyć. Nigdy nie jest jednak zbyt późno. „O czym szumią wierzby”, której autorem jest Kenneth Grahame, to opowieść o naturze, o nieznanym świecie naszych przyjaciół – zwierząt, to melodia, którą niosą ze sobą wierzby.

Nadchodzi wiosna. W powietrzu czuć zapach ciepłego, muskanego delikatnym wiatrem powietrza. Krecik, wziąwszy się do pracy, remontuje swoje przytulne mieszkanko. Jednakże pozimowa aura porusza jego nozdrza i zachęca do wyjścia poza swoje terytorium, by nacieszyć oczy kolorowym światem. Dość szybko napotyka Szczura, zaś ten, nie żałując Kretowi czasu, zabiera go do łódki, by pokazać mu kawałek swojego otoczenia. Zaszyty dotąd u siebie, dzięki Szczurkowi odkrywa miejsca i poznaje ludzi, o których dotąd nie miał bladego pojęcia. I tak, z czasem, do grona jego znajomych dołącza bogaty Ropuch czy też Borsuk, a każdy z nich wnosi w życie Kreta coś całkiem nowego. Każdy też jednak przekazuje sobą odrębną historię, pełną sukcesów, porażek, wyzwań i zagrożeń. Bo przecież zwierzęta, jak szumią stare wierzby, wiodą losy niemniej ciekawe, od tych ludzkich.

Przygody przyjaciół zwierzęcego świata nie polegają tylko na nudnych obserwacjach przyrody. Tutaj toczy się prawdziwa historia, a zapierające dech wydarzenia nieraz dają bohaterom nieźle popalić. Krecik, początkowo niepozorny, potrafi wykazać się odwagą i sprytem. Szczurek, przyjacielski i uczynny, nie szczędzi znajomym pomocy i towarzystwa. Borsuk, chociaż nieufny względem obcych i nieco wycofany, hojnie obdarza swoimi dobrami przyjaciół, a Ropuch… no cóż… Bogaty, ale niezbyt rozsądny Ropuch, niejednokrotnie wpada w tarapaty, ale dzięki temu zapewnia czytelnikom wiele ciekawej rozrywki.

To właśnie tutaj przeczytamy o tym, jak czterej przyjaciele poradzili sobie z łasicami, czy też jak to Ropuch znalazł się w lochu i z niego wydostał. Czym jest Dzika Puszcza i cóż niebezpiecznego w niej czyha? Czy przyjaciele wyciągną jakieś wnioski i lekcje ze swoich niezwykłych przygód?

„O czym szumią wierzby” to wyjątkowo klimatyczna bajka. Czytelnik, często bardzo młody, ma okazję poczuć zapach łąk i zaglądnąć do przytulnych mieszkań zwierzątek. Ich domki, norki czy też jamy – wyposażone w cieplutkie salony ogrzewane kominkiem, ozdobione zapasami jedzenia, pobudzają wyobraźnię i wprowadzają w całą treść niezwykłą, swojską aurę.

Książka nie byłaby jednak tak wyjątkowa, gdyby nie ilustracje wykonane przez Ernesta H. Sheparda. To właśnie dzięki nim nietuzinkowy świat przyrody staje się o wiele bliższy. Borsuk odziany w nocną koszulę, Ropuch w stroju kobiety czy też obrazy przedstawiające nieznane dotąd nikomu domki bohaterów. To wszystko zachwyca, a świadomość tego, że ilustracje były wykonane już dawno temu, korzystnie wpływa na ich atrakcyjność.

„O czym szumią wierzby” to nie nowość. Ten tytuł zaszczyca młodsze i starsze pokolenia już od stu lat. A jednak opowieści o świecie przyrody i o zamieszkujących ją zwierzętach są wciąż aktualne i bardzo przystępne. Wydawnictwo Vesper wyszło naprzeciw czytelniczym oczekiwaniom z niezwykle pięknym egzemplarzem. Twarda oprawa i kultowe ilustracje nadają książce kunsztownego wyglądu, przez co to, co wyszło spod pióra Kennetha Grahame’a, doskonale nadaje się jako prezent dla osoby w każdym wieku. Bo przecież czytelnicy w nieco starszym wieku z chęcią powrócą do lat dzieciństwa, a młode pokolenie będzie miało okazję poznać tę niezwykłą opowieść, która cieszy świat już przez tyle długich lat.

Poczuj i Ty magiczny zapach świata, który wymyka się spod naszych samodzielnych obserwacji i daj szansę poznać ten świat także Twoim dzieciom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna!

Ocena:
Autor:
Data:
Są takie książki, które w jednej chwili zabierają do krainy dzieciństwa, wypełniając jednocześnie duszę i serce wielką nostalgią, melancholią i zwyczajną tęsknotą. Jedną z takich książek jest dla mnie właśnie "O czym szumią wierzby" Kennetha Grahame'a. Prawdopodobnie źródło tej mojej tęsknoty tkwi brytyjskim serialu animowanym, który Telewizja Polska nadawała w latach 90., a ja, jeszcze jako kilkuletnia dziewczynka zachwycałam się każdym odcinkiem do tego stopnia ... że do dziś pamiętam niektóre z nich :) Od tamtego czasu marzyłam, by poznać literacki oryginał, i wreszcie się to udało. Cieszę się tym bardziej, że właśnie teraz, po tylu latach i jako dorosła kobieta, byłam w stanie jeszcze bardziej docenić jego głębię, niezwykłe piękno i absolutną wyjątkowość.

"O czym szumią wierzby" to wyjątkowo klimatyczna bajka, składająca się z wielu małych opowiastek. Opowieści Kennetha Grahame’a zabierają do krainy niesamowitej, pięknej i bezpiecznej - takiej, do której chciałoby się wracać zawsze. Opowiadają o przygodach przyjaciół - zwierząt o ludzkich cechach, którzy w wielu sytuacjach wdzięcznie parodiują nasze zachowania. Podobnie jak ludzie mają swoje przyzwyczajenia i wady. Potrafią kłócić się o zwykłą błahostkę i sprawić, że urasta ona do rangi problemu nie do przeskoczenia. Jednak poza kłótniami (które wbrew pozorom - scalają ich przyjaźń) potrafią się wzajemnie zrozumieć, rozwiązują problemy i żyją w wielkiej przyjaźni, harmonii i wspierają się w razie potrzeby czy bez zastanowienia spieszą z pomocą.

Jest to bardzo ciepła i spokojna historia o podróżach, pasjach, odkrywaniu świata i czerpaniu radości z prostych, zwykłych rzeczy. Mówi o przyjaźni i odwadze, potędze marzeń i tajemnicy natury. I mimo, że została napisana w roku 1908, a po raz pierwszy wydana po polsku w roku 1938, to jednak jej treść można śmiało uznać za ponadczasową i uniwersalną. To klasyka literatury dziecięcej, która pełna nienachalnej mądrości, uczy życzliwości i szacunku dla świata. Nie dziwi więc, że podobnie jak recenzowany przeze mnie wczoraj "Tajemniczy ogród" również znalazła się pośród 100 książek BBC rekomendowanych do przeczytania :)

Ponad wiek po premierze i prawie osiemdziesiąt lat od pierwszego polskiego wydania - Wydawnictwo Vesper z dumą oddało w ręce młodych czytelników nowy przekład tej nieśmiertelnej książki, ozdobiony klasycznymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda, które zachwyciły samego autora. Kreskowane, delikatne, rysunkowe ilustracje dobrze oddają charakter całej powieści. Jest w nich i nostalgia, i staroświeckość, i ciepło, i smutek… "O czym szumią wierzby" nie byłyby tak wyjątkowe, gdyby nie właśnie te ilustracje. To dzięki nim, specyficzny i urokliwy świat przyrody nakreślony w powieści staje się o wiele bliższy. Dosłownie wszystko tutaj zachwyca... Z niekłamaną przyjemnością oglądałam te rysunki i cieszyłam nimi oczy, a świadomość tego, że ilustracje były wykonane tak dawno temu, dodatkowo wpłynęła na ich atrakcyjność - może nie wiecie, ale mam przeogromną słabość do oryginalnych ilustracji z początku XX w. Zresztą, to przecież Shepard! Autor także oryginalnych ilustracji do Kubusia Puchatka. Przyznam szczerze, że gdy po raz pierwszy otworzyłam tę książkę, w miejscu gdzie jest mapa, przez chwilę myślałam, że jestem w Stumilowym Lesie... Ale tylko przez chwilę.

"O czym szumią wierzby" to książka piękna i mądra. Atrakcyjna dzięki pięknemu językowi, sympatycznym bohaterom i humorowi, a także urzekająca trafnością satyry i doskonałą równowagą pomiędzy fantazją a rzeczywistością. Takie powieści warto mieć na półce, obok "Kubusia Puchatka" czy "Tajemniczego ogrodu". Zwłaszcza w tak znakomitym, dopracowanym i zachwycającym wydaniu. Szczerze polecam.


ZDJĘCIA WNĘTRZA KSIĄŻKI:
http://recenzjeami.blogspot.com/2016/03/o-czym-szumia-wierzby-kenneth-grahame.html

Zapraszam na:
RecenzjeAmi.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena