Koszyk 0
Opis:
Jak purytańska Ameryka uchwalając prawo o prohibicji, wypuściła mafijnego dżina z butelki i co z tego wynikło Nic w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych nie dziwi bardziej niż łatwość, z jaką w latach 20. politycy przegłosowali prohibicję, a społeczeństwo ją przyjęło. W myśl XVIII poprawki do Konstytucji nie wolno było produkować, sprzedawać ani pić alkoholu, co miało przynieść powszechną odnowę moralną. Prohibicja w dramatyczny sposób podzieliła społeczeństwo na „suchych” ... czyli zwolenników prohibicji, oraz „mokrych”, czyli jej przeciwników, a wojna Ameryki liberalnej z konserwatywną nigdzie nie była lepiej widoczna niż w Nowym Jorku. Ta wieloetniczna metropolia najpierw wyrosła na stolicę świata, a potem na centrum obywatelskiego oporu wobec prohibicji. Brały w nim udział wszystkie klasy społeczne: umęczeni imigranci z czynszówek w dzielnicy Lower East Side, establishment z Piątej Alei i artyści z Greenwich Village. Spotykali się w nielegalnych pijalniach whisky – w mieście było ponad 30 tysięcy należących do mafii lokali, gdzie obok siebie spotykali się groźni gangsterzy, przekupni politycy i skorumpowani policjanci, a na parkiecie królował jazz. To barwna podróż w przeszłość Nowego Jorku, jakiego nie znamy, gdy miasto przyciągało swoją otwartością i możliwościami – każdy mógł tu rozpocząć nowe życie, zostawiając za sobą głód Irlandii, biedę miasteczek Europy Środkowej czy rasowe uprzedzenia rodem z Południa. Autorka opowiada o wpływowych postaciach tamtych czasów, ale i rekonstruuje zwykły dzień państwa Smith. Prowadzi czytelników śladami mafii włoskiej, żydowskiej i irlandzkiej, pozwalając zajrzeć za kulisy jej krwawych potyczek, rywalizacji o pieniądze i władzę. Sięga przy tym do prasy, pamiętników i literatury, przygląda się zdjęciom i reklamom, kreśląc fascynujące tło epoki. Era jazzu i nielegalnego alkoholu, nocnych klubów i samochodu Forda dla każdego, nigdy nie była bliżej czytelnika! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ewa Winnicka
  • 2013
  • 0
  • 272
  • 237
  • 198
  • 97883-7705-4420
  • 9788377054420
  • ZB8L1

Recenzje czytelników

Nowy Jork w latach dwudziestych

Ocena:
Autor:
Data:
Lata dwudzieste XX wieku w Stanach Zjednoczonych to okres prohibicji, sławnych gangsterów i rewolucji obyczajowej. Nowy Jork był wtedy szczególnie interesującym miejscem, jak magnes przyciągającym artystów, milionerów i imigrantów. Każdy kto szukał lepszego życia, próbował znaleźć je w Nowym Jorku, zarówno przybysze z innych rejonów kraju, jak i wyniszczonej wojnami i podupadającą gospodarką Europy. Taki obraz miasta przedstawia Ewa Winnicka w książce „Nowy Jork zbuntowany ... Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów”.

Autorka kreśli wizerunek Nowego Jorku jako miasta marzeń, sukcesu, ale i biedy. Jednak to właśnie tutaj toczyło się prawdziwe amerykańskie życie. W pierwszym rozdziale poznajemy typową amerykańską rodzinę. Ich zwyczaje, ubiór, tradycje. Skromna pani domu i wytworny mężczyzna to przedstawiciele klasy średniej. Długa suknia i długie włosy kobiety świadczą o jej statusie i klasie. Taki wizerunek był szanowany i pożądany. Kobiety z krótką fryzurą miały być przedstawicielkami anarchii i feminizmu, kojarzyły się z radykalizmem, źle widzianym w rozwijającym się mieście.

Poza przeciętną nowojorską rodziną, Winnicka przedstawia dzielnice zamieszkałe przez imigrantów. Głównie Irlandczyków, Włochów, Żydów i przybyszów z Europy Wschodniej. Napływ imigrantów był tak duży, że w pewnym momencie zaczęto przeprowadzać selekcję. Każdy nowo przybyły najpierw trafiał na wyspę Ellisa, gdzie przeprowadzano badania lekarskie. Tylko zdrowi byli wpuszczani na Manhattan, pozostałych odsyłano do kraju, z który przyjechali. Kryteria były bardzo rygorystyczne, nie wahano się przed rozdzielaniem rodzin i odsyłaniem dzieci. Dzielnice, w których mieszkali imigranci, nazywane były biedaczynszówkami. Małe mieszkania, w których gnieździły się kilkuosobowe rodziny, często były brudne i zapleśniałe, a dorośli i dzieci ciężko pracowali za marne gorsze, by zarobić na czynsz.

W drugim rozdziale autorka przedstawia początki prohibicji. Pierwsze próby ograniczenia spożycia alkoholu, pomysł wprowadzenia, a później przyjęcie XVIII poprawki do Konstytucji. Stowarzyszenia i organizacje na rzecz zakazu spożywania alkoholu wysokoprocentowego powstawały już w drugiej połowie XIX wieku. Winnicka prezentuje sylwetki kobiet, najbardziej znanych bojowniczek o trzeźwość – Carrie Nation, Eliza Jane Thompson, Frances Willard. Te kobiety nie tylko walczyły o trzeźwość, ale również przyczyniły się lub stały założycielkami takich organizacji jak Woman’s Christian Temperance Union, American Society of the Promotion of Temperance, która doprowadziła do wprowadzenia pierwszej ustawy prohibicyjnej w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanu Maine.

W rozdziale „Nie chcemy waszego świata” możemy przeczytać o rewolucji obyczajowej, jaka dokonała się w Stanach Zjednoczonych, a która szczególnie widoczna była w Nowym Jorku. Znacznie skróciła się długość sukienki przeciętnej kobiety, ale i również długość jej włosów. Modny stał się tzw. ‘bob’, krótko ścięte włosy, symbol lat dwudziestych. Wykształciło się określenie ‘flapper’ (‘podlotek’, ‘podfruwajka’), czyli „chłopczyca z kieliszkiem w kabriolecie, ambitny pisklak z długim papierosem w jazz klubie, krótkowłosa tancerka w otoczeniu adoratorów” . Całkowicie zmienił się nie tylko wygląd nowoczesnej kobiety i jej zachowanie, bardziej beztroskie, bardziej frywolne, ale również upowszechniła się muzyka jazzowa. I to w niej konserwatyści upatrywali największego zagrożenia, rozwiązłości i upadku moralności. Ówczesna żona dzięki rozwojowi technologii miała więcej czasu dla siebie. Pralki i lodówki znacznie ułatwiały życie, kobiety podejmowały więc pracę zawodową, co prowadziło do niezależności finansowej, a tym samym uniezależnienia od mężczyzn.

Czwarty rozdział to epoka jazzu. Historie życia najbardziej znanych muzyków Berlina Irvinga, Duke’a Ellingtona, Louisa Armstronga, Jimmy’ego Durante, George’a Gershwina,
a także najbardziej znanej pary artystów Francisa Scotta Fitzgeralda i jego żony Zeldy. Autorka opisuje Broadway, najsłynniejsze przedstawienia i najbardziej popularne kluby jak choćby Cotton Club. Zajrzymy do budzącego się właśnie do życia Harlemu i na kwitnące Wall Street. Lata dwudzieste to finansowe eldorado Ameryki.

W ostatnim rozdziale „Prohibicja łączy ludzi” czytamy o sposobach radzenia sobie Nowojorczyków z zakazem picia alkoholu. Nielegalnie produkowane piwo, wino udostępniane przez władze do rytuałów religijnych (nagle namnożyło się w Nowym Jorku rabinów), przemyt i oczywiście to co na prohibicji wyrosło i zyskało najbardziej, czyli mafia. Autorka przedstawia najbardziej znanych gangsterów, z Alem Capone na czele, który wprawdzie działał w Chicago, ale pochodził z Brooklynu, ponadto Lucky Luciano, Arnold Rothstein i wielu innych. Poznajemy agentów działających na terenie Nowego Jorku, likwidujących nielegalne bary, a niektórzy ze śledczych to były prawdziwe gwiazdy branży. Najciekawsze w tym rozdziale były schowki na alkohol, przejścia, piwniczki, skrytki, pomysłowość nie znała granic.

„Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” to niezwykła opowieść o latach dwudziestych i najgorętszym okresie prohibicji, rozkwitu gospodarczego, rewolucji obyczajowej. Autorka zebrała mnóstwo materiałów na temat ówczesnego życia, realiów miasta i mieszkających w nim ludzi. Stworzyła z tego pasjonującą historię, która wciąga czytelnika do świata nielegalnych klubów i charlestona. Całość uzupełniona niezwykłymi fotografiami i plakatami. Kolejny po Paryżu i Berlinie, album o mieście, który był i jest kulturalną stolicą świata. Pięknie wydany, świetnie napisany, wart każdej poświęconej na czytanie minuty.

*Ewa Winnicka, "Nowy Jork zbuntowany...", DW PWN, Warszawa 2013, s.99.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nowy Jork się zatacza

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedyś Nowy Jork dumnie nosił miano serca Stanów Zjednoczonych. Miasto to na przełomie XIX i XX wieku było prawdziwym rajem dla artystów i biznesmenów. Swoim mieszkańcom stwarzało nieograniczone możliwości rozwoju duchowego, finansowego i towarzyskiego. Samo również kwitło i powiększało się w szalonym tempie. Budynki pięły się w górę, a ludzie porzucali małomiasteczkowe, ograniczone poglądy. Skandal gonił skandal, sukienki dam z wyższych sfer stawały się coraz krótsze ... dziewczęta zaczynały się buntować i żądać równouprawnienia. Aż trudno uwierzyć, że rozpędzone lata 20. ubiegłego stulecia były nie tylko erą jazzu, ale też prohibicji.

Bunt nowojorczyków opisany przez Ewę Winnicką dotyczył właśnie uchwalenia osiemnastej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Mówiła ona o zakazie produkcji, sprzedaży i spożywania alkoholu, co dla kochającego swe swobody obywatelskie narodu było szczególnie trudne do zniesienia w metropolii. Prohibicja, skoro została wprowadzona, musiała mieć także swoich zwolenników. Ci, nazywani byli "suchymi" i starali się wszelkimi możliwymi sposobami ograniczyć dostęp do mającego niszczycielski wpływ na ludzi alkoholu, który tak bardzo pokochali "mokrzy". Jak pokazuje historia, średnio im się to udało.

Autorka skupia się przede wszystkim na zmianach kulturowych wynikających z prohibicji, czyli m.in. pojawieniu się pierwszych amerykańskich gangsterów. Jak pisze, większość z nich wywodziła się z mało szanowanych rodzin irlandzkich i włoskich imigrantów, wśród których przez pewien czas prym wiedli.. Żydzi. Rewolucję obyczajową oznacza także powstanie tygodnika New Yorker oraz otwarcie setek teatrów. Rozkwit architektoniczny tak samo mocno odzwierciedla amerykańskie marzenie o byciu na szczycie, szczególnie, że popularne już wtedy drapacze chmur pozwoliły firmom dosłownie wspinać się coraz wyżej.

Nie można nie wspomnieć o szacie graficznej "Nowego Jorku zbuntowanego". Już sama okładka z Fredem Astairem, niesamowicie klimatyczna, od razu przyciąga oko, a przecież i właściwa treść jest równie intrygująca. Ta barwna i wypełniona po brzegi ciekawostkami opowieść o czasach prohibicji opatrzona jest licznymi fotografiami przedstawiającymi jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście i sławnych w tamtych czasach ludzi - polityków, aktywistów czy gangsterów, a także elity artystycznej z Francisem Scottem Fitzgeraldem na czele.

W tym miejscu czytelnikom należy się jeszcze jedno wyjaśnienie. Ten, kto nie pała wielką miłością do "Wielkiego Gatsby'ego" nie zrozumie pasji, z jaką autorka pisze o tamtych czasach. Ewa Winnicka stworzyła niemal hymn pochwalny ku czci tej fenomenalnej książki i jej autora. To właśnie on wraz z żoną Zeldą tworzyli parę pierwszych nowojorskich celebrytów tamtych czasów. W swoich powieściach pisarz opisywał rówieśników oddających się beztroskim zabawom do białego rana przy jazzowych melodiach i niezliczonych butelkach - zakazanych w tym okresie - wysokoprocentowych trunków. Sam żył podobnie intensywnie. Ba, takie życie wiódł cały Nowy Jork w latach 1919-1933.

Wielkie Jabłko zasługiwało na porządną książkę, opisującą te szalone czasy, kiedy wszystko było możliwe, a nikt nie myślał jeszcze o kacu, który miał nadejść wraz z Wielkim Kryzysem. Ewie Winnickiej udało się porwać mnie w pasjonującą podróż w przeszłość, za którą zawsze tęskniłam. "Nowy Jork zbuntowany" to w końcu nie tylko zbieranina suchych danych na temat okresu prohibicji, lecz także fascynująca opowieść o ludziach i mieście, które nigdy nie zasypia, lecz bawi się i pije. Polecam.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena