Koszyk 0
Opis:
Teksas, 1902 Nora Marlowe, świetnie wykształcona panna z dobrego domu, zawsze chciała zobaczyć Dziki Zachód. Przeczytała wiele romansów o przystojnych i dzielnych kowbojach. Romantyczne wizje w zetknięciu z rzeczywistością rozsypują się jak domek z kart. Tutejszym mężczyznom daleko do bohaterów z kart powieści, chociaż przy bliższym poznaniu, trochę zyskują. Zwłaszcza jeden z nich...
Mniej Więcej
  • Diana Palmer
  • 2014
  • 384
  • 200
  • 125
  • 978-83-276-0749-2
  • 9788327607492
  • ZBPU7

Recenzje czytelników

Książka jak stary przyjaciel

Ocena:
Autor:
Data:
Czy dziś pamięta ktoś jeszcze typowe romanse? Co prawda nie są wybitnie oryginalne, ale przyjemnie lekkie, z bohaterami, którzy od razu zdobywają nasze serca i trzymamy za nich kciuki do samego końca? I nie ma ani śladu wampirów, wilkołaków czy wysłanników z kosmosu.

Taka właśnie jest powieść Diany Palmer. Jest rok 1902. Tytułowa Nora, dobrze sytuowana panna z wyższych sfer wyjeżdża do kuzynki na wieś, do Teksasu. Chce pomóc kuzynce, a przy okazji przekonać się, czy Dziki Zachód jest taki ... jak w powieściach. Zarządca rancza, Cal Barton, postanawia nauczyć snobkę Norę moresu i tego, że nie należy oceniać ludzi przez pryzmat ich pochodzenia.

Co cechuje typowe romanse? Przewidywalność. Jestem pewna, że fabułę Nory będziecie odgadywać z łatwością i większość rzeczy nie powinna Was zaskoczyć (tu występuje taka równowaga – wszystkiego się spodziewamy, a jak nie przewidzimy jakiegoś elementu, to następuje szok i dziesięciokrotnie zwiększamy tempo czytania). Mimo to nie sądziłam, że aż tak przyjemnie spędzę czas z tą powieścią! Kiedy zostało mi ostatnie parę stron, czułam się, jakby ktoś kazał mi rano wyjść z ciepłego łóżka – jest tak fajnie, niech to jeszcze chwilkę potrwa.

Sięganie po tę książkę jest jak wizyta u starego przyjaciela – od początku czujesz się dobrze i wiesz czego się spodziewać, ale to nie sprawia, że się nudzisz, przeciwnie. Miło spędzasz czas, a na koniec nie chce Ci się wierzyć, że minęło tyle godzin i czas już wychodzić… Jeszcze nie zamknąłeś drzwi, a już zaczynasz tęsknić. Dokładnie taka jest Nora.

Język, którym napisano tę książkę jest bardzo prosty. Wiedziałam jednak, że należy się tego spodziewać, dlatego nie uznaję za wadę takiego sposobu pisania. Bohaterowie są bardzo barwni, żywi – zupełnie, jakby do ich kreacji użyto jaskrawych, kolorowych flamastrów. Powiedzmy sobie szczerze – są nieco odrealnieni, ale tak polubiłam tę książkę, że najchętniej powiedziałabym „a właśnie, że nie”.

Mimo lekkiej formy Diana Palmer dotknęła ważnego w tamtych czasach tematu (należy pamiętać, że akcja toczy się na początku XX wieku). Szufladkowanie ludzi i traktowanie ich „adekwatnie” do ich pozycji społecznej na pewno skrzywdziło i nadal krzywdzi niejedną osobę. Życie głównej bohaterki zweryfikowało, czy takie podejście jest słuszne, a ja uważam, że warto uczyć się na cudzych błędach i nie małpować podejścia Nory. ;)

Czy polecę Wam tę książkę? Pewnie! Jeśli tylko ktoś lubi romanse i ma ochotę poczuć teksański upał (gdy na dworze szaro), Nora służy pomocą. Autorka zadbała, by dostarczyć nam dobrej rozrywki i relaksu w przyjemnej, prostej formie.

Nie spodziewajcie się po tej książce odkrycia czytelniczego, bo takim nie jest. Ale jeśli założycie, że sięgacie po niewymagającą książkę, by odpocząć i błyskawicznie pochłonąć (wciągające!) losy Nory, będziecie zadowoleni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Mezalians

Ocena:
Autor:
Data:
Dziki Zachód, choć od dawna nie istnieje, nadal urzeka swą niezwykłością. Niegdyś na tych terenach zamieszkiwali przystojni, dzielni Indianie oraz uroczy i odważni kowboje, których widok poruszał niejedno niewieście serce. Ale w zetknięciu w rzeczywistością romantyczne wizje przedstawiają się zgoła inaczej. Na własnej skórze przekonała się o tym główna bohaterka książki ''Nora'' Diany Palmer.

Teksas, 1902 rok. Nora Marlowe, angielska arystokratka od dawna marzy o tym ... by zobaczyć Dziki Zachód i majestatycznych rycerzy prerii opisywanych w jej ukochanych powieściach. W końcu nadarza się taka okazja. Po przebytej długiej i ciężkiej chorobie dostaje zaproszenie od swojego wujostwa na rancho w Teksasie. Na miejscu okazuje się jednak, że tutejsi mężczyźni to nieogoleni, brudni, śmierdzący potem i krowim łajnem prostacy. A zwłaszcza niechęć budzi Cal Barton, zarządca hodowli wuja Chestera. Mimo to wbrew wszystkim pozorom, ich wzajemna awersja niespodziewanie przeradza się w gwałtowne, płomienne uczucie. Co z tego dalej wyniknie? Czy brudny kowboj i bogata panna popełnią skandaliczny mezalians?

Diana Palmer, a właściwie Susan Spaeth Kyle napisała pierwszą powieść w 1979 roku. Wcześniej przez szesnaście lat pracowała jako dziennikarka w dziennikach i tygodnikach. Wydała ponad dziewięćdziesiąt książek, które przetłumaczono na wiele języków. Osobiście lubię twórczość tej pisarki i często sięgam po jej książki, kiedy mam ochotę na niezobowiązującą, lekką opowieść. Tym razem skusiłam się na ''Norę''. Poprzednio powieść, w innym tłumaczeniu, została wydana w 1995 roku przez wydawnictwo DeCapo pod tytułem ''Mezalians''.

Fabuła sama w sobie jest prosta, sztampowa i przewidywalna. Pomimo tego wzbudziła moje zainteresowanie. Nora to typowa paniusia ze Wschodu, przebogata i przewrażliwiona. Wszyscy mężczyźni, jakich dotychczas poznała, byli wobec niej do bólu uprzejmi i troskliwi. Dlatego też zaskoczyło ją zachowanie prymitywnego Cala, który nie próbował schlebiać jej kobiecej próżności. Mężczyzna natomiast miał przednią rozrywkę sprowadzając wywyższają się damulkę do poziomu zwykłej panny. Niestety, ich przekomarzanie się, słowne przepychanki, a nawet niegrzeczne obrzucanie epitetami, nie przypadły mi do gustu. Nie potrafiłam zrozumieć, jak obyta w świecie arystokratka może sądzić kogoś po stroju i miejscu zajmowanym w społeczeństwie. Nie podobała mi się jej bezmyślność, snobizm, wyniosłość i myślenie wąskimi kategoriami. Ale i postępowanie Cala w pełnym momencie przekroczyło granice przyzwoitości. Pomijając jednak moje prywatne animozje, bohaterowie są nakreśleni całkiem wyraziście, bez trudu można sobie wyobrazić ich teatralizację.

Wątek miłosny nie przemówił do mnie ani trochę, może dlatego, że nie przepadam za związkami pełnymi niedomówień, tajemnic, sekretów i niejasnych sytuacji. Moim zdaniem, kiedy dwoje ludzi kocha się głęboko, szczerze i bezgranicznie, to nie ukrywa swoich niedostatków, naturalnych słabości oraz wad. Dlatego przeczuwałam, że wstrzymywanie czy utajnianie pewnych informacji w przypadku Nory i Cala, prędzej czy później odbije się negatywnym echem na ich życiu. Szczególnie panna Marlowe dostała prawdziwą lekcje pokory, która wymknęła się nieco spod kontroli.

W ogólnym rozrachunku książka jest dobra, przyjemna. Autorka pisze łatwym, przystępnym językiem, bez niepotrzebnego wchodzenia w zawiłości. Doskonale oddaje klimat lat dwudziestych ubiegłego wieku będący w szponach narzuconych schematów, norm i konwenansów. Akcja posiada miarowe i raczej spokojne tempo, chociaż nie brakuje zaskakujących momentów i niespodziewanych zwrotów. Z kolei szczęśliwe zakończenie w moich oczach trąci nieco banałem, niemniej jakoś mi to nie przeszkadzało.

Podsumowując. Nie żałuję czasu spędzonego nad tą lekturą. To pozornie lekka powieść obyczajowa z przesłaniem mówiącym, że pozycja społeczna i wielki majątek to nie jest najważniejsze, liczy się przede wszystkim człowiek i to, jakie wartości sobą reprezentuje. Polecam fanom pisarki, jak i wszystkim zainteresowanym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena