Koszyk 0
Opis:
Salomea Przygoda ucieka od zwariowanej rodziny, chcąc rozpocząć samodzielne życie. Gdy okazuje się, że jej stancja przypomina posiadłość z filmów grozy klasy B, prowadzona jest przez trzy siostry w dość podeszłym wieku i papugę, a w telefonie słychać głosy, Salka zaczyna zastanawiać się, czy to aby na pewno był dobry pomysł. Pojawienie się młodszego brata jedynie komplikuje i tak niełatwą już sytuację – zwłaszcza, gdy pewnego dnia próbuje utopić siostrę w Odrze...
Mniej Więcej
  • Marta Kisiel
  • 2014
  • 1
  • 336
  • 203
  • 136
  • 978-83-280-0837-3
  • 9788328008373
  • ZBAT6
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Dalej, Marta, dalej!

Ocena:
Autor:
Data:
Są w tej książce tajemnicze szepty w słuchawce telefonu, radio, które nie odbiera fal radiowych, jakieś nitki, po których można dojść od kłębka, jest wojenny i po-wojenny Wrocław, jako miasto magiczne, jest Niedaś, co chce utopić Salkę w rzece, a może nawet kogoś zamordować, a tu i ówdzie, jak rodzynki powtykane w ciasto, tkwią poważne przemyślenia na temat kondycji ludzkiej, winy, kary i odkupienia. No i jest tyleż przystojny, co oczytany młody doktorant, który w końcu sprawia ... że w Salce budzi się seksapil (o ile w tak nieporadnej i niewymiarowej osobie drzemie coś takiego).
A wszystko napisane językiem genialnym, bo inteligentnym, acz humorem przeładowanym, do granic wytrzymałości mięśni brzucha czytelnika. Śmiałam się do łez, do rozpuku, do czkawki, od ucha do ucha i z całego serca. I jeszcze na dodatek skręcałam się ze śmiechu i zrywałam boki. Nie znam we współczesnej polskiej literaturze drugiego autora, który tak umiejętnie bawi się młodą polszczyzną, który potrafi wycisnąć potoczny język jak cytrynkę i wyczarować coś wyrafinowanego z tej wytłoczki.
Marta Kisiel jest okrutna. Zaserwowała swoim czytelnikom cztery lata milczenia. Cztery lata posuchy. Cztery lata wyczekiwań. Ale te cztery lata to były chyba jakieś ćwiczenia samodoskonalące, jakiś obóz pracy może, bo powróciła z książką pełniejszą, dojrzalsza, spójną i fabularnie dopracowaną. O ile „Dożywocie” było świetnym, lekkim debiutem, nad którym można się było po-zaśmiewać w tramwaju, o tyle „Nomen omen” to już pełnoprawna powieść, ze wszystkimi chwytami, jakie można wykorzystać, by trzymać w napięciu, by rozdziawione szczęki brzękały o ziemię, by zakochać się na nowo i na stałe. I pozostaje tylko mieć nadzieję, że cztery to nie jakaś magiczna martowa liczba, że teraz nie da na siebie czekać tak długo (choć jeśli miałoby za cztery lata wyjść coś równie dobrego, to warto czekać), pozostaje tylko wspólnymi siłami całej powiększającej się rzeszy fanów, krzyczeć „Dalej, Marta, dalej! Pisz i nigdy nie przestawaj!”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezwykła Przygoda w niezwykłej przygodnie ;)

Ocena:
Autor:
Data:
Salomea Przygoda właściwie nie powinna być nazwana zwykłą bohaterką. Począwszy od imienia- swoistej klątwy, poprzez niestandardowy wzrost i słuszną posturę, na niesamowitych brakach w koordynacji kończąc. A jednocześnie jest to jedna z najbardziej sympatycznych i na swój sposób prawdziwych bohaterek, z jakimi się zetknęłam. Kompletnie nieidealna, z kompleksami, niezgrabna - wszystkie jej cechy sprawiają, że na pewno niejedna dziewczyna znajdzie w niej coś, przy czym pokiwa ze zrozumieniem głową ... Ale pozostali bohaterowie są nie mniej barwni - tajemnicza staruszka z charakterkiem, jej siostra nałogowo grająca w Warcrafta, papuga żywiąca się wafelkami (której nie da się nie lubić) czy brat Niedaś, typowy studencki leń i pasożyt tworzą mieszankę, przy której nie sposób się nudzić.
Nomen Omen nie jest jednak książką dla każdego. Marta Kisiel pisze bardzo specyficznym językiem, szalenie swobodnym i potocznym, chwilami pełnym wyrażeń, które zrozumieją wyłącznie gracze. Dla niektórych jest to zaletą, dla innych drogą przez mękę. Niemniej mimo małych problemów językowych nie żałuję czasu spędzonego przy tej książce. To kawał naprawdę dobrej rozrywki, pełnej humoru i niezwykłych bohaterów, od której ciężko się oderwać. Gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena