Koszyk 0
Opis:
A oto Państwo Bower. On - Gregory, Amerykanin niemieckiego pochodzenia, oficer wojsk rakietowych, według metryki ,,chrześcijanin. Ona - Judith, amerykańska żydówka zmagająca się z pytaniami o sens życia i wiarę. W tle historia ich małżeństwa skomplikowana obecnością ,,tego trzeciego?, Abla, który wydaje się świetnie rozumieć żonę brata i podzielać jej marzenia? ,,Nocna rozmowa? odziera z pozorów związek niszczony przez kolejne postawy i decyzje. Wyznania, choć nie pozbawione uporu i dumy ... pomagają zrozumieć, co złożyło się na życiową porażkę. W konsekwencji każdy z nas będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytania o zrozumienie, miłość i lęk. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • M
  • miękka
Mniej Więcej
  • Consilia Maria Lakotta
  • 2011
  • 220
  • 202
  • 140
  • 978-83-7595-333-6
  • 9788375953336
  • ZADOB

Recenzje czytelników

Nocna rozmowa

Ocena:
Autor:
Data:
Gdy zauważyłam, że na rynku wydawniczym istnieje książka o małżeństwie Niemca z dziewczyną pochodzącą z rodziny żydowskiej nie wahałam się ani chwili. Od zawsze interesował mnie temat nacji, z której wywodziła się bohaterka, dlatego tym bardziej zależało mi na przeczytaniu tej pozycji. Bardzo ucieszyłam się, gdy okazało się, że będę miała okazję ją zrecenzować !

Akcja powieści toczy się w Nowym Jorku w 196 roku. Gregory i Judith byli szczęśliwym małżeństwem ... on pochodził z niemieckiej rodziny, był oficerem. Kobieta urodziła się w żydowskiej rodzinie. Mężczyzna postanowił opowiedzieć swoją historię znajomemu z baru, w którym pracowała jego znajoma i czarnoskóremu mężczyźnie, który tam przebywał. Gregory miał brata Abla. Gdy mąż postanowił wyjechać do pracy żona została sama. Chciała poprowadzić antykwariat swoich rodziców. Bardzo zbliżyli się do siebie z Ablem, czy miało to związek z kłopotami w małżeństwie bohaterów?

Nigdy wcześniej nie słyszałam nic o twórczości tej autorki, dlatego z tym większą ochotą postanowiłam zapoznać się z tą pozycją. Już od pierwszych stron wiedziałam, że nie będę żałowała tej decyzji. Temat Żydów jest mi bliski, bardzo lubię czytać o ich losach, kulturze, zwyczajach. Autorka stworzyła niepowtarzalną opowieść o małżeństwie Niemca z Żydówką.

Język jest prosty, ciekawe opisy sprawiają, że nie można oderwać się od tej pozycji. Przeczytałam ją dosłownie jednym tchem, nie chciałam się od niej odrywać ,choćby na moment. Bardzo się cieszę, że mam na półce kolejną książkę autorki ,,Córki Nipponu nie płaczą” , po którą również sięgnę z wielkim zainteresowaniem. Nie mogę się doczekać tego, co będzie dane mi w niej przeczytać !

Autorka urodziła się, jako jedno z bliźniąt syjamskich, jedno z nich zmarło. Kobieta postanowiła opisać swoje odzyskiwanie wiary chrześcijańskiej.

,,Nocna rozmowa” to wspaniała opowieść nie tylko dla miłośników twórczości autorki. Pisarka porusza także ważne problemy panujące na świecie, jak bieda, czy związki ze starszym mężczyzną.

Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nocna rozmowa

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja powieści "Nocna rozmowa" przenosi nas w pewną listopadową i dość niecodzienną noc. Jest rok 1965. Cały Nowy Jork spowija ciemność i tylko w wysoko uniesionej ręce Statuy Wolności jak zawsze płonie pochodnia, stanowiąc jedyne źródło światła nad tym wielkim miastem. Co się stało? Wbrew pozorom nie stoi za tym żadna katastrofa. Po prostu - zwykła awaria rozdzielni w elektrowni nad Niagarą. Niby nic wielkiego, jednak usterka ta stała się dla wielu ludzi czymś wyjątkowym ... Brak prądu sprowokował wiele rozmów przy blasku świec. Rozmów o błahych sprawach, ale także tych ważnych, a być może najważniejszych w życiu. Właśnie w tę noc kapitan Gregory Bower trafia do baru, w którym pracuje jego znajoma, Betsy. Do tej dwójki w pewnym momencie dołącza czarnoskóry duchowny. Tak jak Betsy, on również stanie się świadkiem swoistej spowiedzi, w której Gregory rozlicza się ze swoją przeszłością. Opowiada on historię swojego małżeństwa z Judith. On - Amerykanin niemieckiego pochodzenia, chrześcijanin, ona - córka żydowskiego handlarza antyków. Nie ulega wątpliwości, że połączyła ich miłość, jednak wydaje się, że to jest jedyne, co tak naprawdę ich łączy. Prawdziwe pokrewieństwo dusz połączyło Judith z bratem Gregory'ego - Ablem. Oczywiście wzbudziło to niepohamowaną zazdrość jej męża, która tylko pogłębiła przepaść dzielącą małżonków.

Wbrew pozorom nie jest to powieść tylko o miłości. Relacje małżeńskie to jedno, ale zbyt wiele tu ważnych pytań, zbyt wiele poruszanych jest ważnych tematów i religijnych rozważań, by potraktować "Nocną rozmowę" jako lekturę do poduszki. Serce Judith jest przepełnione pragnieniem powrotu do ojczyzny swoich przodków - Izraela. Marzą o tym również jej rodzice, którzy jednak osiągają swój cel. Trafiają do kibucu, wspólnoty, którą tworzy napływająca z całego świata ludność żydowska, pragnąca powrócić do swoich korzeni (w czasie II wojny światowej Ziemia Święta stała się oczywiście celem ucieczki). Mieszkańcy kibucu mieli równe prawa i obowiązki, ale z czasem pojawia się problem, z którym rodzice Judith nie mogą się pogodzić:

"(...) tak wiele z zepsutego ducha naszej epoki przeniknęło do kibucu. Pierwsi pionierzy, a także druga i trzecia fala emigracji, jakie tu przybyły, szanowali jeszcze starą tradycję. Potem zjawili się przybysze z Ameryki, z Europy - zafascynowani ideą wspólnoty, jak najbardziej, lecz bez szacunku dla spuścizny przodków, a przede wszystkim bez wiary, poza przekonaniem, że to w ich własnych rękach spoczywa i od ich odwagi zależy przyszłość Izraela".

Problem kibuców, jak już wspomniałam, to tylko jeden z licznych ważnych tematów poruszanych przez autorkę na kartach powieści.

Na koniec wspomnę tylko o jednym małym niuansie, który przeszkadzał mi w odbiorze lektury. Nie rozumiem idei wplatania właściwie w każdą wypowiedź bohaterów, szczególnie Judith, imienia swojego rozmówcy:

- Nie podoba ci się, Gregory?
- Ani trochę, ale mimo to cieszy mnie, że wreszcie zainteresowałaś się ostatnim krzykiem mody.
- Mylisz się, Gregory (...)
- To widać. Przez ten czas mocno zeszczuplałaś. (...)
- Gregory, nie chodzi tylko o to."

Czy tylko mnie to przeszkadza? To tylko próbka jednej z rozmów przeprowadzonych między małżonkami. Mam wrażenie, że przez cały czas właściwie chodzi Judith o to, by przypomnieć swojemu mężowi, jak ma na imię :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena