Koszyk 0
Opis:
Mówi się, że nie można pójść na pustynię i wrócić jako ta sama osoba…Ta książka to niezwykła opowieść o człowieku, który stanął na krawędzi zwątpienia.Miał dość swojego dotychczasowego życia, więc przyjął propozycję przyjaciela i wyruszył na Saharę, by tam zbierać materiały do filmu.Pewnego wieczoru przypadkiem odłą ... czył się od karawany. Beduiński przewodnik zniknął mu z oczu. Nie miał wody, ubrań ani nawet kompasu. Był zupełnie sam, zagubiony pośrodku pustyni. Powoli zapadały ciemności...Tak zaczęła się noc, która odmieniła jego życie.Bo czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.Tym człowiekiem był Eric-Emmanuel Schmitt."Noc ognia" to wyjątkowa książka w dorobku Erica-Emmanuela Schmitta, autora bestsellerowych Papug z placu d’Arezzo, Trucicielki i Oskara i pani Róży. Dzieląc się z czytelnikami głęboką refleksją i własną historią, Schmitt uczy, jak wykorzystać niepowtarzalną szansę, by na zawsze zmienić siebie – i swoje życie – na lepsze. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Eric-Emmanuel Schmitt
  • 2016
  • 1
  • 176
  • 194
  • 124
  • 97883240-3704-9
  • 9788324037049
  • ZDE2S

Recenzje czytelników

Schmitt Eric-Emmanuel Noc ognia Magiczna twórcza dająca do myślenia noc

Ocena:
Autor:
Data:
Zadajemy sobie w naszym życiu wiele pytań każdego dnia o jego sens. Pytania wynikają ze środowiska w jakim dane jest nam na co dzień funkcjonować. Losy bohaterów: Erica, młodego filozofa zaczynającego karierę naukową oraz reżysera Gerarda chcącego zrobić film na temat Charlesa de Foucaulda. Jest to postać księdza i myśliciela, mistyka. Dla Erica obie role Foucaulda stanowiły wyzwanie ze względu na pasje zawodową jaką jest filozofia. ... Rozmowy Erica z Gerardem przyczyniły się do napisania wspólnego scenariusza i wyruszeniem w podróż śladami poznania tego ów bohatera. Podróż na pustynię Saharę miała mieć charakter przyjrzeniu się z bliska, który wizerunek był lepszy ksiądz czy myśliciel? Kiedy dotarli do miejsca podróży do końca nie czuli się pewnie, ponieważ warunki mieszkaniowe wzbudzały w nich lęk. Gerard mniej go odczuwał, a Eric był wrażliwy na wszystko to co jest przed nim nowe i nieznane.
Kiedy dotarli na pustynię przewodnikiem był po niej Donald, Amerykanin, a osobom, która mu pomagała to Abajghur, tuareski arystokrata , który od wieków znał trasę jak dotrzeć bezpiecznie przez pustynię. Na wyprawie przez pustynię występuje brak komunikacji, bak słów, co dodatkowo przyczynia się do niepewności wśród uczestników niebezpiecznej podróży, walkę o przetrwanie. Eric czuł ogromny strach przed wyruszeniem ze względu na to, że występuje brak komunikacji, nie można udzielić pierwszej pomocy w razie konieczności. 10 dni samotności czy zmieni życie naszych bohaterów, sposób myślenia, przestrzegania siebie w innym otoczeniu czy stanie się pozytywnym odbiorem czy udręką dla bohaterów?
Dla Erica noce były męczące, ponieważ zadawał sobie pytania i sam na nie odpowiadał.. Wolał maszerować, aż do momentu wycieńczenia. Uznał, że myślenie dla niego jest stratą czasu. Pojawiało się nawet poczucie zagrożenia stanowiące niepokój. Uważał, że przewodnik swoją wiedzę przekazuje nie właściwy sposób - udaje, że wie dużo o podróżach. Przeważnie jest tak, że gdy mamy wyruszyć w pierwszą podróż w nieznane nam miejsce do upragnionego celu pojawia się uczucie lekkiego strachu. Jedynie w osobie Abajghura nasz bohater odkrywa, że może mu zaufać, czuje się dobrze, uśmiecha, próbuje nawiązać z nim kontakt, odnajduje spokój, którego szukał od początku. Te dwa obce światy połączyły się we wzajemnej nieznanej sobie komunikacji w świecie ciszy. Poznanie nowego zapachu i smaku podpłomyka wykonanego przez Abajghura spowodowało, że Eric wrócił do chwil z dzieciństwa. Chwile niezwykłe, a jednak możliwe do zrealizowania w warunkach klimatycznych. Zbudowanie pieca na piasku, wyrobienie ciasta to był raj na ziemi jak to by się powiedziało współcześnie nie posiadając nic do jedzenia w chwili przetrwania w dalekiej podróży.
Dzięki Ericowi poznajemy świat filozofii, który nie jest taki trudny w pojmowaniu go jako naukę. Filozofia pozwala nam odbiorcom zmieniać horyzonty myślenia. Eric skrywa w sobie tajemnicę. Czytelniku jeśli chcesz się przekonać o tym, że trudne pytania w świecie filozofii nie stanowią dla Ciebie problemu to ta książka stanowić będzie dla odpowiedź na Twoje pytania w momencie kiedy masz słabszy dzień w swoim życiu.
Autor w zrozumiały językowy sposób przedstawił nie tylko samą osobę bohatera, ale zachęca do myślenia. W książce tej występują ciekawe dialogi, pytania, które pozwolą zaprzyjaźnić się z losami Erica.
Zapraszam z miłą chęcią do przeżycia nocy ognia oraz spoglądania na okładkę książki, która ujmuje doskonały widok na pustynię. Noc ognia na pustyni, gdy się pogubimy zdarza się tylko raz i Ty Czytelniku musisz tą noc odkryć, a może Twoje życie nabierze innego spojrzenia kiedy ujrzysz inny świat skrywany tajemnicą Erica- bohatera napisanej i ujętej osobistego w doskonale przez autora tej książki. Warto przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak litera nova.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Noc ognia

Ocena:
Autor:
Data:
A gdyby rzucić to wszystko i wyjechać… na pustynię?

Éric-Emmanuel Schmitt ma w swoim dorobku wiele książek. Najnowsza „Noc ognia”, która właśnie trafia do Czytelników jest specjalna – opowiada historię, która rzeczywiście się wydarzyła. To mistyczny epizod jak Schmitt został pisarzem.

Dwoje przyjaciół – młody scenarzysta i reżyser filmowy - wyjeżdżają na Saharę by tam poszukać plenerów do filmu-biografii Charlesa de Foucaulda ... Do Algierii trafiają dzień wcześniej niż pozostali uczestnicy wyprawy, by od razu wczuć się w klimat, poczuć na własnej skórze inną kulturę.

Atmosfera wyprawy i przegląd różnorakich osobowości sprawia, że niemało w książce trudnych tematów: Bóg – wiara, relacje rodzinne - uporanie się z przeszłością, życie zawodowe – towarzyskie. Od samego początku towarzyszy przeczucie, że ta podróż nie jest jedynie urlopem-wypoczynkiem a może zmienić życie. To forma oczyszczenia, medytacji, trochę ucieczki. Zwrot w opowieści następuje w momencie gdy Éric niechcący odłącza się od karawany. Traci z oczu pozostałych członków wyprawy jak i zaufanego beduińskiego przewodnika. Bez wody i jedzenia, ciepłych ubrań, kompasu, orientacji w terenie. Zdany na siebie, otoczony afrykańskimi ciemnościami. „Bo czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.”

Nie mam dużego doświadczenia z książkami Schmitta. Każda z którą się spotkałam jest inna, nie tyle w tematyce co w formie przekazu: co było gdyby Adolf H. został malarzem czy opowieść o trzech kobietach „w lustrze”. „Noc ognia” dla mnie to podsumowanie pisarskiego życia, rozliczenie z tym co było i próba zapowiedzi czegoś nowego. Niestety taka forma nie do końca do mnie przemawia, po inne książki autora z pewnością sięgnę z przyjemnością.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

Zostaną nagrodzone najciekawsze wypowiedzi świąteczne w formie polecenia książki na prezent połączonego ze wspomnieniem świąt dzieciństwa, refleksją, dedykacją.