Koszyk 0
Opis:
Wstrząsający obraz Bangladeszu widzianego oczami jego rdzennych mieszkańców, zderzony z bajecznym światem dyplomatycznych salonów. Sofia Paulin, prawniczka specjalizująca się w kwestiach praw człowieka i równouprawnienia, obejmuje posadę przy ambasadzie szwedzkiej w stolicy Bangladeszu. W tym samym czasie w maleńkiej bengalskiej wiosce z rąk męża ginie młoda kobieta. Mina i Nazrin, siostry zamordowanej, postanawiają wziąć los w swoje ręce i uciec z rodzinnego domu ... w którym nie mogą czuć się bezpiecznie, do Dhaki, gdzie zaczyna się ich dramatyczna walka o przetrwanie. Konfrontacja z realiami życia w stolicy okazuje się równie trudna dla pary zamożnych Szwedów, co dla ubogich Bengalek. Mimo dzielących ich różnic, losy całej czwórki splatają się w zaskakujący sposób. Szokujący obraz europejskiego blichtru w zderzeniu z dramatem bengalskiej ludności, wykorzystywanej przez polityków i przedsiębiorców oraz budzącą przerażenie sytuacją kobiet nikogo nie pozostawi obojętnym. „Sydsvenskan” Helena Thorfinn – dziennikarka, analityczka społeczna w Szwedzkiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego i działaczka na rzecz praw człowieka. Jej debiut został okrzyknięty jedną z najlepszych szwedzkich książek 2012 roku i szybko stał się bestsellerem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Helena Thorfinn
  • 2013
  • 528
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-609-3
  • 9788378396093
  • ZB43K

Recenzje czytelników

Przenieśmy się do dalekiego bagladeszu

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść Heleny Thorfinn czytałam siedząc w wygodnym fotelu w ciepłym mieszkaniu, popijając herbatkę na odchudzanie.. A gdzieś w odległym Bangladeszu ludzie każdego dnia walczą o przetrwanie. Cóż za paradoks. Jak różny może być świat i jak różnie może wyglądać nasze życie dowiemy się właśnie czytając „Nim zabierze nas rzeka”. Książka uderzająca i otrzeźwiająca w swym przekazie – wyrywa z tego mięciutkiego fotela i przenosi wprost do ciasnego, wiecznie zatłoczonego miasta – Dhaki ... bo to tam rozgrywa się większość wydarzeń opisanych w powieści. Otwiera oczy na problemy ludzi z krajów trzeciego świata. Pokazuje, że oprócz naszych problemów, ludzi z bogatszego, łatwiejszego świata, inni, gdzieś tam dalej każdego dnia toczą o wiele ważniejszą walkę, walkę o przeżycie. Jesteśmy tacy sami, tak samo czujemy, śmiejemy się, kochamy – niezależnie od szerokości geograficznej, koloru skóry czy wyznania, a mimo to tak różne miejsca stwarzamy sobie do życia. Każdy jednak pragnie być szczęśliwy. Bengalczycy jednak, często tak naprawdę nic nie mając, do szczęścia potrzebują tak nie wiele, a my tak wiele!

Autorka opisuje Bangladesz widziany z dwóch perspektyw. Jedna to Bangladesz widziany oczami bideshis, czyli przez bogatych obcokrajowców, a z drugiej strony ocieramy się o dramat bengalskiej ludności.
Sofia Paulin jest prawniczką ze Szwecji, która przybywa do Dhaki, by pracować w szwedzkiej ambasadzie. Bengalski świat opisany z jej perspektywy trochę przynudza, jest za bardzo „naładowany” formalnymi określeniami, za dużo tu nazw organizacji, bezużytecznych opisów o pracy i pracownikach niektórych z nich. Ale za to historia rodowitych mieszkanek Bangladeszu, Nazrin i jej młodszej siostry Miny, wciąga. Ich dramatyczna historia pokazuje w jakiej beznadziei muszą żyć kobiety w islamskim świecie i z jakimi problemami borykają się na co dzień.

Książkę polecam szczególnie tym, którzy są ciekawi odmiennych, dalekich kultur, w tym przypadku kultury islamu. Co prawda książka nie jest oparta na faktach, ale za to napisana przez kobietę, która spędziła kilka lat w Dhace.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena