Koszyk 0
Opis:
Wcześniej myśleliśmy, że zdarza się to tylko w państwach arabskich, bardzo daleko, ale teraz wiemy, że dzieje się to tutaj, może nawet w naszym bloku, na naszej klatce, obok za ścianą. Autorka Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależ ... na kobieta uczy w szkole językowej, gdzie poznaje i zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Młody Muzułmanin powoli, acz bardzo metodycznie, wprowadza ją w swoją kulturę i religię. Nigdy jednak nie zdradza prawdziwych motywów. A te okażą się przerażające. Ale gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie już za późno… Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów - relacji między nowoczesnym światem Zachodu ufundowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską. Jakie motywy kierują ludzkimi wyborami? Kiedy miłość usprawiedliwia zbrodnie? Reyes Monforte, autorka znana w Polsce m.in. z "Burki miłości", podsuwa wiele pytań, na które odpowiedzi wcale nie są takie proste. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Reyes Monforte
 • 2015
 • 2
 • 572
 • 210
 • 136
 • 97883-7767-8312, 9788377678312 ?
 • 9788377678312, U, ZCJIQ ?
 • ZCJIQ

Recenzje czytelników

Niewierna

Ocena:
Autor:
Data:
W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost samobójczych ataków terrorystycznych dokonywanych na całym świecie. Terroryści arabscy są rekrutowani także w całej Europie, a później wykorzystywani w akcjach np. w Iraku, Czeczenii,Afganistanie. Proces rekrutacji zachodzi w dowolnym miejscu i może to być kafejka internetowa, sklep, szkoła czy ośrodek kultury. Odbywa się to w miejscach i czasie, gdy nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy ...

Hiszpańska pisarka i dziennikarka Reyes Monforte napisała książkę pt. ,,Niewierna", w której przedstawiła prawdziwą historię kobiety- Hiszpanki-wciągniętej w świat terrorystów.

Sara ma 24 lata, siedmioletniego synka Ivana i mieszka z ojcem w uroczym domku w Madrycie. Oprócz hiszpańskiego zna język angielski, włoski, francuski i niemiecki. Pracuje w szkole językowej, w której na zajęcia przychodzą głównie mężczyźni różnych narodowości w wieku od 20 do 45 lat. Lubi swoją pracę. Często prowadzi dyskusje z uczniami i pomaga im rozwiązywać problemy administracyjne, w których barierą jest język. Jest otwarta i ciekawa świata, a do tego młoda i ładna. Dyrektorka szkoły upomina ją, by zdystansowała się do uczniów, bo mogą wyniknąć z tego kłopoty. Sara jednak nie widzi problemu. Wkrótce poznaje w szkole Nahiba Almallaha-35-letniego Marokańczyka, który pracuje w agencji nieruchomości, a do tego roztacza wokół siebie ,,nieodparty wdzięk uwodziciela."
Nahib jest sympatyczny, pracowity, dobrze wykształcony, romantyczny i lubi robić niespodzianki. Spotykają się coraz częściej i Sara ,,czuła, że jej mózg ulega hipnotycznemu, chorobliwemu zniewoleniu, że działa na nią jakaś magnetyczna siła, popychająca ją w kierunku tego mężczyzny." Coraz bardziej wchodzi w świat tego muzułmanina. Poznaje jego zwyczaje, okoliczności śmierci ojca, kulturę, kuchnię i religię-nasiąka nowymi doznaniami.

Jest coraz bardziej zakochana w Nahibie i nie zwraca uwagi na ostrzeżenia ojca i przyjaciółki, którzy starają się jej uświadomić zagrożenia wypływające z różnic między chrześcijanami, a muzułmanami. Terroryzm islamski opiera się na przekonaniu, iż tylko muzułmanie znają prawdę, a pozostali-chrześcijanie, żydzi, prawosławni, mylą się i zasługują na potępienie.
,,Nie oszukuj się, Saro, dla nich pozostaniesz niewierna i tyle. To jest ich prawdziwy duch. To jest nowy faszyzm naszego wieku."

W końcu Sara zaczyna mieć wątpliwości, gdy zauważa w komputerze Nahiba otwarte strony i fora internetowe związane z obrazami wojny i zamachów; rysunkami i schematami, jak zrobić bombę w domu; mapami Afganistanu, Pakistanu, Somalii, Czeczenii, a także Europy i Stanów Zjednoczonych z zaznaczonym sprzętem wojskowym. Znajduje przez przypadek kilka jego paszportów wystawionych na różne nazwiska, ale z tym samym zdjęciem.

Na wyjście z tego układu jest już jednak za późno. Jej życie zaczyna zmierzać ,,ku krainie ciemności i przerażenia", a egzystencja jej i synka zostaje zagrożona.

Przykład Sary pokazuje ze szczegółami jak fundamentaliści prowadzą proces werbunku. Jak rozkochują w sobie kobiety, aby wykorzystać je później do realizacji swoich celów. Sara nie jest wyjątkiem, takich przypadków jest bardzo dużo. Wszystko odbywa się w tak naturalny sposób, że może dziać się za ścianą u sąsiada w bloku czy na ulicy. Nahib nie chodził w turbanie na głowie, ani nie miał długiej brody. Jadł mięso, choć wolał wybierać ryby, lubił grać w karty i oglądać piłkę nożną. Kochając się z Sarą już realizował da`wah-w cichy sposób dążył do pozyskania nowej adeptki islamu.

Przerażające były dla mnie ,,obrazy'' dzieci od pięciu lat do szesnastu uzbrojonych w karabiny, lub przewiązane w pasie materiałami wybuchowymi, które miały zostać poświęcone Allahowi.
Nie trudno zauważyć, że muzułmanie dokonują inwazji na kraje chrześcijańskie i wykorzystują demokrację do pozyskiwania coraz większych praw. Dzięki petrodolarom wpływającym na konta rządów islamskich możliwa jest budowa meczetów dla imigrantów muzułmańskich w państwach chrześcijańskich. Przenoszą swoje zwyczaje do szkół, firm, szpitali i sklepów w Europie.

Książka Reyes Monforte otwiera oczy na relacje świata Zachodu z kulturą muzułmańską i pokazuje jak one wyglądają na co dzień dla zwykłych ludzi. Wciąga już od pierwszych stron, a wraz z kolejnymi napięcie rośnie, gdy Sara musi dokonywać trudnych wyborów. Emocje zapewnione:)
Wkrótce ma się ukazać nowa powieść autorki pt.,,Pocałunki piasku" i przyznam, że już się nie mogę doczekać:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W sieci manipulacji - Reyes Montforte "Niewierna"

Ocena:
Autor:
Data:
Sara Dacosta Santos nie wymagała wiele od życia, w zasadzie ta młoda, gdyż 24-letnia kobieta była nad wyraz dojrzała jak na swój wiek. Jej świat tworzył ojciec Mario, z którym lubiła słowne przepychanki, będące wyrazem ich uczuć, ale również inteligencji i różnicy zdań oraz syn Iván, wesoły malec, który uwielbiał szybko mówić o tym, co dzieje się w jego życiu. Dzięki znajomości kilku języków spełniała się zawodowo, robiąc to co lubi ... ucząc przybyszów z innych krajów jej ojczystego języka hiszpańskiego. Jak na osobę, która w wieku nastoletnim straciła matkę a następnie zaszła w nieplanowaną ciążę i która samotnie wychowywała dziecko, radziła sobie nad wyraz dobrze. Miała wierną, wieloletnią przyjaciółkę Lucíę de la Parra Mengual, z którą uwielbiała spędzać wolne chwile oraz licznych kolegów w pracy. Jednak jak każdy potrzebowała i marzyła o miłości. Związek z Miguelem, rozwijającym swoją karierę, ambitnym policjantem, choć był udany, z czasem rozpadł się ze względu na zmniejszającą się ilość czasu i związane z pracą tajemnice, które mężczyzna musiał zachowywać.

Po tym wydarzeniu Sara podchodziła do związków ostrożniej. Bardziej skupiła się na rodzinie i unikała relacji, które mogłyby zranić ją i jej syna. Jej uporządkowane i ascetyczne życie, wypełnione pracą i rodziną, pewnego dnia wywróciło się do góry nogami. Marzenia przybrały realny kształt, można było ich dotknąć, objąć je, przytulić, pocałować, miały na imię Nahib.
Zadurzona po uszy bohaterka, brnęła w układ, którego nie rozumiała i którego konsekwencji nawet nie była w stanie przewidzieć. Niemal niezauważenie wkroczyła w całkiem nieznany świat. Z miłosnego uniesienia, została brutalnie zrzucona na dno piekła.

„Niewierna” napisana jest z rozmachem. Świetny język, użycie trzecioosobowego narratora, który jest obiektywny i dzięki temu wzmacnia emocjonalność tej historii oraz prawdziwość wydarzeń tworzą mocną mieszankę, dzięki której nie sposób oderwać się od książki. Powieść wbija w fotel, druzgocze, gdy uświadomimy sobie, że ludzie tacy jak Nahib i jego towarzysze istnieją naprawdę, nie wahają się przed niczym i potrafią wywierać na innych tak mocny wpływ, że zmieniają ich w swoich sojuszników. Reyes Montforte ukazuje jak można oszukać a następnie zniszczyć człowieka. Doprowadzić kogoś na skraj wytrzymałości psychicznej, skrzywdzić go tak mocno, że już nigdy nie będzie taki jak dawniej. „Niewierna” to powieść o miłości, kłamstwie, terroryzmie, zaplanowanej i starannie wyreżyserowanej manipulacji, o walce - dla jednych o powrót do normalnego życia, dla innych o urzeczywistnienie wymarzonej wizji świata. Książkę mogę śmiało polecić każdemu, ponieważ z wielką szczerością ukazuje ona losy bohaterów, każe zastanowić się nad dokonywanymi przez nas wyborami i posiada wszystkie cechy dobrej lektury: wciąga, zaskakuje, pozwala zżyć się z bohaterami, wywołuje szereg emocji. Szczególnie zakończenie powala. Przyznam, że spodziewałam się czegoś całkiem innego, snułam pewien scenariusz, jednak nie przewidziałam takiego rozwiązania historii, mocnego i bolesnego, choć cała książka jest niezwykle dramatyczna, a momentami brutalna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena