Koszyk 0
Opis:
Szmaragdowa Seria to dzieje rodzin w trudnych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści. Poruszająca historia rodziny rozbitej i ponownie zjednoczonej w najmroczniejszej godzinie wojny. Jest rok 1937. Młody Węgier Andras Levi przyjeżdża na stypendium do Paryża. Zabiera ze sobą tylko walizkę i tajemniczy list, który obiecał dostarczyć młodej wdowie, nauczycielce baletu Klarze. Szaleńczo się w niej zakochuje ... Ich namiętny związek jest jednak pełen komplikacji. Kochanka- skrywa mroczny sekret. Gdy w Europie wybucha wojna, Andras trafia do obozu koncentracyjnego. Wspomnienia o Klarze dają mu siłę konieczną, by przetrwać w tej strasznej rzeczywistości. Nadzieja na ponowne spotkanie Klary trzyma go przy życiu. Niewidzialny most to powieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie, walczącej o przetrwanie, i trzech braciach, których łączy szczególnie silna więź. Julie Orringer - amerykańska pisarka i wykładowczyni. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Julie Orringer
  • 2013
  • 1
  • 746
  • 210
  • 145
  • 978-83-7554-683-5
  • 9788375546835
  • ZAZCO

Recenzje czytelników

Przejmująca opowieść o miłości i wojnie

Ocena:
Autor:
Data:
Julie Orringer zabiera swoich czytelników w nieco nostalgiczną, bardzo bolesną podróż do niezbyt odległej przeszłości. „Niewidzialny most” to przejmująca powieść opowiadająca o życiu młodego mężczyzny, którego marzenia zostały zniszczone przez nadejście II wojny światowej.

Andras Lévi to dwudziestodwuletni Węgier żydowskiego pochodzenia. Mężczyznę poznajemy w przededniu jego wyjazdy do Francji. Andras to utalentowany rysownik ... który dzięki otrzymanemu stypendium dostaje szansę odbycia studiów architektonicznych. Jest rok 1937, w Europie wzmagają się antysemickie nastroje, atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Zbliża się wojna, w której życie stracą miliony ludzi. Orringer nie uprzedza jednak faktów, bohaterowie „Niewidzialnego mostu” prowadzą normalne życie: studiują, nawiązują przyjaźnie, zakochują się, zakładają rodziny. Przyszłość Andrasa i jego przyjaciół jest pełna perspektyw, a przynajmniej tak myślą bohaterowie.

Powieść została podzielona na pięć części. Pierwsze trzy to opowieść o życiu Léviego we Francji. To historia o tym, jak młody Żyd radzi sobie z przeciwnościami losu, jak zakochuje się na zabój w starszej od siebie kobiecie po przejściach i jak walczy o to uczucie. Narracja prowadzona jest niespiesznie. Orringer daje czytelnikowi czas, by poznał głównego bohatera, jego przyjaciół i rodzinę, by związał się z nimi emocjonalnie. Dwie ostatnie części opowiadają o losach Andrasa i jego rodziny w czasie wojny.

Po dwóch latach życia we Francji Lévi zostaje zmuszony do przerwania studiów i powrócenia na Węgry, ukochana kobieta jedzie razem z nim. Andras zakłada rodzinę, ale jego szczęście nie trwa długo. Mężczyzna i jego bracia zostają wcieleni do przymusowego batalionu pracy – Munkaszolgálat. Rodzina zostaje rozbita. Wraz z rozwojem wojny oddziały pracy zostają przenoszone coraz bliżej linii frontu, nie wszyscy powrócą do domu żywi.

„Niewidzialny most” jest wzruszającym i smutnym utworem wpisującym się w nurt literatury wojennej. Orringer napisała piękną opowieść, sagę rodzinną wyciskającą czytelnikowi łzy z oczu. Dopełnieniem tej cudownej, ale gorzkiej i rozrzewniającej historii jest wiersz „Wszelki wypadek” Wisławy Szymborskiej zamieszczony na końcu powieści. Utwór polskiej noblistki stanowi trafną puentę powieści Julie Orringer.

Książkę polecam czytelnikom, którzy poszukują dobrej, pięknie napisanej literatury poruszającej poważną problematykę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna historia w strasznych czasach

Ocena:
Autor:
Data:
"Niewidzialny most" to książka, którą dobrze się czyta od samego początku, od pierwszego zdania. Autorka opowiada historię miłości Andrasa i Klary, a także ich rodzin i przyjaciół na tle wydarzeń lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Niezwykłe jest to, jak umiejętnie połączone są: opis codziennego życia bohaterów, ich uczuć, spraw, problemów oraz zasugerowanie zagrożenia, którego nie do końca są świadomi, w przeciwieństwie do nas, czytelników ... Dzięki temu uświadamiamy sobie jeszcze bardziej wyraźnie koszmar tamtych lat.
Poza tym Julie Orringer ma niewątpliwie talent narracyjny, który powoduje, że postacie z książki traktujemy jak naszych dobrych znajomych.
Polecam tę powieść wszystkim tym , którzy lubią ciekawe, przejmujące historie ludzi pokazane na tle burzliwych czasów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena