Koszyk 0
Opis:
Punktem wyjścia dla nowej książki Kiliana Jorneta jest śmierć jego przyjaciela i wieloletniego górskiego kompana – Stephane’a Brosse’a. Nieudane przejście Masywu Mont Blanc w 2012 roku odcisnęło piętno na życiu Katalończyka. Kilian w swojej drugiej książce po raz kolejny pokazuje, jakim jest dojrzałym człowiekiem mimo młodego wieku. Skazany na samotność ... zastanawia się nad sensem życia i stara się rozwiać wątpliwości targające jego rzeczywistością. Wspaniałe świadectwo człowieka, dla którego góry są niemalże wszystkim. Człowiek wyjątkowy. Heros. Niezwykła osoba. Kilian Jornet jest aktualnym mistrzem świata w skyrunningu, jednej z najtrudniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Wszedł na Kilimandżaro i zszedł z niej szybciej niż ktokolwiek inny. Wymazał wszystkie światowe rekordy w każdym z wyzwań, jakie sobie postawił: Ultra-Trail du Mont-Blanc, Transpirenaica, wyprawa dookoła jeziora Tahoe… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kilian Jornet
  • 2016
  • 1
  • 256
  • 195
  • 125
  • *, 9788379244829
  • 9788379244829
  • ZD9BM

Recenzje czytelników

,,Żeby żyć, trzeba ryzykować".

Ocena:
Data:
Kilian Jornet oraz jego kompan i przyjaciel Stéphane Bross to dwaj wybitni narciarze wysokogórscy, których łączy miłość do wymagających trawersów. Po wielu wspólnych wędrówkach, obierają sobie kolejny cel: Masyw Mont Blanc. Idealna pogoda tworzy wymarzone warunki do wspinaczki, a delikatne linie grani układają się w łagodny szlak. Jednak w najmniej oczekiwanym momencie wystąp skalny, na którym stoi Stéphane, załamuje się. Mężczyzna ginie, a bezradny ... dręczony wyrzutami sumienia Jornet szuka sposobu na powrót do normalnego życia. Naraz wszystko, co robił, zdaje mu się bezcelowe i pozbawione sensu. Jedyne, czego pragnie, to ucieczka w góry: z dala od ludzi, trosk i samego siebie.

,,To jest Życie, to uczucie, ta niekontrolowana irracjonalność, która mówi mi, żebym wspinał się tam, wysoko, abym mógł być szczęśliwy, żebym zostawił za sobą bezpieczeństwo, by być tym, kim jestem, bym pewnego dnia mógł powiedzieć moim dzieciom, że żyłem, ponieważ marzyłem o szaleństwach i za nimi podążałem".

Wioski pełne zakurzonych autobusów, gorące od słońca piaszczyste ścieżki i przeprawy przez lasy rododendronów - to droga, którą pokonuje bohater, by dostać się w najodleglejsze zakątki Nepalu, miejsca wypełnione białymi szczytami, świeżym powietrzem i ciszą. W drodze towarzyszą mu dwaj kompani, lecz najistotniejszą częścią wyprawy jest samotność. Jornet zdaje sobie bowiem sprawę, że jedynym sposobem na poradzenie sobie z minionymi troskami i nadchodzącym strachem są wewnętrzne rozmowy, które przynoszą mu spokój i ukojenie. Niebezpieczne chwile na skutych lodem wzniesieniach i bezczynne godziny w schronisku tworzą idealne podłoże dla stoickiej akceptacji własnych porażek. Pojednanie z przeszłością staje się remedium na dręczące alpinistę rozterki, a każda niebezpieczna wspinaczka uświadamia mu, że najcięższe do pokonania granice to te, które wyznaczamy wewnątrz siebie.

,,Dla tych, którzy nie potrafią spojrzeć na siebie ze spokojem, jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest podróżować i eksplorować, żeby znaleźć ten spokój odciśnięty na swoim ciele."

Powieść Kiliana Jorneta jest w gruncie rzeczy pamiętnikiem, sposobem na rozliczenie się z przeszłością. Poetycka, pełna głębokich przemyśleń forma książki inspiruje, skłaniając do rozważań – o błędach, o marzeniach, o własnej drodze. Bardzo osobista tragedia Jordana ma duży wpływ na czytelnika: czytając ,,Niewidzialne granice", trudno jest chociaż przez chwilę nie zastanowić się nad własnym pasmem porażek i sukcesów. Przemyślenia bohatera pokazują, jak istotne jest wsłuchanie się we własny, wewnętrzny głos, bez którego łatwo zabłądzić wśród meandrów współczesnego świata. Niekiedy można odnieść wrażenie, że autor stara się na siłę wpoić czytelnikowi jakąś prawdę życiową i ze zdobywcy gór przemienia się w męczącego moralistę, lecz nie ulega wątpliwości, że w ,,Niewidzialnych granicach" każdy znajdzie dla siebie choćby jedno inspirujące zdanie. Nie ważne, czy biegasz, zdobywasz szczyty, chcesz zostać archeologiem lub pragniesz przepłynąć kanał La Manche - jeśli masz jakieś marzenie, pozwól porwać się tej powieści, by jeszcze raz zadać sobie pytanie, o co tak naprawdę w życiu chodzi.

Po więcej cytatów z książki zapraszam na: www.fb.com/poddaszeliterata
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dlaczego mam iść skoro mogę biec?

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem typem sportowca. Zawsze stawiam sobie wysokie wymagania, mam swoje cele i marzenia, do których spełnienia dążę. Postać Jorneta jest mi więc bardzo bliska. Wiem, że jest on znanym sportowcem z wieloma osiągnięciami, więc chętnie sięgnęłam po jego książkę. Czego się spodziewałam? Chciałam poznać jego historię, dostać dawkę motywacji i odnaleźć w sobie siłę do działania. Chyba szukałam jakiegoś wzorca osobowego, a kto może widzieć więcej o przekraczaniu swoich granic niż alpinista ... Czy książka spełniła moje oczekiwania? I tak i nie. Historii autora nie znamy dokładnie, bo jest ona pół prawdą pół fikcją? Zastanawia mnie dlaczego? Czemu ktoś pisze swoją fikcyjną biografię. Czy w jego życiu czegoś brak? Jednak jeśli chodzi o odnalezienie ścieżki motywacyjnej to jak najbardziej polecam tę książkę. Szczególnie biegaczom i osobą, które dążą do pokonywania swoich słabości. W tym utworze znajdziemy wiele inspirujących myśli, gdyż cała powieść opiera się na rozważaniach życiowych autora. Można tu odnaleźć kilka perełek w postaci cytatów. Nie jest to książka, do której będę wracać. Jednak warto raz po nią sięgnąć by zatopić się w marzeniach.

Po więcej recenzji zapraszam na: nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena