Koszyk 0
Opis:
Po dwustu latach bezkrólewia, gdy nad Polską ciążyła klątwa Wielkiego Rozbicia, Przemysłowi II udało się odzyskać królewską koronę. I po ledwie siedmiu miesiącach padł ofiarą królobójstwa. Do wyścigu o polski tron ruszyło trzech kandydatów - prawy i mściwy Henryk głogowski; bogaty i szalony czeski król Vaclav II. I Władysław Łokietek. Karzeł? Książę zagonowy? Wieczny chłopiec, który działa nim pomyśli ... Pierwszą rundę wygrał najsilniejszy - Vaclav Przemyślida rozprawiczył piastowski tron stając się naszym pierwszym obcym władcą. Na Łokietka nie mogli patrzeć nawet jego najwierniejsi. Został księciem wyklętym i wygnanym z kraju. Ale po kilku latach powrócił i pociągnął za sobą już nie możnych, ale tworzący się na naszych oczach naród. Podjął walkę nawet z żelaznymi braćmi, Krzyżakami. I znów wygrał Królestwo. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elżbieta Cherezińska
  • 2014
  • 1
  • 768
  • 230
  • 150
  • *, 9788377851371
  • 9788377851371
  • ZBHT5

Recenzje czytelników

"Ułomny i niezłomny"

Ocena:
Autor:
Data:
Okres rozbicia dzielnicowego na ziemiach polskich, zapoczątkowany ustawą sukcesyjną Bolesława III Krzywoustego to znakomity materiał na powieść. Wie o tym najlepiej Elżbieta Cherezińska, która "Koroną śniegu i krwi" podbiła serca wszystkich pasjonatów średniowiecznej historii Polski. Nim opadł zachwyt nad pierwszym tomem trylogii "Odrodzone Królestwo", autorka przygotowała już dla nas "Niewidzialną koronę" ... drugą część przygód dobrze znanych i lubianych bohaterów historycznych.

Bramą do średniowiecznego świata, który także w tej części otwiera przed nami swoje podwoje jest nietypowa sekcja zwłok tragicznie zmarłego króla Przemysła II, dzięki której raz jeszcze przypomnimy sobie wątki podejmowane w poprzednim tomie tego cyklu. Zaraz po tym interesującym z medycznego punktu widzenia rozdziale, akcja rozwija się błyskawicznie prezentując nam po drodze sylwetki pretendentów do spadku po królu odrodzonej Polski. Znajdziemy tu zapalczywego Henryka głogowskiego, który bez wahania wyciągnie rękę po Starszą Polskę, nieobliczalnego Vaclava II, gotowego zabić każdego, kto stanie na jego drodze i wreszcie sympatycznego Małego Księcia, którego dojrzewanie (bo przecież nie dorastanie) śledziliśmy już w "Koronie śniegu i krwi". Czy któremuś z prezentowanych władców uda się osiągnąć cel i ozdobić swoje skronie królewską koroną? Odpowiedzieć na to pytanie może jedynie "Niewidzialna korona".

Fanów fantastyki, którą Cherezińska zgrabnie przemycała w "Koronie śniegu i krwi" pragnę zapewnić, że i w "Niewidzialnej koronie" znajdą osławioną już grupę niewiast, które poza podobną etymologią imion i pracą w "Zielonej Grocie" łączy również inna misja, wypełniana pod przewodnictwem Dębiny. Przy tym wszystkim nie braknie i arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnki, znanego ze swojej dociekliwości bohatera, który przyjmując boską wolę sięgnie po tytułową niewidzialną koronę i zaszczytne miano interrexa. Do bijących rekordy popularności bohaterów dołączy cała rzesza nowych postaci, na czele z Vaclavem III, gotowym zjeść wszystko i w każdej ilości. Jeśli zatem macie ochotę na spotkanie z przeszłością, to wygospodarujcie kilka godzin, by wziąć udział w nietypowej lekcji historii.

Wszystko to, czego zabrakło w pierwszym tomie cyklu "Odrodzone Królestwo" autorka zamieściła w drugiej części przygód przedstawicieli piastowskiej dynastii. "Niewidzialna korona" nie jest już opowieścią o Przemyśle II. Tutaj prym wiedzie Władysław Łokietek i jego waleczne czyny podejmowane w obronie ojczyzny. I choć w drugim tomie piastowskiej trylogii Cherezińska nieco bardziej popuściła wodze fantazji, to nadal starała się dbać o to, by najważniejsze wydarzenia pozostawały w zgodzie z ich historycznym przekazem. Chyba właśnie dlatego kolejna książka tej autorki niczym nie ustępuje jej poprzedniczce i mimo rozległej objętości, zachęca nas do obcowania z historią Polski przełomu XIII i XIV wieku.

Wszystkich zainteresowanych "Niewidzialną koroną" zachęcam do zapoznania się z jej treścią i z czystym sercem polecam ją każdemu, kto fascynuje się średniowieczną historią ziem polskich i pragnie poznać podstawowe wydarzenia polityczne mające wpływ na ówczesne losy naszego kraju, a przy tym nie boi się spędzić czasu w towarzystwie swych słynnych praprzodków.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Całkowicie i niewiarygodnie zaskakujące rozczarowanie...

Ocena:
Autor:
Data:
Nie czytałem poprzedniej powieści, ale zachęcony recenzjami zdecydowałem się kupić to co było na półce w księgarni, tj. "Niewidzialną Koronę". Jest ro pierwsza powieść od kilku lat, której zdecydowałem się nie czytać do końca i nie marnować swojego czasu. Autorka wybrała sposób pisania rozdziałów jak G. Martin, tj. nie rozdział 1. 2 etc. a Władysław, Leszek, etc. O ile u Martina były to jeszcze akceptowalnie długie rozdziały, u pani Cherezińskiej są dość często króciusieńkie ... czasami nawet na 1 kartkę. Dodatkowo, mnogość postaci w połączeniu z takim sposobem pisania rozdziałów powoduje, że czytelnik płci męskiej, który nie jest nawykły do takiego sposobu opowiadania, jak w grupie koleżanek skaczących z tematu na temat, ma wrażenie ogromnego bałaganu. Przerwałem czytanie tej powieści na 470 stronie. I wciąż trudno mi jednym zdaniem streścić "o co kaman". Jestem bardzo rozczarowany, tym bardziej, ze uwielbiam historię tego okresu w Polsce i Europie.

Powieść pani Cherezińskiej odradzam stanowczo osobom szukającym uporządkowanych opowieści. Jeśli jesteście w stanie przełknąć strumień świadomości i milion myśli na minutę - może się wam uda dobrnąć do końca.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena